"Nebyla to sebevražda." Vdova promluvila o záhadné smrti československé legendy

Rudolf Černík Rudolf Černík
9. 9. 2020 12:00
V pondělí by mu bylo šedesát let. Jenže život slavného československého hokejisty Dušana Pašeka přervala v roce 1998 tragická smrt. S oficiálním závěrem vyšetřování, podle něhož spáchal sebevraždu, se však dodnes jeho blízcí nesmířili.
Dušan Pašek v době, kdy reprezentoval Československo.
Dušan Pašek v době, kdy reprezentoval Československo. | Foto: ČTK

Tělo mistra světa z roku 1985 našli s prostřelenou hlavou v bratislavské kanceláři, Pašekovi bylo teprve 37 let. Vedle něho leželo šest dopisů na rozloučenou, policie případ uzavřela jako sebevraždu. Ani po dvaadvaceti letech však jeho blízcí téhle verzi nevěří.

"Nic se nezměnilo. Stále jsem přesvědčená, že to nebyla sebevražda. Nejen my jako rodina, ale nikdo, kdo ho dobře znal, tomu nevěří," řekla Ľubica Pašeková, vdova po slavném hokejistovi, webu šport24.sk ve vzpomínkovém rozhovoru k jeho nedožitým 60. narozeninám.

Ostatně již dříve se podobně vyjádřila i hokejistova matka Irma Pašeková. "Se synem jsem se potkala naposledy čtyři hodiny před jeho smrtí. Na sto procent bych na něm poznala, kdyby něco nebylo v pořádku," citoval ji před čtyřmi lety portál lidovky.cz.

I ona si v pondělí připomněla, že by její syn slavil kulaté jubileum. "S jeho odchodem odešla i část mě. S něčím takovým se rodič nikdy nesmíří. Myslím na něho každý den a pořád mi chybí," svěřila se Irma Pašeková pro šport24.sk. "Na otce myslím každý den, jinak se to ani nedá," přidal se k ní Pašekův syn Dušan.

Toho měl Pašek z prvního manželství, stejně jako dceru Alexandru, s Ľubicou pak měli dalšího syna Dominika. "Byl to neuvěřitelný šok, nemohla jsem uvěřit tomu, že se v mém nejšťastnějším a nejkrásnějším období stalo něco takového," vrátila se Ľubica Pašeková k prvním informacím o smrti manžela.

Kolem ní panovala řada otázek, podle některých balistických posudků se nemohl Pašek sám takto zastřelit. Spekulovalo se o tom, že kvůli hráčské vášni dlužil velké částky peněz, i o kontaktech na slovenskou mafii.

S odchodem manžela se Pašeková nevyrovnala dodnes. "Úplně se s tím vyrovnat nedá, zvlášť když mám množství otázek a žádné odpovědi. Musela jsem se ale sebrat a žít hlavně kvůli našemu synovi Dominikovi. Ten mě nejvíc potřeboval," dodala Pašeková.

Dnes má z nového vztahu ještě patnáctiletého Sebastiána. "Dominik právě ukončil bakaláře na psychologii a ve studiu pokračuje dál. Sebastián je studentem soukromé střední školy uměleckého průmyslu a animované tvorby," prozradila Pašeková, jež se profesně zabývá správou a pronájmem nemovitostí.

Oba její synové se věnují tenisu, i když Dominik to zkoušel i s hokejem. "Protože jsem věděla, jaké jsou poměry ve Slovanu a také ve slovenském hokejovém svazu a kdo je vede, tak jsem radši Dominika z hokeje vzala a dala ho na tenis, což s odstupem času vnímám jako výborné rozhodnutí," uvedla Pašeková.

U hokeje zůstal alespoň Dušan Pašek mladší, bývalý ligový hokejista, jenž je nyní prezidentem týmu Bratislava Capitals v mezinárodní hokejové soutěži EBEL.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy