Jaroslavl má opět vyprodáno, na zesnulý tým ale nezapomíná

Podívejte se na fotogalerii z Jaroslavle.
Už jsou to téměř tři roky, co se krátce po vzletu zřítilo letadlo, na jehož palubě zahynul kompletní tým Lokomotivu. Jaroslavl ale na svůj tým nezapomíná. Tohle je pomník přímo v hokejové aréně, kde před každým utkáním vzpomínají na své hráče se slzami v očích místní fanoušci.
Josef Vašíček, Jan Marek a Karel Rachůnek. Čeští reprezentanti, mistři světa a oběti tragické nehody. V Jaroslavli je měli moc rádi, také jim nosí přímo do arény fanoušci květiny a dary.
Před arénou se blýská obrovský monument s názvem Hokejové bratrstvo. Odhalen byl při výročí dvou let od tragédie a fanoušci mířící do arény ho nemohou neminout. Životy hokejových hvězd Lokomotivu takhle připomíná 37 hokejek symbolizujících stejný počet zesnulých hráčů a členů realizačního týmu. Na palubě letadla ale tehdy zahynulo ještě dalších sedm členů posádky.
Na zesnulý tým Lokomotivu Jaroslavl vzpomínají i novináři. Tohle je stůl v rohu tiskového střediska stadionu. Uprostřed něj se vyjímá fotka týmu pořízená to léto před tragédií na soustředění ve Švýcarsku a kolem něj hokejové trofeje z celé Evropy. Vedle fotky Pavola Demitry je třeba pohár pro vítěze Memoriálu Pavola Demitry v Dubnici nad Váhom.
Foto: Adam Sušovský
Adam Sušovský Adam Sušovský
8. 4. 2014 9:00
Jaroslavl v Kontinentální lize zase vyhrává, ale nadále zůstává nejsmutnějším hokejovým místem na zemi. Do města jsme se vydali s výpravou hokejistů HC Lev Praha.

Jaroslavl (od našeho zpravodaje) - Od tragické nehody letounu JAK-42, na jehož palubě krátce po startu zahynul kompletní tým Lokomotivu, už uběhlo dva a půl roku. Jaroslavl za tu dobu vybudovala nový tým a teď živí naději na postup do finále Kontinentální ligy.

Lokomotiv je symbol města, na který jsou zdejší lidé hrdí, a teď jim svými výkony po letech velkého smutku dělá zase radost. Na všechna utkání je beznadějně vyprodáno. Lístek na dnešní souboj se Lvem Praha lze sehnat jen na černém trhu, a to za naprosto přemrštěné částky začínající v přepočtu na 800 korunách.

„Jsem rád za to, že klub funguje takhle dál a vzdává tím hold lidem, kteří už u toho nemohou být,“ říká obránce Ondřej Němec, který by i kvůli vzpomínce na zesnulé kamarády na palubě letadla Jaroslavli úspěch v play off za normálních okolností stejně jako celé Rusko přál, jenže v semifinále KHL stojí se Lvem proti ní.

„I když se to stalo před téměř třemi lety, jsou vzpomínky na naše kamarády stále čerstvé a snažíme se jejich památku uctívat. Nový pomník na jejich počest jsme vybudovali na podzim přímo před arénou, jeden je i přímo na místě nehody a svíčka hoří i tady v press centru,“ ukazuje rukou do kouta tiskového střediska jeden z pracovníků klubu.

Nejsmutnější hokejové město

Uprostřed malého stolu tam vyčnívá týmová fotografie pořízená na soustředění ve Švýcarsku to léto před nehodou. Vedle ní nelze přehlédnout portrét slovenské legendy Pavola Demitry a několik hokejových trofejí.

„Jsou to poháry, které nám sem vozí lidé z celého světa. Ten přímo u fotky Pala je pohár pro vítěze Memoriálu Pavola Demitry z Dubnice nad Váhom. Na klubu vedeme i knihu vzpomínek,“ vysvětluje starší pán a třese se mu u toho hlas.

Fanoušci přicházejí už hodinu a půl před zápasem. Velká většina z nich proto, aby se poklonila nejen před památníkem u arény, ale také před fotografiemi zesnulých hráčů přímo v jejích útrobách. Někteří sebou přinesli květiny, jiní třeba plyšové dárky.

Lev Praha je v nejsmutnějším hokejovém městě na světě od soboty a zarazit novému Lokomotivu cestu do finále se mu zatím daří. Pražský tým vede už 3:0 na zápasy, herně má jasně navrch a dnes v pět hodin odpoledne začíná zápas, který může sérii ukončit. Důvodů k dobré náladě je spousta, jenže Jaroslavl pro to není dobrým místem.

Úzkost už při příletu do města

Už v sobotu při příletu z Prahy se toho divného pocitu úzkosti nešlo zbavit. Pronajatý „lví“ boeing místní řídící věž navedla k přistání tak, že musel letiště obkroužit. Celá výprava týmu ho měla z výšky zhruba kilometr nad zemí jako na dlani. Všichni mlčky z oken hleděli hlavně do míst na konci ranveje, kde u břehu řeky Volhy po neúspěšném pokusu o vzlet životy jejich kamarádů pádem uhasly.

„Nikdy jsem neměl z létání strach, ale pokud se přistává nebo vzlétá v Jaroslavli, je ten pocit hodně špatný,“ popisoval Němec. Na palubě letounu mířícího do Minsku zemřelo 7. září 2011 třicet sedm hokejistů a klubových funkcionářů a k tomu dalších sedm členů posádky.

Český reprezentant Němec stejně jako většina krajanů v pražském celku moc dobře znali hlavně Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka.
Čeští mistři světa byli jejich velkými kamarády, se kterými se pravidelně potkávali v reprezentaci i ve volném čase. Třeba kondičního kouče týmu Lva Brandona Boveeho ale vzpomínka na ten den bolí možná ještě víc. Již několik let žije se sestrou běloruské legendy Ruslana Saleje, dalšího z hokejistů, který tehdy v troskách letadla zahynul.

Lvi vzpomínali na kamarády na hřbitově

Výprava Lva Praha uctila památku hokejistů Lokomotivu včera odpoledne. Ne přímo na místě, kde se letadlo zhruba půl kilometrů za ranvejí letiště zřítilo, ale na městském hřbitově, kde jsou hroby všech čtrnácti obětí pocházejících přímo z Jaroslavle a vedle nich další z mramorových památníků, jež ve městě tragickou nehodu připomínají. Kapitán Jiří Novotný k němu položil kytici růží a pak společně se spoluhráči několik minut v naprosté tichosti vzpomínali na své bývalé spoluhráče.

„Bylo to spontánní. Chodíme sem vždy, když do Jaroslavle k zápasu zamíříme. Je to příležitost vzpomenout si na naše velké kamarády,“ říká Novotný.

„Fantastické vzpomínky mám hlavně na všechny tři české kluky. U každého z nich si vždy vybavím jen ty krásné okamžiky, které psaly historii českého hokeje. Když jsem se to tehdy dozvěděl, cítil jsem obrovskou bezmoc a nevěděl jsem, co mám dělat. Bylo to pro mě o to horší, že jsem tehdy pět dnů před tím proti Lokomotivu hrál přátelský zápas a s kluky po něm mluvil v útrobách stadionu. Ten den byl nejčernějším dnem hokejové kariéry nás všech,“ vzpomíná Němec.

Pocit úzkosti a možná i strachu Lvi dnes zažijí ještě jednou – pro tuto sezonu možná už naposledy –, až bude jejich letadlo večer po utkání ze stejného letiště vzlétat na cestu do Prahy.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Petr Pavel prezidentskou kandidaturu oficiálně oznámí v září, chce být nezávislý kandidát

Někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel oficiálně svou prezidentskou kandidaturu oznámí počátkem září. Získat chce 50 000 podpisů, které mu umožní ucházet se o nejvyšší ústavní funkci. Pavel to v sobotu řekl v Ostravici na Frýdecko-Místecku, odkud vyšel se svými příznivci na Lysou horu v Beskydech.

"Předpokládám, že kandidaturu oznámím počátkem září. Přesný termín ještě ale nemám. Veřejnost se to ale včas dozví," uvedl. Podporu chce získat mezi lidmi sběrem podpisů. "Od začátku jsem říkal, že chci být nezávislý kandidát. Z tohoto důvodu se chci opřít minimálně o 50 000 podpisů. A k tomu slouží i takové akce, jako ta dnešní. Na ně zveme podporovatele. Tady mohou podepsat podpisové archy," řekl.

Dodal, že kromě toho už existují i další místa pro sběr podpisů. Řada podporovatelů si archy stáhla a podpisy sbírá ve svém okolí. "Po vyhlášení kandidatury tomu budeme věnovat ještě větší pozornost," dodal. Kolik podpisů už nyní má, si netroufá říct. "Nějaké archy jsme už dostali zpátky. Řada archů je ale stále mezi lidmi," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy