Karel Klodner zvaný Karlos je hlavou fanklubu hokejových Pardubic; občanské sdružení, které má za základní cíl "organizovanou podporu ledního hokeje v Pardubicích", před šesti lety sám zakládal.
Pardubice mají hokej v krvi
Proč má pardubický hokejový klub dlouhodobě nejvyšší návštěvnost v extralize?
A: Jak se člověk stane hokejovým fanouškem?
"Je to lehké; každé fanouškovství vzniká, že to buď podědíte nebo je to možná i určitý trend v dané lokalitě. To je právě případ Pardubic - Pardubice hokejem žijí. Asi tu není žádná jiná aktivita, kulturní nebo sportovní, která by lidi spojovala tak jako hokej.
Někdy mi přijde, že tady je 'in' ten, kdo na hokej chodí. Asi to bude ovlivněné i tím, že já se v tomhle společenství lidí pohybuju, ale tak nějak to bude."
A: A jak se z fanouška, který chodí na hokej, stane předseda pardubického fanklubu?
"Je to trochu běh na dlouhou trať. Musíte tím žít víc než normálně. Já jsem stál přímo i u zrodu, fanklub jsem tady zakládal. Ta myšlenka ve mně uzrávala několik let."
A: Právě jsem vás vytáhl ze schůze výkonného výboru fanklubu, co tam řešíte?
"Od výše členských příspěvků, přes organizaci zájezdů, nákupy vlajek, choreografii na zápasy, komunikace s vedením klubu, po plán akcí, které organizujeme po sezoně."
A: Jak vypadá financování organizovaných fandů?
"Příjmy jsou z členských příspěvků. Máme v tuhle chvíli 136 členů, což není možná tolik, ale je to trochu i výší těch příspěvků. Ty dělají za rok 500 korun, děti platí za rok stovku.
- VŠE PRO SÁZKAŘE:
BettingCentrum.cz - unikátní stránky pro všechny, kdo rádi sází.
Z vybraných peněz se pak platí třeba choreografie, nedávno jsme dělali velkou sektorovou vlajku a ta stála kolem dvaceti tisíc. Klub nám tuhle sezonu platí jeden autobus na každé utkání venku, to nám letos hodně pomáhá."
Fandění na plný úvazek?
A: Kolik vám fandění zabere času?
"Ještě tak před dvěma lety to byly desítky hodin týdně, to jsem se tomu věnoval naplno, jezdil jsem všude. Chodil jsem na vysokou, tak jsem na to měl čas (smích). Teď už spíš deleguju jednotlivé funkce, činnosti a organizaci na své kolegy a já už si jen tak vybírám. V základní části jezdím na takové zápasy, jaké se mi líbí nebo prostě když mám čas."
A: Kolik času vás stojí práce kolem fanklubu?
"Jenom takové papírování, 'blbá' administrativa zabere taky hodně času. Ono je to hodinka sem, hodinka tam, ale člověk tím stráví čtyři pět hodin týdně a ani vlastně nejde na hokej."
A: Co děláte v "běžném" životě?
"Jsem projekt manažer e-marketingu jedné firmy. Kromě programové a technologické stránky se starám i o marketing a prodej."
A: Jak se na váš časově náročná koníček dívá zaměstnavatel?
"Zaplaťpánbůh, zaměstnavatel mi fandí i v tomto směru a vyjde mi vstříc."
A: V základní části extraligy je 52 utkání, dají se vůbec vidět všechna na vlastní oči?
"Určitě se to dá, když máte čas. Když jsem studoval, tak jsem třeba tři roky nevynechal jediný zápas. Tehdy jsem byl rekordman, ale teď už mě asi někdo překonal. Kde jsou ty časy, kdy jsem byl na prvním místě 'tabulky výjezdů' já." (smích)
Vztahy s vedením máme nadstandardní
A: Jaké vztahy má fanklub s vedením pardubického klubu?
"Myslím, že nadstandardní. Já už s těma lidma spolupracuju dobrých sedm osm let, takže víme, co od sebe můžeme čekat. Oni vědí, že se na mě můžou spolehnout, já na ně taky, takže panuje vzájemná důvěra. Už máme nastavené určité mechanismy, které fungujou a vím, že kdykoliv se na ně můžu obrátit, stejně tak jako oni na mě."
A: Cítíte, že jste pro klub jako fanoušci důležití?
"Nic nezkazíte, když napíšete, že jo (smích) Ne, vážně. Určitě ano. Všechny kluby všeobecně, ne jenom v Pardubicích, směřují k tomu, aby s fanoušky vycházely. A lepší cesta, jak s těma lidma pracovat, než komunikace přes fanklub není.
Pochopili to postupně všude. Třeba teď na Spartě začali s lidma hodně pracovat, i jinde to funguje docela dobře. Tady v Pardubicích máme to štěstí, že prostě lidi na hokej chodí."
A: Jak se stal v Pardubicích z hokeje takový fenomén?
"Dřív to tady tak taky nebylo. Jak jsem říkal, nic podobného tady pro ty lidi není, hokej tu byl vždycky hodně preferovaný sport. Ale někdy před deseti lety, teď už vlastně víc, jsme hráli na pokraji sestupu, museli jsme do baráže. Pardubice byly takových šest sedm let v útlumu, a návštěvy zdaleka nebyly takové." (V sezoně 1995/96 sehrály Pardubice vítěznou baráž s týmy Brna, Přerova a Opavy pozn. aut.)
A: Kdy nastal ten zásadní obrat?
"Ten hlavní zlom byl někdy v devadesátém osmém, sedmém, kdy jsme táhli do semifinále a na čtvrtfinále s Třincem bylo po letech vyprodáno. To nás nakoplo a od té doby lidi chodí. Nechodilo rovnou devět tisíc, ale z těch tří tisíc začalo chodit šest, a to už k těm osmi devíti není tak daleko.
Hokej je i dost o penězích a tenkrát jich tu taky moc nebylo. Hodně záleží na tom, kdo ten klub vede. Jestli mu jde o sportovní nebo o finanční stránku, nebo jestli se mu to podaří šikovně skloubit dohromady. Myslím si, že to se tady docela podařilo. Co si budeme povídat, dneska hokej není jenom o sportu Bez peněz prostě nic neuděláte.
V Pardubicích asi celkem nějaké jsou, je tu už několik let kvalitní tým, snaží se hrát celkem atraktivní hokej. Je tu solidní hala. Před pár lety bych řekl suprová, ale teď už jsou v republice i jiné velice dobré. Jsou ale i úplně hrozné. Faktorů, které mohou návštěvnost ovlivnit, je opravdu hodně. Nepřišlo to ze dne na den."
Fotbaloví chuligání mají předlohu
A: Když porovnáme chování hokejových a fotbalových fanoušků, tak ti hokejoví z toho vycházejí daleko lépe. Čím to je?
"Víte o hokejových hooligans někde v zahraničí? Od toho se všechno odvíjí. Fotbalové 'chuligánství' má kořeny na Západě, v Anglii. Ty lidi se v nich vidí, takových sociálních skupin, které hledají vzor někde jinde, je spousta.
NÁSILÍ NA FOTBALE
Itálie v šoku. Zvažuje zavřít stadióny
Smrt policisty: Itálie bude bez fotbalu
Itálie pohřbila policistu a hledá řešení
Kdyby se rvalo na hokeji někde na západě, byly o tom natočené filmy, tak věřím tomu, že by to i u nás bylo nebezpečnější. V hokeji takový vzor nemáme. Zaplaťpánbůh. Fotbalu fandím, ale tohle neuznávám."
A: Hlídáte si, kdo mezi vás chodí, abyste nemuseli řešit takové problémy, jaké se vyskytují na fotbale?
"Naštěstí to tady pochopili sami. Navíc jsem si ověřil, ani ne v Pardubicích, že když jim vysvětlíte, že nejsou na fotbale a trochu zahrajete na to jejich silné ego, tak to funguje. Když jim člověk řekne - viděl jsi někdy, aby ten tvůj anglicky fanoušek takhle vyváděl na hokeji, když ani na fotbale si na normálního civilistu nedovolí - tak to pochopí.
Oni už taky odrostli a normálně třeba jezdí i na zápasy ven. Nikdy žádný problém nebyl. Občas s námi jede nějaká mladá partička, ale ti se dají zvládnout. Řekne se, hele, trochu to zklidni, nebo příště nepojedeš, a jde to. Je to i o autoritě. Když za tebou stojí dvacet lidí, kteří by tě podpořili, tak nemají šanci."
A: Jaké jsou vztahy mezi fankluby v extralize?
"Výborné. Někde možná nějaká nevraživost funguje, ale my kamarádíme se všemi. Máme výborné vztahy i třeba s plzeňským fanklubem, který právě neblaze proslul svými fotbalovými fanoušky, co chodí na hokej. My jsme s nimi na začátku také měli trochu problémy.
Pamatuju si, jak jsme tam přijeli a oni nás proháněli po městě. Ale pak někdy před třemi lety v play off sem přijeli a my jsme řvali 'Zdravíme Plzeň'. Jejich šéf, což bývala docela obávaná osobnost, se mě pak ptal, jestli jsme to opravdu mysleli vážně, že je to hrozně překvapilo.
A já říkám, že jasně, přijeli jste na hokej, zafandit si, tak vám přeci nebudeme nadávat. No a od té doby když přijedeme k nim, tak nás vítají, hostí a zase naopak když oni přijedou do Pardubic. Prostě to jde s každým jde vyjít."
Euro Hockey Tour? O nic tam nejde
A: Proč se ani v Pardubicích nechytil reprezentační turnaj Euro Hockey Tour?
"V těch zápasech vlastně o nic nejde. Ano, je to reprezentace, ale, upřímně, moc to nesleduju. Něco jiného pak je, když se tu hrálo třeba mistrovství světa dvacítek, tak na zápas se Slovenskem bylo vyprodáno a vůbec návštěvnost nebyla špatná."
A: Jak hodnotí "profesionální" fanoušek kvalitu české extraligy?
"Extraliga se hodně vyrovnala; spousta dobrých hráčů odešla a i mezi týmy došlo k trejdům, kterými se k sobě kluby přiblížily. Hlavní roli ale hrají odchody."
A: A co uzavření extraligy?
"Ti pánové, co o tom rozhodují, to mají dobře spočítané. My do toho nevidíme, kolik vygenerují peněz, když bude extraliga uzavřená. Já jako fanoušek klubu, který je celkem zabezpečený (smích), tak osobně bych pro uzavření nebyl.
Mně se líbí návrh Liberce, Slavie a Pardubic, aby se hrála baráž mezi čtyřmi posledními z extraligy a dvojicí postupujících z první ligy. Mně by se to líbilo, je to atraktivní. Letos se základní část extraligy povedla, je stále o co hrát, ale abychom v příští sezoně nedopadli tak, že od prosince už se nebude na co dívat."