"Nebyla to sebevražda." Vdova promluvila o záhadné smrti československé legendy

Rudolf Černík Rudolf Černík
9. 9. 2020 12:00
V pondělí by mu bylo šedesát let. Jenže život slavného československého hokejisty Dušana Pašeka přervala v roce 1998 tragická smrt. S oficiálním závěrem vyšetřování, podle něhož spáchal sebevraždu, se však dodnes jeho blízcí nesmířili.
Dušan Pašek v době, kdy reprezentoval Československo.
Dušan Pašek v době, kdy reprezentoval Československo. | Foto: ČTK

Tělo mistra světa z roku 1985 našli s prostřelenou hlavou v bratislavské kanceláři, Pašekovi bylo teprve 37 let. Vedle něho leželo šest dopisů na rozloučenou, policie případ uzavřela jako sebevraždu. Ani po dvaadvaceti letech však jeho blízcí téhle verzi nevěří.

"Nic se nezměnilo. Stále jsem přesvědčená, že to nebyla sebevražda. Nejen my jako rodina, ale nikdo, kdo ho dobře znal, tomu nevěří," řekla Ľubica Pašeková, vdova po slavném hokejistovi, webu šport24.sk ve vzpomínkovém rozhovoru k jeho nedožitým 60. narozeninám.

Ostatně již dříve se podobně vyjádřila i hokejistova matka Irma Pašeková. "Se synem jsem se potkala naposledy čtyři hodiny před jeho smrtí. Na sto procent bych na něm poznala, kdyby něco nebylo v pořádku," citoval ji před čtyřmi lety portál lidovky.cz.

I ona si v pondělí připomněla, že by její syn slavil kulaté jubileum. "S jeho odchodem odešla i část mě. S něčím takovým se rodič nikdy nesmíří. Myslím na něho každý den a pořád mi chybí," svěřila se Irma Pašeková pro šport24.sk. "Na otce myslím každý den, jinak se to ani nedá," přidal se k ní Pašekův syn Dušan.

Toho měl Pašek z prvního manželství, stejně jako dceru Alexandru, s Ľubicou pak měli dalšího syna Dominika. "Byl to neuvěřitelný šok, nemohla jsem uvěřit tomu, že se v mém nejšťastnějším a nejkrásnějším období stalo něco takového," vrátila se Ľubica Pašeková k prvním informacím o smrti manžela.

Kolem ní panovala řada otázek, podle některých balistických posudků se nemohl Pašek sám takto zastřelit. Spekulovalo se o tom, že kvůli hráčské vášni dlužil velké částky peněz, i o kontaktech na slovenskou mafii.

S odchodem manžela se Pašeková nevyrovnala dodnes. "Úplně se s tím vyrovnat nedá, zvlášť když mám množství otázek a žádné odpovědi. Musela jsem se ale sebrat a žít hlavně kvůli našemu synovi Dominikovi. Ten mě nejvíc potřeboval," dodala Pašeková.

Dnes má z nového vztahu ještě patnáctiletého Sebastiána. "Dominik právě ukončil bakaláře na psychologii a ve studiu pokračuje dál. Sebastián je studentem soukromé střední školy uměleckého průmyslu a animované tvorby," prozradila Pašeková, jež se profesně zabývá správou a pronájmem nemovitostí.

Oba její synové se věnují tenisu, i když Dominik to zkoušel i s hokejem. "Protože jsem věděla, jaké jsou poměry ve Slovanu a také ve slovenském hokejovém svazu a kdo je vede, tak jsem radši Dominika z hokeje vzala a dala ho na tenis, což s odstupem času vnímám jako výborné rozhodnutí," uvedla Pašeková.

U hokeje zůstal alespoň Dušan Pašek mladší, bývalý ligový hokejista, jenž je nyní prezidentem týmu Bratislava Capitals v mezinárodní hokejové soutěži EBEL.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Ondrášek po neúspěchu v Konferenční lize skončil v FCSB

Český útočník Zdeněk Ondrášek podle rumunských médií předčasně skončil v týmu FCSB. Klub se s dvaatřicetiletým fotbalistou po neúspěchu v předkole Evropské konferenční ligy dohodl na ukončení smlouvy.

Ondrášek přišel do FCSB na konci června a od začátku čelil kritice výstředního majitele klubu Gigiho Becaliho. Osudným se sedminásobnému reprezentantovi stalo vyřazení ve druhém předkole EKL s Karagandou.

Klub se s bývalým hráčem Plzně, Českých Budějovic, Tromsö, Krakova nebo Dallasu dohodl na ukončení smlouvy s odstupným ve výši 80 tisíc eur (dva miliony korun). Ondrášek stihl za FCSB odehrát ve třech zápasech 110 minut.

před 53 minutami

Redfordův filmový festival Sundance bude jen pro naočkované

Americký festival nezávislých filmů Sundance budou smět v lednu 2022 navštívit jen naočkovaní. V úterý to oznámila ředitelka akce Tabitha Jacksonová. Divákům, filmařům ani dobrovolníkům již nebudou stačit negativní testy ani první dávka dvoudávkové vakcíny, pořadatelé hodlají vyžadovat certifikát o ukončeném očkování.

Festival, založený roku 1978 hercem Robertem Redfordem, se tradičně koná v městečku Park City. To leží v nadmořské výšce 2100 metrů zhruba 40 minut jízdy autem od Salt Lake City. Příští ročník je naplánován na 20. až 30. ledna. Podrobnosti ohledně toho, zda bude v kinech i přes povinné očkování nutné nosit respirátory, organizátoři teprve oznámí.

Zdroj: AP
Další zprávy