Praha - Takový konec si nepřáli fanoušci ani reprezentace. Čeští hokejisté už podruhé za sebou nezvládli klíčové čtvrtfinále a ze světového šampionátu se vracejí s prázdnou.
Národní tým sehrál během turnaje v kanadském Quebeku tři zápasy proti světové špičce, ale ani jednou se mu nepodařilo vyhrát. Proč tomu tak bylo? Nyní je dlouhý čas na bilancování, kritiku, ale i pochvalu.
Vybrali jsme klíčové momenty, které rozhodly o tom, že české mužstvo nezíská medaili. Je jich sedm, stejně jako počet duelů, které svěřenci trenéra Aloise Hadamczike odehráli.
Čtěte více:
Konec. Češi padli v prodloužení, odjedou bez medaile
Kaberle: Neměli jsme prohrát. Švédové dali sporný gól
1) Slabý Hnilička
Hra české reprezentace většinou stála na výkonech skvělých gólmanů. Světový šampionát v Kanadě naplno ukázal, jaké to je nemít za zády Tomáše Vokouna. Brankář protřelý z NHL nebyl zdravotně v pořádku a role jedničky padla na Milana Hniličku.
Po přestupu z Liberce do Ufy však příliš šancí v brance nedostával. Může se sice chlubit ziskem ruského titulu, za mistrovský celek však v závěru sezony chytal jeho konkurent Jerjomenko.
Hnilička na turnaji zklamal. Pustil několik laciných gólů a nebyl obvyklou oporou v bráně. Otázkou ovšem zůstává, jestli měli trenéři při Vokounově zranění k dispozici lepšího brankáře. Fanoušci vyčítali kouči fakt, že nevzal na turnaj karlovarského Mensatora, jenž předvedl v play off výborný výkon.
2) Kouč Hadamczik
Trenér Alois Hadamczik po mistrovství končí. Letos poskládal velmi slušný kádr, posily z NHL se jen hrnuly. Rozhodující čtvrtfinálové utkání však stejně český celek stejně jako loni nezvládl.
Právě tento zápas rozhoduje o úspěchu, či neúspěchu celé sezony. Je to kruté, ale on neuspěl. Nyní tak hlavně vyvstává otázka, kdo po něm převezme reprezentaci.
3) Švédsko
Stačil bod ze vzájemného souboje v osmifinálové skupině a svěřenci kouče Hadamczika by ve čtvrtfinále narazili na Švýcary. Jenže Švédové byli proti, nechtěli narazit na Rusy a věděli proč.
Proti českému celku se jim dlouhodobě daří a po výhrách v semifinále olympijského turnaje v Turíně a ve finále mistrovství světa v Rize vyřadili národní tým i potřetí. Mužstvo "Tre Kronor" se stalo Hadamczikovým osudovým soupeřem.
4) Rozdíly v týmu
Příliš patrný byl výkonnostní rozdíl mezi posilami z NHL a zbytkem týmu. Na ledě v jednu chvíli řádili Patrik Eliáš, Tomáš Kaberle nebo Aleš Kotalík, pak nastoupili hráči "druhého sledu" a bylo hůř.
Turnaje Euro hockey tour a mistrovství světa je přeci jen jiná úroveň. Navíc se hrálo na úzkém kluzišti. Zvláště proti Rusku a Švédsku se čtvrtá útočná řada dostávala permanentně pod tlak.
Oznámkujte hráče: Češi opět nestačili na Švédy. Kdo se má stydět?
5) Rozhodčí
Ve čtvrtfinále česká reprezentace vedla 2:1 a do konce třetí třetiny chyběly necelé čtyři minuty. Pak však Švéd Wallin najel do Hniličky, vyvedl ho z rovnováhy a český brankář upadl.
Seveřané situace využili k vyrovnání do odkryté brány, Češi protestovali, ale nebylo jim to nic platné. Rozhodčí se ani nešli podívat na video a gól uznali. O chvíli později navíc přehlédli hru Švédů v šesti.
6) Fanoušci
Nejprve je nutné pochválit hrstku nadšenců, která podporovala reprezentaci přimo v Quebeku. Na druhou stranu, fanoušků bylo na druhém konci světa opravdu málo.
Ve srovnání s evropskými šampionáty měl v Kanadě národní tým velmi malou skupinku příznivců, ale to samo o sobě mohlo zmenšit tlak na tým.
7) Bělorusko
Česká reprezentace ztratila trochu překvapivě bod proti soupeři, kterého měla v poklidu porazit. Po slušném výkonu proti Rusku, kdy hráči ukázali výborný útočný hokej, a výhře nad Švýcarskem mělo jít o povinné tři body.
Češi však nakonec byli rádi, že vůbec urvali nějaké body. Ale ještě horší než ztráta bodu mohl být negativní dopad tohoto výsledku na psychiku mužstva.