Hašek: Doufám, že konec Lva prospěje extralize

ČTK ČTK
8. 9. 2014 11:49
Bývalý hokejový brankář Dominik Hašek věří, že nadcházející extraligová sezona bude stejně jako v předešlých letech napínavá a kvalitní.
Dominik Hašek.
Dominik Hašek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Bývalý hokejový brankář Dominik Hašek věří, že nadcházející extraligová sezona bude stejně jako v předešlých letech napínavá a kvalitní. V rozhovoru s ČTK zároveň uvedl, že nový ročník nemá jednoznačného favorita na titul, a přivítal změny v pravidlech, které podle něj zrychlí hru a sníží počet přerušení.

"Věřím, že to bude dobrá a napínavá sezona. V Praze nás opustil Lev, což doufám, že prospěje návštěvnosti extraligových mužstev," řekl Hašek ČTK. Za hlavní favority považuje Spartu, Třinec a Brno. "Ale šanci mají i další mužstva. Jsem přesvědčený, že to bude vyrovnanější než v minulé sezoně, kdy Sparta v průběhu ročníku až moc odskočila a pak to nepotvrdila v play off," soudí devětačtyřicetiletý hrdina olympiády v Naganu.

Na ocase budou Olomouc a Boleslav

O spodní části tabulky má dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru celkem jasno. "Myslím, že nová dvě mužstva, která postoupila, Olomouc a Mladá Boleslav, budou hrát na ocase. Jejich cílem bude nespadnout do baráže. Na chvostě budou bojovat i Karlovy Vary," předpokládá Hašek. Mezi adepty na umístění v dolní části tabulky zařadil i Slavii. "Začíná jim nová éra, po Růžičkovi. Vláďa tam byl jako hráč a pak trenér dvacet let a teď je najednou pryč," uvedl.

Nejen ve Slavii ale začíná nová éra. S odchody klíčových postav se musejí vyrovnat i další týmy, zejména Plzeň a Liberec, kde skončili Martin Straka a Petr Nedvěd. "Zvědavý jsem hlavně na Liberec, kde byl Petr šest sezon klíčovým hráčem. V Plzni to bude podobné, ale Martin tam nehrál tak dlouho," řekl Hašek.

Ukončení hráčské kariéry ale ke sportu patří. "Vždy k tomu musí dojít a ten čas nastal. Teď to vypadá, že liga je ochuzená, ale přijdou noví kluci, kteří dostanou jejich prostor na ledě, a musí je nahradit. Mladší hráči vyrostou, i když to nebude za týden nebo za měsíc," podotkl optimisticky první český hokejista, který bude v listopadu uveden do Síně slávy v kanadském Torontu.

Francouz má perspektivu

Pozorně bude Hašek sledovat výkony brankářů a zvědavý je zejména na Pavla Francouze z Litvínova. "V minulé sezoně se mi líbil, tak jsem zvědavý, jestli potvrdí svoji výkonnost. Myslím si, že má perspektivu," řekl Hašek o čtyřiadvacetiletém gólmanovi.

Osobně Haška ale trochu mrzí, že v Pardubicích nepokračuje Martin Růžička, s nímž spolupracoval v sezoně 2009/10, kdy Východočeši získali mistrovský titul. "Mrzí mě, že ho neudrželi. Chytal se mnou, je to talentovaný brankář a odchovanec. Na jednu stranu je to škoda, na druhou management ví, co dělá. Nějak to tam nefungovalo," litoval Hašek.

Nadcházející sezona bude i ve znamení změn v pravidlech. Zvětšena byla například obranná pásma a po vzoru NHL bylo v Evropě zavedeno takzvané hybridní zakázané uvolnění. "Myslím si, že jsou to dobré změny. Nejsem zastáncem zakázaného uvolnění, které se pískalo v Evropě. Nové pravidlo hru urychlí a bude méně přerušování. Začátek bude pro lidi i hráče nezvyklý, ale je to dobrá změna," komentoval hlavně změnu v posuzování icingu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy