Jaroslavl má opět vyprodáno, na zesnulý tým ale nezapomíná

Foto: Adam Sušovský
Adam Sušovský Adam Sušovský
8. 4. 2014 9:00
Jaroslavl v Kontinentální lize zase vyhrává, ale nadále zůstává nejsmutnějším hokejovým místem na zemi. Do města jsme se vydali s výpravou hokejistů HC Lev Praha.

Jaroslavl (od našeho zpravodaje) - Od tragické nehody letounu JAK-42, na jehož palubě krátce po startu zahynul kompletní tým Lokomotivu, už uběhlo dva a půl roku. Jaroslavl za tu dobu vybudovala nový tým a teď živí naději na postup do finále Kontinentální ligy.

Lokomotiv je symbol města, na který jsou zdejší lidé hrdí, a teď jim svými výkony po letech velkého smutku dělá zase radost. Na všechna utkání je beznadějně vyprodáno. Lístek na dnešní souboj se Lvem Praha lze sehnat jen na černém trhu, a to za naprosto přemrštěné částky začínající v přepočtu na 800 korunách.

„Jsem rád za to, že klub funguje takhle dál a vzdává tím hold lidem, kteří už u toho nemohou být,“ říká obránce Ondřej Němec, který by i kvůli vzpomínce na zesnulé kamarády na palubě letadla Jaroslavli úspěch v play off za normálních okolností stejně jako celé Rusko přál, jenže v semifinále KHL stojí se Lvem proti ní.

„I když se to stalo před téměř třemi lety, jsou vzpomínky na naše kamarády stále čerstvé a snažíme se jejich památku uctívat. Nový pomník na jejich počest jsme vybudovali na podzim přímo před arénou, jeden je i přímo na místě nehody a svíčka hoří i tady v press centru,“ ukazuje rukou do kouta tiskového střediska jeden z pracovníků klubu.

Nejsmutnější hokejové město

Uprostřed malého stolu tam vyčnívá týmová fotografie pořízená na soustředění ve Švýcarsku to léto před nehodou. Vedle ní nelze přehlédnout portrét slovenské legendy Pavola Demitry a několik hokejových trofejí.

„Jsou to poháry, které nám sem vozí lidé z celého světa. Ten přímo u fotky Pala je pohár pro vítěze Memoriálu Pavola Demitry z Dubnice nad Váhom. Na klubu vedeme i knihu vzpomínek,“ vysvětluje starší pán a třese se mu u toho hlas.

Fanoušci přicházejí už hodinu a půl před zápasem. Velká většina z nich proto, aby se poklonila nejen před památníkem u arény, ale také před fotografiemi zesnulých hráčů přímo v jejích útrobách. Někteří sebou přinesli květiny, jiní třeba plyšové dárky.

Lev Praha je v nejsmutnějším hokejovém městě na světě od soboty a zarazit novému Lokomotivu cestu do finále se mu zatím daří. Pražský tým vede už 3:0 na zápasy, herně má jasně navrch a dnes v pět hodin odpoledne začíná zápas, který může sérii ukončit. Důvodů k dobré náladě je spousta, jenže Jaroslavl pro to není dobrým místem.

Úzkost už při příletu do města

Už v sobotu při příletu z Prahy se toho divného pocitu úzkosti nešlo zbavit. Pronajatý „lví“ boeing místní řídící věž navedla k přistání tak, že musel letiště obkroužit. Celá výprava týmu ho měla z výšky zhruba kilometr nad zemí jako na dlani. Všichni mlčky z oken hleděli hlavně do míst na konci ranveje, kde u břehu řeky Volhy po neúspěšném pokusu o vzlet životy jejich kamarádů pádem uhasly.

„Nikdy jsem neměl z létání strach, ale pokud se přistává nebo vzlétá v Jaroslavli, je ten pocit hodně špatný,“ popisoval Němec. Na palubě letounu mířícího do Minsku zemřelo 7. září 2011 třicet sedm hokejistů a klubových funkcionářů a k tomu dalších sedm členů posádky.

Český reprezentant Němec stejně jako většina krajanů v pražském celku moc dobře znali hlavně Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka.
Čeští mistři světa byli jejich velkými kamarády, se kterými se pravidelně potkávali v reprezentaci i ve volném čase. Třeba kondičního kouče týmu Lva Brandona Boveeho ale vzpomínka na ten den bolí možná ještě víc. Již několik let žije se sestrou běloruské legendy Ruslana Saleje, dalšího z hokejistů, který tehdy v troskách letadla zahynul.

Lvi vzpomínali na kamarády na hřbitově

Výprava Lva Praha uctila památku hokejistů Lokomotivu včera odpoledne. Ne přímo na místě, kde se letadlo zhruba půl kilometrů za ranvejí letiště zřítilo, ale na městském hřbitově, kde jsou hroby všech čtrnácti obětí pocházejících přímo z Jaroslavle a vedle nich další z mramorových památníků, jež ve městě tragickou nehodu připomínají. Kapitán Jiří Novotný k němu položil kytici růží a pak společně se spoluhráči několik minut v naprosté tichosti vzpomínali na své bývalé spoluhráče.

„Bylo to spontánní. Chodíme sem vždy, když do Jaroslavle k zápasu zamíříme. Je to příležitost vzpomenout si na naše velké kamarády,“ říká Novotný.

„Fantastické vzpomínky mám hlavně na všechny tři české kluky. U každého z nich si vždy vybavím jen ty krásné okamžiky, které psaly historii českého hokeje. Když jsem se to tehdy dozvěděl, cítil jsem obrovskou bezmoc a nevěděl jsem, co mám dělat. Bylo to pro mě o to horší, že jsem tehdy pět dnů před tím proti Lokomotivu hrál přátelský zápas a s kluky po něm mluvil v útrobách stadionu. Ten den byl nejčernějším dnem hokejové kariéry nás všech,“ vzpomíná Němec.

Pocit úzkosti a možná i strachu Lvi dnes zažijí ještě jednou – pro tuto sezonu možná už naposledy –, až bude jejich letadlo večer po utkání ze stejného letiště vzlétat na cestu do Prahy.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 60 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy