Konec. Češi padli v prodloužení, odjedou bez medaile

Jiří Šidliák
14. 5. 2008 21:43
Česká republika - Švédsko 2:3 po prodloužení
Milan Hnilička sedí na ledě. Je dobojováno... Češi nestačili ve čtvrtfinále MS na Švédy. | Foto: Reuters

Québec - Vyrovnaný zápas s nešťastným rozuzlením pro české hokejisty nabídlo první čtvrtfinálové utkání letošního mistrovství světa v hokeji.

Po ukázkově provedeném trestném střílení Vrbaty vedli Češi sedm minut před koncem 2:1, do konce normální hrací doby ovšem Seveřané vyrovnali a v prodloužení rozhodl o jejich postupu do semifinále turnaje Weinhandl.

Do zápasu o bytí a nebytí vstoupili lítě švédští hráči a Hnilička hned po minutě hry musel vytáhnout skvělý zákrok proti dělovce Hörnqvista.

Zápas jsme sledovali on-line

Švédský nástup byl poté podpořen ještě vyloučením Kohna, který mohl být rád, že za svůj zákrok na Anderssona dostal pouze dvouminutový trest. K tomu však obdržel dalších deset minut, neboť se jednalo o faul na hlavu.

Švédové se ale o přesilovku připravili sami. Minutu po českém útočníkovi byl totiž za zbytečný faul v útočném pásmu vyloučen Weinhandl. Z následné zkrácené početní výhody se však neprosadili ani čeští hokejisté.

Úvodní gól měl v deváté minutě na holi Ledin, jehož pokus Hnilička pouze vyrazil, ale švédský útočník už se k následné dorážce ke štěstí českého celku nedostal.

Vzápětí si navíc rozhodčí všimli, že Seveřanů je na ledě šest a svěřencům Aloise Hadamczika se naskytla možnost další přesilové hry. Lundqvista však znovu výrazněji neohrozili.

Hráči Švédska působili v průběhu první části hry nervózním dojmem a po dalším faulu Hörnqvista hráli od dvanácté minuty znovu v oslabení. V ní skvěle zakombinovala první česká formace a po střele kapitána Kaberleho mohl skóre otevřít Eliáš.

Vychytal ho ovšem Lundqvist a na tabuli dále svítil bezbrankový stav.

Přesvědčit o svých kvalitách mohl i Milan Hnilička. Dvě minuty před koncem první části hry se před ním objevil znovu Hornqvist a jeho gólovou střelu český brankář vykopl betonem.

Další příležitost ke skórování propásli Švédové na začátku druhé třetiny. Do brejku dva na jednoho se dostali Johansson a Fabricius, druhý jmenovaný však v rozhodujícím momentu netrefil branku.

Gólu se tak Seveřané dočkali až o pár minut později. Při vyloučení Michálka pálil od modré Stralman, Hnilička puk pouze vyrazil metr před sebe, takže pro volného Hörnqvista nebyl problém ho dopravit do branky.

Čeští fanoušci ovšem nemuseli dlouho smutnit. Jen dvě minuty po švédském gólu se po akci celého druhého útoku prosadil Tomáš Rolinek, když protlačil kotouč pod Lundqvistovým betonem.

Oznámkujte hráče: Češi opět nestačili na Švédy. Kdo se má stydět?

Seveřanům se naskytla ještě jedna možnost přesilové hry. Za vyhození puku do hlediště byl potrestán znovu Zbyněk Michálek. Skóre se však už do konce druhé třetiny neměnilo.

Do té třetí vstoupili aktivněji čeští hokejisté a Švédy v této fázi hry podržel gólman New York Rangers Henrik Lundqvist. Poradil si s ranou svého klubového spoluhráče Rozsívala, i umístěnou střelou Vrbaty, kterou vytěsnil ramenem.

Češi byli blízko

Stejný hráč se v 53. minutě probíjel do brejku, obránce Nilsson jej fauloval a rozhodčí byli nekompromisní - nařídili trestné střílení. K tomu se postavil sám postižený Vrbata.

Puk je v síti. Hnilička a Erat pouze přihlížejí.
Puk je v síti. Hnilička a Erat pouze přihlížejí. | Foto: Reuters

Útočníka Phoenixu nevyvedla z míry ani reklamní pauza naplánovaná opravdu na nevhodnou chvíli. Diváci v hale v Québeku viděli, stejně jako v zápase s Běloruskem, ukázkové provedení blafáku a Češi rázem sahali po postupu.

Jenže jim to vydrželo jen pár minut. Wallin srazil Hniličku, který stál mimo brankoviště a Nilson v čase 56:18 do odkryté branky vyrovnal.

Když ještě dvě vteřiny před koncem třetiny mířil nejlepší český střelec na mistrovství, Eliáš, v poslední šanci jen do betonu Lundqvista, dospělo utkání až do prodloužení.

Hned v jeho první minutě se dostal do úniku Weinhandl, Martin Erat ho musel zahákovat a Švédům se naskytla dvouminutová výhoda čtyři na tři.

Oslabení Češi se usilovně bránili a náročné oslabení bez úhony přečkali. Jenže jen co se Erat vrátil na led, musel přihlížet, jak Mattias Weinhandl překonává ze skrumáže Hniličku, jenž švédské nahození opět pouze vyrazil před sebe, a posílá svůj tým do semifinále.

Čeští hráči na turnaji končí, příštím soupeřem vítězných Švédů bude v pátek v boji o finále domácí Kanada, která ve druhém čtvrtfinále v Halifaxu porazila Norsko vysoko 8:2.

Čtvrtfinále MS:
Česká republika - Švédsko 2:3 po prodloužení (0:0, 1:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 31. Rolinek (Kotalík, Plekanec), 53. Vrbata tr. střílení - 29. Hörnqvist (Stralman, Bäckström), 57. Nilson (Johansson, R. Wallin), 64. Weinhandl (Stralman, Nilson)
Česká republika: Hnilička - Židlický, Kaberle, Rozsíval, Kuba, Michálek, Čáslava, Hejda - Erat, Hlinka, Eliáš - Kotalík, Plekanec, Rolinek - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Irgl, Novotný, Kohn - Skuhravý
Švédsko: Lundqvist - Stralman, Jönsson, Edler, Murray, Magnus Johansson, Frögren, N. Wallin - Hörnqvist, Bäckström, Nilsson - Nilson, R. Wallin, Ekman - Weinhandl, Martensson, Ledin - Warg, Andersson, Fabricius - Holmqvist