Jágr je nejlepším evropským střelcem NHL

SportPlus
22. 11. 2006 6:29
New York - Český hokejista Jaromír Jágr překonal v počtu gólů Jariho Kurriho a se 602 góly se stal nejlepším střelcem NHL, který pochází z Evropy.

Jaromír Jágr zazářil v utkání proti obhájcům Stanley Cupu Carolině Hurricans a po nedělním vstupu do šestisetgólové společnosti v úterý přidal hned dva přesné zásahy.

Překonal tak evropský střelecký rekord Jariho Kurriho, který vsítil v NHL 601 gólů. Rangers vyhráli 4:0, asistence přidali i Martin Straka a Marek Malík.

45. T. Kaberle (Toronto) 22 19 (7+12)

"Je to úžasné," řekl po zápase Jágr. "Ke Kurrimu jsme jako Evropané všichni vzhlíželi, byl to náš idol," vzdával Jágr hold finské legendě.

Jágr se trefil ve 14. minutě druhé třetiny střelou zápěstím z levého kruhu a zvyšoval už na 3:0, 602. branku přidal na začátku třetí části, když tečoval střelu Aarona Warda.

Góly dávali i Marcel Hossa a Brendan Shanahan, znovu zářil brankář Rangers Henrik Lundqvist, který zastavil všech 34 střeleckých pokusů Hurricanes a vychytal první čisté konto v této sezoně.

Rangers po sobotní porážce v Pittsburghu předvedli dvě skvělá vystoupení proti Tampě Bay a Carolině a porazili tak poslední dva šampiony NHL.

"Je to pro nás hodně důležité," přiznával po zápase Matt Cullen, který do Rangers přišel právě z Caroliny. "Cítíme, že začínáme nacházet naši hru a konečně víme, jak si jít v zápase pro vítězství," dodal spokojeně Cullen.

Zato kouč Hurricanes Peter Laviolette byl po zápase hodně rozladěný. "Myslím, že jsme hráli naprosto bez nasazení," prohlásil naštvaně a dodal: "Rangers nás jasně předčili jak v bruslení, tak v osobních soubojích."

Dvěma brankami se v úterý blýskl také další český útočník Petr Sýkora, jenž zařídil vítězství Edmontonu nad Calgary 2:1. Na oba góly mu přihrál Aleš Hemský.

Sýkora vyrovnával na konci první třetiny na 1:1 tvrdou střelou při přesilovce, rozhodující trefu pak přidal šest minut před koncem, když brankář Flames Miikka Kiprusoff neudržel střelu Aleše Hemského a Petr Sýkora si z dorážky připsal 11. přesný zásah v sezoně.

Minutu a půl před koncem byl za zdržování vyloučen edmontonský Steve Staios a Flames měli šanci na vyrovnání, ale Olejáři své čtvrté vítězství v řadě ubránili.

V posledním úterním zápase Anaheim bez problémů rozstřílel San Jose, když si 498. a 499. gól v kariéře připsal Teemu Sellane a brankář domácích Jean-Sebastien Giguere dosáhl na 24. čisté konto v kariéře.

Výsledky úterních zápasů NHL:
NY Rangers - Carolina 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Branky: 34. a 44. Jágr (na první Malík), 4. Marcel Hossa, 16. Shanahan (Straka). Střely na branku: 27:34. Diváci: 18.200.

Edmonton - Calgary 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 20. a 54. P. Sýkora (na obě Hemský) - 10. Huselius. Střely na branku: 25:24. Diváci: 16.839.

Anaheim - San Jose 5:0 (0:0, 2:0, 3:0)
Branky: 47. a 58. Selänne, 28. Pronger, 38. Getzlaf, 56. Beauchemin. Střely na branku: 44:23. Diváci: 15.013.