Dva dny po překonání mety šesti set vstřelených branek přidal kanonýr New Yorku Rangers další dva góly v nočním zápase s Carolinou a předstihl legendárního Fina Jariho Kurriho.
"Je to ohromný pocit," vyznal se Jágr po utkání, které Rangers vyhráli 4:0. "Jariho Kurriho sledovala tenkrát celá Evropa. Byl to náš idol," dodal.
K rekordnímu gólu mu blahopřál jeho spoluhráč Brandan Shanahan. "Byla to legrace," řekl Jágr podle serveru NHL.com. "Shanny mi řekl: To je ale hromada." popsal Jágr krátkou gratulaci k 602 gólům, které mu adresoval stejně zdatný střelec Shanahan ještě na ledě.
V minulé sezoně překonal Jágr legendárního Fina Jarri Kurriho v počtu kanadských bodů (v současnosti je se 1461 body na 13. místě historických tabulek) a nyní ho tedy předstihl i ve střeleckém rekordu, který byl dosud 601 branek.
Projděte si důležité chvíle kariéry Jaromíra Jágra a čtěte dále
(článek pokračuje pod pohyblivou grafikou)
Jaromír Jágr nakoukl do nejslavnější hokejové soutěže světa už v roce 1990. To si ho jako pětku draftu vybrali Pittsburgh Penguins a možná ještě netušili, že se z mladičkého českého talentu stane jeden z nejlepších hokejistů historie.
Ale útočník s číslem 68 dokazoval od prvních zápasů, že jeho angažování bylo správnou volbou. Hned v první sezoně dosáhl 57 bodů za 27 gólů a 30 přihrávek, stal se členem nováčkovského all-stars a hlavně pomohl "Tučňákům" k zisu Stanley Cupu.
V následující sezoně po boku legendárního Maria Lemieux Jágr herně znovu vyrostl a hlavně v play off se stal jednou z klíčových postav Penguins při obhajobě Stanleyova poháru. Ve vyřazovací části si připsal 24 bodů (11+13) a jeho sólo ve finálové sérii proti Chicagu Blackhawks bylo označeno za branku roku.
Ve zkrácené sezoně 1994/5 kladenský odchovanec stal prvním Evropanem, který získal prestižní Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL, když ve 48 zápasech dosáhl 70 bodů (32+38). V ročníku 1995/6 si Jaromír Jágr připsal největší počet bodů za sezonu. Jeho 149 bodů (62+87) překonal pouze spoluhráč z Pittsburghu Mario Lemieux.
Ale ani produktivní dvojice Lemieux - Jágr nepomohla Tučňákům v bojích o Stanley Cup a Pittsburgh končil hned v prvních kolech. V sezoně 1997/8 už nehrál Mario Lemieux, který ukončil kariéru, a Jágrova hvězda naplno zazářila.
- o čekání na 600 branku ZDE
Ovládl čtyřikrát za sebou bodování NHL, v roce 1999 dokonce získal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče. Ale Pittsburgh se stále nedokázal prosadit v play off. Tak se v polovině ročníku 2000/1 vrátil legendární Mario Lemieux, aby Penguins pomohl. České křídlo vedle něho ožilo a Jágr vybojoval už téměř ztracenou Art Ross Trophy.
Po konci ročníku se Jágr rozhodl Pittsburgh po jedenácti sezonách opustit. S platem 11 milionů dolarů přestoupil do Washingtonu. Tam se mu ale i vinou zranění příliš nedařilo a po dvou a půl letech odchází do New York Rangers.
V době výluky NHL dokázal s dalšími hráči ze zámoří hokejově pobláznit celou Českou republiku, když nastupoval za rodné Kladno. Podobně se ukázal i v ruském Avantgardu Omsk.
V NHL pokračuje Jágr jako nejlépe placený hráč světa v dresu Jezdců z New Yorku. Pro právě probíhající sezonu se stal dokonce kapitánem týmu a drží se na čele kanadského bodování.