Hokej v Ústí málem zanikl. Hráči tam brali i 100 000 měsíčně

Adam Sušovský Adam Sušovský
11. 9. 2014 6:00
Hokej v Ústí nad Labem přežil největší finanční krizi v historii a v první lize zase vyhrává. Musí však splácet dluhy z minulosti, hokejisté tam brali i sto tisíc měsíčně.
Hokejové Ústí muselo kvůli insolvenčnímu řízení odtajnit platy hráčů. Někteří z nich si v první lize vydělali i přes sto tisíc měsíčně.
Hokejové Ústí muselo kvůli insolvenčnímu řízení odtajnit platy hráčů. Někteří z nich si v první lize vydělali i přes sto tisíc měsíčně. | Foto: Tomáš Adamec

Ústí nad Labem – Hokej v Ústí nad Labem přežil těžké časy. V létě málem zkrachoval. Ještě na začátku září nebylo vůbec jisté, zda se tam bude hrát první liga. Teď v ní Slovan, jak se klub po letech znovu jmenuje, opět vyhrává.

Na konci minulé sezony klub tížily obří dluhy 31 milionů korun. Tak špatně minulé vedení tamní hokej spravovalo.

Z přehledu závazků na webu insolvečního rejstříku lze však vyčíst mnohem víc. Dokument, na jehož seznamu jsou všichni věřitelé ústeckého hokeje, prozradil i platy profesionálních hokejistů. Tedy cifry, o kterých se v českém sportu veřejně mluvit nesmí.  

První liga: Klidně i přes 100 tisíc měsíčně

Řekněme, že se není moc čemu divit. Ústí nad Labem v minulé sezoně nemělo žádné ambice, přesto platilo (respektive mělo platit) hráčům pohádkové peníze. Řada z nich si v první lize – soutěži, na kterou chodí v průměru jen něco málo přes 1 200 diváků na zápas – vydělala i hodně přes 100 tisíc měsíčně.

Celý dokument si můžete prohlédnout zde.

Jsou to zajímavé cifry. Jan Alinč, Lukáš Handlovský či Ondřej Šmach dostávali 121 tisíc měsíčně, Daniel Boháč 96 800. Hezky placení však byli i mladí hokejisté. Ještě ani ne dvacetiletý Jakub Matai (loni působil ve Lvu, teď v Olomouc) pobíral 40 tisíc, o rok starší obránce Filip Pavlík rovných 50 tisíc měsíčně.

Hodný Roubík, s platem jde pořád dolů

Zajímavý je i údaj o nejproduktivnějším hráči Ústí. Jaroslav Roubík měl ještě v dubnu roku 2013 slíbeno 143 tisíc měsíčně, v minulé sezoně však ustoupil a i když byl zase nejlepší, pobíral jen 85 tisíc měsíčně.

Jeho výplatní příběh je úchvatný i teď. V první lize si mohl mezi nabídkami vybírat, jenže v Ústí se mu s rodinou líbí. A tak v zadluženém klubu zůstal i pro letošní sezonu a přiznal, že také teď šel s platem dolů. Znovu o polovinu.

140 tisíc. Extraligové platy prozradili simulanti

Tohle je jen výčet platů nejlepších hráčů. Ti další si hokejem v Ústí vydělávali zhruba třicet tisíc měsíčně.

Zveřejňování platů hráčů je v Evropě přísně střeženým tajemstvím, i když v zámoří na tom nejlepší sportovní ligy světa staví svůj marketing. Platy hráčů jsou tak přísně střeženým tajemstvím i v extralize.

Deníku Aktuálně.cz se do nich podařilo okrajově nakouknout loni v dubnu. V nejvyšší české soutěži si hokejisté podle výpočtu deníku v průměru vydělají zhruba 140 tisíc korun měsíčně.

„To číslo zhruba odpovídá a blíží se reálu,“ řekl tehdy Aktuálně.cz šéf extraligy Josef Řezníček, který má přístup ke všem hráčským smlouvám.

Průměrný plat 140 tisíc korun tehdy odkrylo osmnáct hokejistů z deseti různých klubů, kteří museli disciplinární komisi zaplatit pokutu deset procent ze svého základního platu. Vedení soutěže od nich vybralo celkem 250 tisíc.

Mezi nimi však byli i hráči Mladé Boleslavi a Olomouce, kteří coby prvoligisté hráli baráž o postup do nejvyšší soutěže.

Ty opravdové hvězdy si v extralize vydělají mnohem víc. „Špičkoví hokejisté si vydělají zhruba čtyři miliony hrubého za rok,“ přiznal v minulosti Aktuálně.cz loni nejproduktivnější hráč extraligy Petr Ton.

Prozradit platy se snažily fotbalové Teplice

Ještě dál před téměř čtyřmi lety zašel obránce Lukáš Krajíček. Ten svůj plat po příchodu z Philadelphie do Třince prozradil jako dosud jediný veřejně: „Beru 600 tisíc měsíčně,“ řekl tehdy.

Tady však přísun ověřených informací končí a české sportovní kluby zatím další částky pro své hráče tají.

Odhalit tajemný plášť se pokoušely v minulosti jen fotbalové Teplice, avšak zůstaly jen na půli cesty. Na začátku roku 2013 a zveřejnily pouze platové škály hráčů. Ten nejlépe placený si Na Stínadlech přišel na 2,6 milionu korun hrubého ročně.

Placený Deník Insider ještě předtím vypátral na základě šetření kolem insolvenčního šetření v případu fotbalisty Zbyňka Pospěcha, že průměrný plat útočníka fotbalové Dukly je zhruba 150 tisíc korun měsíčně.

V klubech jako je Mladá Boleslav či Baník Ostrava si útočníci přijdou zhruba na třetinu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 4 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy