Hotovo: Češi ve čtvrtek vyzvou Švédy. Švýcaři končí

Václav Rojík, roj
4. 5. 2009 22:40
Švédsko - Francie 6:3
Americký hokejista Jason Blake (vzadu) se přetlačují se Švýcarem Martinem Plussem. | Foto: Václav Rojík

Bern - Očekávané se stalo skutečností. Švédští hokejisté v pondělí bez problémů porazili Francii 6:3 a ve čtvrtfinále mistrovství světa změří síly s Českou republikou ve čtvrtek od 20:15 hodin.

Šampionát končí pro hokejisty domácího Švýcarska, jimž na čtvrtfinále nestačila výhra nad USA 4:3 po prodloužení.

Švédové si po pondělním vítězství zajistili druhou příčku v osmifinálové skupině E, v níž Francie končí bez bodu poslední. Američané jsou třetí, čtvrté místo patří Lotyšsku. Skupinu suverénně vyhrálo Rusko.

Hokejistům pořádajícího Švýcarska definitivně zhasla naděje na účast ve čtvrtfinále mistrovství světa. Tam je mohla posunout jen pondělní výhra v normální hrací době nad USA.

Chaos na MS: Zápas roku a Češi netuší, kdy přijde
Čajánek: Teď jsme v pohodě. Daří se mi díky Jágrovi

Svěřenci kouče Ralpha Krugera sice předvedli velmi dobrý výkon, dvakrát v utkání vedli, ale nakonec potřebnou výhru v normální hrací době nevybojovali. Sen o definitivním průlomu mezi absolutní hokejovou špičku se tak rozplynul.

Domácímu týmu se na šampionátu vůbec nedaří, ale do klíčového zápasu vstoupil nadějně.

Poté, co za faul Backese u mantinelu na Sprungera dostal Američan trest na pět minut a do konce utkání, fauloval i Brown a Švýcaři měli k dispozici dvojnásobnou přesilovku.

Tu nakonec využil po Blindenbacherově ráně od modré tečí Andreas Ambühl.

Diváci v Bernu se dostali do euforie a Švýcaři tlačili. Jenže velké šance nevyužil ani Jeannin, ani Ambühl.

Skórovat mohl na druhé straně Brown, jehož vychytal Gerber. Na začátku druhé třetiny zase selhal v zakončení Higgins, ale Američané se dočkali vyrovnání v přesilovce po dorážce Ronalda Hainseye.

Švýcar Julien Sprunger se sbírá z ledu po faulu Američana Davida Backese.
Švýcar Julien Sprunger se sbírá z ledu po faulu Američana Davida Backese. | Foto: Václav Rojík

Šance se pak střídaly na obou stranách. Higginsovi dokonce nebyl uznán gól kvůli hraní vysokou holí.

V polovině zápasu však zničehonic udeřili Švýcaři. Jeannin zavezl puk za bránu, nalákal na sebe dva protihráče, našel úplně volného Romana Lemma, jenž se z jasné pozice nemýlil.

Američané však do druhé sirény stačili skóre otočit. Nejdřív se musel červenat brankář Gerber poté, co propustil za svá záda pokus Higginse.

Dvanáct sekund před přestávkou pak v přesilovce prostřelil vše od modré Ronald Hainsey.

Švýcaři se ve třetí třetině dlouho marně hnali za vyrovnáním, dočkali se až deset minut před koncem. Po  rychlému protiútoku se puk se dostal k nekrytému Martinu Plussovi, jenž srovnal na 3:3.

To bylo pro Švýcary málo. Při hře bez brankáře si šanci nevypracovali, navíc Američané  nastřelili tyč.

Roman Wick sice po třinácti vteřinách prodloužení vystřelil Švýcarům výhru. Ale jen za dva body a to bylo na posun z páté příčky pro domácí málo.

Švédové rozhodli už v úvodu

Švédové dali v brance šanci náhradníkovi Stefanu Livovi. Kouč Gustafsson trochu proházel složení útoků a zejména na začátek utkání proti outsiderovi své mužstvo perfektně namotivoval.

Zápas jsme sledovali on-line

Hráči Tre Kronor vedli už po necelých šesti minutách 3:0 a o vítězi utkání tak nebylo hned od začátku pochyb.

Skóre načal po minutě a půl Kristian Huselius, jenž se zmocnil kotouče ve středním pásmu, projel sním až na vrchol kruhu, odkud vyslal střelu přesně do šibenice Lhenryho klece.

Carl Gunnarsson slaví gól do sítě Francie.
Carl Gunnarsson slaví gól do sítě Francie. | Foto: Václav Rojík

Tři minuty poté napřáhl od modré čáry Oduya a jeho dělovku tečoval těsně před Lhenrym  Marcus Nilson.

Když krátce na to Dick Tarnstrom v přesilovce prostřelil od modré vše, co mu stálo v cestě, Francie byla zralá na pěkný debakl.

Švédové měli v první třetině ještě řadu velkých šancí, ale jejich zapálení pro zápas po jasném průběhu trochu uvadalo.

Na začátku druhého dějství navíc využil dfalší přesilovku Carl Gunnarsson.

Teprve čtvrtý inkasovaný gól jakoby Francouze probudil. Jejich projev začal být mnohem hokejovější, což záhy přineslo i gólové ovoce.

Nejprve skóroval  Anthoine Lussiern  a následně v přesilové hře snížil šikovnou tečí na rozdíl dvou gólů Pierre Edouard Bellemare.

Švédové však nechtěli připustit žádné trápení a hned za minutu a půl už zase měli pohodlný náskok Johny Oduya, jehož nahození skončilo v brance.

Ve druhé třetině sice ještě jednou snížil na rozdíl dvou branek Sascha Treille, ale svěřenci trenéra Gustafssona  výhru v pohodě kontrolovali a v závěrečné třetině ji potvrdil dalším gólem v přesilovce Kenny Jensson.

USA - Švýcarsko 3:4 v prodl. (0:1, 3:1, 0:1 - 0:1)
Branky a nahrávky:
26. Hainsey (Pavelski), 36. Higgins (Ballard), 40. Hainsey (O´Sullivan) - 10. Ambühl (Blindenbacher, Streit), 32. Lemm (Jeannin, Wick), 33. Plüss (Du Bois, Rüthemann), 61. Wick (Seger, Du Bois). Rozhodčí: Ország (SR), Piechaczek (Něm.) - Bouguin (Fr.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 9:7, navíc Backes (USA) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 10.317.
USA: Esche - Hainsey, Suter, Johnson, Liles, Ballard, Niskanen, Bogosian - Brown, Backes, Blake - O´Sullivan, Okposo, Oshie - Pavelski, Higgins, Shannon - Stafford, Stempniak, C. Wilson - Foligno. Trenér: Ron Wilson.
Švýcarsko: Gerber - Blindenbacher, Streit, Du Bois, Seger, Y. Weber, Josi, Bezina - Wick, Jeannin, Lemm - Sprunger, Monnet, Sannitz - Rüthemann, Plüss, Romy - Ziegler, Paterlini, Ambühl - Déruns. Trenér: Ralph Krueger.

Švédsko - Francie 6:3 (3:0, 2:3, 1:0)
2. Huselius (Stralman), 5. Nilson (Oduya, Huselius), 6. Tärnström (Nilson), 22. Gunnarsson (Martensson, Magnus Johansson), 31. Oduya (Persson, Akerman), 46. K. Jönsson (Stralman, Omark) - 24. Lussier, 30. Bellemare (Y. Treille, Hecquefeuille), 37. S. Treille (F. Rozenthal, Roussel). Rozhodčí: Baluška (SR), Šindler (ČR) - Kaspar (Rak.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 6:10. Využití: 3:2. Diváci: 5051.
Švédsko: Liv - Magnus Johansson, Gunnarsson, Grossman, Oduya, K. Jönsson, Stralman, Akerman, Tärnström - Martensson, Eriksson, Weinhandl - Nilson, Wallin, Huselius - Thörnberg, Omark, Harju - Berglund, Andersson, Persson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Francie: Lhenry - Bachet, Amar, Quessandier, Roussel, Manavian, Leveque, Mille, Igier - Y. Treille, Bellemare, Hecquefeuille - Da Costa, Tardif, S. Treille - F. Rozenthal, Lussier, Gras - Zwikel, Papa, Fleury. Trenér: Dave Henderson.