Češi proti Finsku zabrali příliš pozdě a padli o dva góly, Švédové přetlačili Rusko v závěru

Aktualizováno 15. 12. 2016 21:19
Češi proti Finům nezačali dobře a po první dvacetiminutovce prohrávali 2:0. Kontaktní branku vstřelil na začátku prostřední třetiny při své premiéře v národním týmu David Tomášek, ale Finové dalšími dvěma góly odskočili na 4:1. Ve třetí třetině Češi mocně dotahovali, ale v poslední části už jen Jordán snížil na konečných 4:2. Švédové v úvodním zápasu na Channel One Cupu přetlačili Rusy, když vítěznou branku vstřelil 71 vteřin před koncem Simon Bertilsson na konečných 3:1 upravil do prázdné branky Andreas Thuresson.
EHT, Česko-Finsko: radost Finska
EHT, Česko-Finsko: radost Finska | Foto: Milan Kammermayer

Helsinky - Čeští hokejisté prohráli v úvodním utkání na Channel One Cupu v Helsinkách s Finskem 2:4. Dva góly domácích vstřelil útočník Miro Aaltonen, který se postaral v úvodním dějství o vedení 2:0. Tým kouče Josefa Jandače nyní po nočním přesunu do Moskvy nastoupí ke druhém duelu hned v pátek v 17:00 SEČ proti domácímu Rusku.

Rusové vstoupili do domácího turnaje v Moskvě porážkou, na úvod druhého podniku série Euro Hockey Tour podlehli Švédsku 1:3. Zatímco Seveřané po nulovém vystoupení na předchozím turnaji dosáhli na první body, Rusové, kteří Karjalu vyhráli bez zakolísání, poprvé ztratili. A to i přesto, že skórovali jako první. Duel rozhodl v 59. minutě bek Simon Bertilsson.

Domácí poslal do vedení vlastní gól

"Myslím, že v utkání jsme hráli dohromady tak 30 minut dobře, tedy půlku utkání. Viděli jsme spíš boj než nějakou hokejovost. Měli jsme tam dost ztrát kotoučů ve středním pásmu, hlavně ve druhé třetině. Tam puky chodily pozdě a poměrně lacino jsme je ztráceli. Když jsme si vytvořili nějaký optický tlak v útočném pásmu, tak to bylo bez patřičného tlaku na bránu. Soupeř nám hodně střel zblokoval," zhodnotil duel Jandač.

První šanci měli Finové, kdy po přečíslení dvou na jednoho zamířil po Nättinenově přihrávce Lajunen do boční konstrukce. Ve třetí minutě se domácí dostali šťastně do vedení. Francouz vyrazil Aaltonenovu střelu, ale Polášek odpálil puk do Jeřábka, od něhož se odrazil do české branky. Gól tak byl připsán Jeřábkovu spoluhráči z ruského Podolsku.

"Puk se tam odrazil od Pavla Francouze a já se jen soustředil, abych ho zahrál pryč hned, jakmile dopadne na led. To se mi i povedlo, šlo to do rohu, ale když jsem se do toho snažil plácnout, tak jsem nesledoval, jestli tam někdo stojí nebo ne. Mohli jsme se na sebe jen podívat a kroutit hlavou. Tohle zkoušet na tréninku, tak ze sta pokusů se nám to nepovede ani jednou," prohlásil Adam Polášek.

Jandačův tým, který nastoupil s debutanty Dvořákem, Lhotákem, Tomáškem, Říčkou a Formanem na pozici třináctého útočníka, jenž naskočil na jedno střídání, hrál následně po Pesonenově faulu přesilovku. Při té musel Ortio krýt Kubalíkovu střelu, Jeřábkův pokus i následnou Radilovu dorážku. Finského gólmana pak ohrozili i Říčka a Kousal, v 11. minutě se dostal do dobré pozice Rutta, ale jeho ránu Ortio vytěsnil vyrážečkou.

Ve 12. minutě po dlouhé době dostali Finové český tým pod tlak a zvýšili. Směr střely Lepistöho od modré čáry změnil tečí Aaltonen k pravé tyči a Francouz neměl šanci zasáhnout. Další pokus vyslal Hintz a český gólman si poradil i s Kemppainenovým únikem. V další velké šanci Finů minul po Erkinjunttiho přihrávce zblízka Osala a Francouz chytil i pokus Lepistöho.

"Měli jsme ze začátku převahu i pár šancí, i když to nebyly úplně gólovky, ale oni dali dva poměrně šťastné góly. Byli jsme z toho trochu opaření, že jsme byli těmi, kdo měl optický tlak, ale oni těmi, kdo střílel góly. To nás trochu zaskočilo," připustil útočník David Tomášek.

Snížení zařídili nováčci

Češi snížili ve 23. minutě, kdy Jeřábkovu střelu tečoval nohou Tomášek a při své reprezentační premiéře se radoval z branky. Sudí ještě situaci prověřili u videorozhodčího. Šance na vyrovnání měli Rutta a Kousal. Finové se ubránili i při Suorantově vyloučení a ve 28. minutě se trefil střelou zápěstím na Francouzovu vyrážečku Hintz.

Další možnost měl Osala a ve 33. minutě při Vitáskově vyloučení domácí opět skórovali, když Erkinjuntti zakončoval do odkryté branky. Ortio si poradil se střelami Říčky a Dvořáka.

V úvodu třetí třetiny zasáhl finský gólman i proti Zohornově dorážce z úhlu. Pokusům Tomáška a Kämpfa chyběla větší přesnost, ale ve 48. minutě překvapil Ortia střelou od levého mantinelu z velkého úhlu Jordán. V 54. minutě se dostal přihrávku za finskou obranu Kousal, který trefil levou tyč. Následně se neprosadili Finové a stav nezměnila ani závěrečná power play.

Finové tak v Jäähalli oplatili českému týmu porážku 3:5 z listopadového turnaje Karjala, který se hrál také ve finské metropoli, ale v Hartwall Areně. "Těžko se to hodnotí, ten výsledek není dobrý. Finové hráli dobře v defenzivě a čekali na nějakou chybu, nějaké okénko v naší obraně. My jsme hráli spíše nátlakový hokej a snažili se to tlačit do brány ze všech pozic, ale jim to fungovalo lépe než nám," řekl gólman Pavel Francouz.

Hokejový turnaj Channel One Cup v Moskvě, součást Euro Hockey Tour:

Rusko - Švédsko 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 9. Gavrikov (Šumakov) - 38. Lindblom, 59. Bertilsson (Omark), 60. Thuresson. Rozhodčí: Brännare, Rantala (oba Fin.) - Šalagin, Šišlo (oba Rus.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 11.670.

Rusko: Sorokin - Antipin, Bělov, Bereglazov, Gavrikov, Kiselevič, Osipov, Ožiganov, Jakovlev - Barabanov, Dacjuk, Kovalčuk - Kugryšev, Ničuškin, Plotnikov - Svetlakov, Šalunov, Tělegin - Tkačov, Šumakov. Trenér: Oleg Znarok.

Švédsko: Fasth - Aho, Bertilsson, Borgman, Gustafsson, Johansson, Nygren, Rundblad - Bergström, Brodin, Händemark - Klingberg, Lindblom, Norman - Omark, Önerud, Ryno - Thuresson, Westerholm, Zackrisson. Trenér: Rikard Grönborg.

Finsko - ČR 4:2 (2:0, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. M. Aaltonen, 12. M. Aaltonen (Lepistö, Koivisto), 28. Hintz (Gröndahl), 33. Erkinjuntti (Osala, Haapala) - 23. D. Tomášek (Jeřábek, Říčka), 48. Jordán. Rozhodčí: Linde, Holm (oba Švéd.) - Suominen, Hägerström (oba Fin.). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 5056.

Finsko: Ortio - Koivisto, Lepistö, Gröndahl, Eronen, Rissanen, Lehtonen, Mikkola - Hartikainen, M. Aaltonen, Haapala - Mankinen, Kemppainen, H. Pesonen - Erkinjuntti, Hintz, Osala - Nättinen, J. Lajunen, Suoranta. Trenéři: Lauri Marjamäki, Waltteri Immonen a Kalle Kaskinen.

ČR: Francouz - Jeřábek, Polášek, Rutta, Jordán, Vitásek, T. Pavelka, Pláněk, T. Dvořák - Radil, Sobotka, D. Kubalík - Kämpf, Kousal, Horák - Červený, R. Hanzl, T. Zohorna - Lhoták, D. Tomášek, Říčka - od 10. navíc Forman. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.