Kanada padla a jde na Lotyše. Slováci zase zklamali

Václav Rojík, Red Spo
4. 5. 2009 23:02
Slovensko-Norsko 3:2PP, Finsko-Kanada 4:3SN
Finský hokejista Leo Komarov (vlevo) oslavuje gól s Tommi Santalou do sítě Kanady. | Foto: Václav Rojík

Kloten - V závěrečném utkání osmifinálové skupiny F mistrovství světa ve Švýcarsku sice porazilo Finsko Kanadu 4:3 po samostatných nájezdech, ale na vítězství Kanaďanů ve skupině to již nic nezměnilo. K jejímu sesazení z první příčky by totiž Finové potřebovali výhru za tři body.

Zámořští hokejisté, kteří na turnaji poprvé prohráli, se tak ve čtvrtfinále utkají s Lotyšskem. V tabulce druzí Finové zase vyzvou Američany.

Zápas jsme sledovali on-line

Kanaďané od začátku zápasu tahali za kratší konec a zejména v první třetině Finové loňské vicemistry vysoko přestříleli.

V páté minutě také šli po spolupráci Immonena se Samim Kapanenem zaslouženě do vedení, když celou akci zakončil Pihlman.

Hagman i Ruutu své velké šance neproměnili, ale Sevřené přesto získali dvoubrankový náskok po kanadské teči Salmelaova nahození. Jeho trefu musel potvrdit videorozhodčí.

Kanaďané sice zaostávali, ale před přestávkou dokázali v přesilovce snížit, když se štěstím z úhlu překvapil Spezza brankáře Rinneho.

Finové začali věřit ve vítězství poté, co ve druhé třetině zvýšil při Doanově vyloučení využil přesilovku Niko Kapanen svojí šestou trefou na turnaji.

Vzápětí však po jednoduché akci využili zásluhou Heatleyho přesilovku i Kanaďané.

Ve třetí třetině už měla převahu Kanada. Finové se těžko dostávali ke střelbě a po další využitě přesilovce zámořští hokejisté dokázali srovnat.

Slovenský brankář Jaroslav Halák při zákrotku protiakci norských hokejistů.
Slovenský brankář Jaroslav Halák při zákrotku protiakci norských hokejistů. | Foto: Václav Rojík

Při vyloučení Vahalahtiho se podruhé trefil Heatley.

Finové na potřebné tři body k vítězství ve skupině nedosáhli a stav 3:3 svítil na ukazateli skóre i po prodloužení.

Pak přišla na řadu trestná střílení, v nichž se mimo jiné dvěma parádními blafáky prosadil bouřlivák Ruutu. Penaltové drama nakonec rozhodl v sedmé sérii Hyvönen.

Slováci porazili Nory až v prodloužení

Hokejisté Slovenska si ani ve svém posledním utkání nevylepšili dojem z nevydařeného mistrovství světa ve Švýcarsku. V pondělí porazili outsidera z Norska až po prodloužení 3:2, čímž alespoň uhájili pátou příčku ve skupině F.

Slováci i Norové přišli o šance na čtvrtfinále už před zápasem a tak se hrálo již jen o čest.

Mistři světa z roku 2002 začali utkání dobře. Po dvou přesilových hrách z poloviny úvodní třetiny vedli 2:0 zásluhou tref Štefana Růžičky a Petera Smreka.

Norové se v první třetině prakticky nedostali ke kloudné střele.

Ve druhé třetině však dostal Skandinávce do hry v přesilovce Anders Bastiansen, jenž se trefil pod horní tyč Halákovy branky.

To, že v zápase už o moc nešlo, bylo znát na mizerné atmosféře v hale i na nasazení obou mužstev.

Zápas však přeci jen dostal náboj, když po další využité přesilovce v úvodu třetí třetiny Erik Lars Bonsaksen od modré čáry skóroval.

Stav 2:2 vydržel až do konce šedesáté minuty. Slováci se nakonec loučili s nepovedeným mistrovstvím vítězným gólem.

Po dvou minutách a sedmi sekundách prodloužení Ladislav Nagy dostal kotouč na modrou čáru, udělal dva kroky vpřed a přesně umístěnou střelou dělá definitivní tečku za utkáním.

Kanada - Finsko 3:4 po sam. nájezdech (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 17. Spezza (St. Louis, S. Weber), 39. Heatley (Roy, S. Weber), 50. Heatley (Spezza, St. Louis) - 5. Pihlman (S. Kapanen, Immonen), 8. Salmela (J. Ruutu, Komarov), 38. N. Kapanen (Miettinen, Niskala), rozhodující sam nájezd Hyvönen. Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Bulanov - Gorděnko (oba Rus.), Feola (USA). Vyloučení: 11:8. Využití: 3:1. Diváci: 5970.
Kanada: Roloson - S. Weber, Hamhuis, Doughty, Phillips, Vlasic, Coburn, Schenn - Heatley, Spezza, Roy - St. Louis, Stamkos, Doan - Horcoff, Fisher, Zajac - Lombardi, Armstrong, Upshall. Trenér: Lindy Ruff.
Finsko: Rinne - Nummelin, M. Lehtonen, Kukkonen, Niskala, Salmela, Jaakola, Niinimaa - Miettinen, N. Kapanen, Hagman - Pihlman, Immonen, S. Kapanen - Hyvönen, Hytönen, Vahalahti - Kerman, Komarov, J. Ruutu - Santala. Trenér: Jukka Jalonen.

Slovensko - Norsko 3:2 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky:
8. Ružička (Handzuš, Obšut), 10. Smrek (Nagy, Baranka), 63. Nagy (Sekera) - 28. Bastiansen (Ask, Lund), 46. Lund (Jakobsen). Rozhodčí: Kadyrov (Rus.), Looker (USA) - Deďulja (Běl.), Wirth (Švýc.). Vyloučení: 9:11. Využití: 3:2. Diváci: 2901.
Slovensko: Halák - Sekera, Obšut, Vydarený, Smrek, Baranka, Valábik, Graňák, Švarný - Ružička, Handzuš, Bartečko - Marcel Hossa, Mikúš, Bicek - Radivojevič, Ölvecký, Nagy - Bartovič, Macho, Štefanka. Trenér: Ján Filc.
Norsko: Grotnes - Mats Trygg, Myrvold, T. Jakobsen, Holös, Lund, Bonsaksen, Kaunismäki - Skröder, Vikingstad, Thoresen - Hansen, Spets, Lorentzen - Zuccarello Aasen, Ask, Bastiansen - Röymark, Forsberg, Laumann Ylven. Trenér: Roy Johansen.