Vítkovice prohrály derby s Třincem a poprvé v sezoně doma nebodovaly

22. 12. 2022 20:25
Hokejisté Vítkovic podlehli v 30. kole extraligy v moravskoslezském derby Třinci 1:2 a teprve ve čtrnáctém domácím utkání sezony poprvé nebodovali. Litvínov vyhrál v Českých Budějovicích, Olomouc v Karlových Varech.
Radost třineckých hokejistů
Radost třineckých hokejistů | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

O první výhře Ocelářů v derby v tomto ročníku rozhodl vítěznou brankou v 38. minutě útočník Libor Hudáček. Ostravané pak už za stavu 0:2 pouze snížili Lukášem Krenželokem.

Třinečtí otevřeli zápas aktivně, ale první šanci dopřáli paradoxně ve vlastní přesilovce soupeři, který přečíslení dva na jednoho nedotáhl a Chlána ve čtvrté minutě vychytal Mazanec. Pak už hosté mírnou převahu přetavili v gól, když Daňo v 10. minutě před Stezkou jemně tečoval Nestrašilovo nahození.

Ke konci první dvacetiminutovky se nadechli i domácí, ale Lakatošův pokus zblízka zastavil Mazanec. I další vyloženou šanci si Vítkovice vytvořily v oslabení: Fridrich ve 29. minutě vypíchl puk, ale sólo od vlastní modré čáry zakončil neúspěšným pokusem mezi Mazancovy betony.

Sérii zahozených vítkovických šancí završil Kalus, který u tyčky nepřekonal Mazancův beton. A tak do rozhozené domácí defenzívy v 38. minutě vpadl Hudáček, položil si povyjetého Stezku a kličkou do bekhendu podruhé chladnokrevně zavěsil. Asistenci si připsal i třinecký brankář Mazanec.

Hosté se v třetí části upnuli na obranu, která vítkovický platonický tlak dlouho rozrážela. Daňo mohl třetím gólem rozhodnout, Stezka si však s jeho průnikem poradil. Až v 53. minutě dokázali domácí využít početní výhodu, Krenželok zblízka zasunul puk do brány a rozpoutal závěrečnou ofenzívu. Krieger měl v 58. minutě na holi vyrovnávací trefu, ale Mazanec Oceláře - stejně jako v následující power play při bekhendové dorážce Fridricha - podržel.

I třetí derby sezony tak skončilo výhrou hostujícího celku.

HC Vítkovice Ridera - HC Oceláři Třinec 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 54. L. Krenželok (Roberts Bukarts, Marosz) - 10. Daňo (Nestrašil, Zahradníček), 38. Hudáček (Daňo, Mazanec). Rozhodčí: Hradil, Šír - Axman, Hlavatý. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 9833 (vyprodáno).

Vítkovice: Stezka - Raskob, Koch, Grman, Mikuš, L. Kovář, Gewiese - Lakatoš, Chlán, Fridrich - Mueller, Krieger, Roberts Bukarts - Lednický, Dej, Kalus - Krejsa, Marosz, L. Krenželok. Trenér: Holaň.

Třinec: Mazanec - Havránek, Marinčin, Zahradníček, M. Doudera, Čukste, J. Jeřábek - M. Růžička, Marcinko, Voženílek - Daňo, Hudáček, Nestrašil - Hrehorčák, M. Roman, Chmielewski - Kurovský, Dravecký, Buček. Trenér: Moták.

HC Energie Karlovy Vary - HC Olomouc 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 10. Nahodil (Orsava, Mareš), 20. Navrátil (Plášek, Mareš), 37. J. Knotek (Nahodil, Orsava). Rozhodčí: Horák, Šindel - Brejcha, Gerát. Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. Diváci: 2803.

Karlovy Vary: Š. Lukeš (21. Habal) - Pulpán, Huttula, Stříteský, Bartejs, Havlín, A. Rulík - O. Beránek, Černoch, Koblasa - Koffer, Hladonik, T. Rachůnek - Kofroň, Gríger, Juusola - Kružík, Jiskra, Redlich. Trenér: Bruk.

Olomouc: Lukáš - T. Galvas, Ondrušek, A. Rutar, Mareš, Řezníček, Švrček - Bambula, J. Knotek, J. Káňa - Orsava, Nahodil, Klimek - Navrátil, Kusko, Plášek - Olesz, Strapáč, Kunc. Trenér: J. Tomajko.

HC Motor České Budějovice - HC Verva Litvínov 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 19. Čachotský (Percy, M. Hanzl), 39. Gulaš (M. Hanzl, Pech) - 7. Zygmunt (P. Straka, Jurčík), 13. Estephan (Zile, D. Zeman), 22. Válek (M. Sukeľ, Zile), 47. Demel (P. Zdráhal, Š. Stránský), 50. M. Sukeľ (Š. Stránský, Freibergs). Rozhodčí: Pražák, Květoň - Zíka, J. Svoboda. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:2. Diváci: 6008.

České Budějovice: Hrachovina - Vráblík, Štencel, Percy, Bindulis, Hovorka, Šenkeřík, Gazda - Gulaš, M. Hanzl, Strnad - F. Přikryl, M. Toman, Čachotský - Valský, Pech, Dzierkals - V. Tomeček, Vopelka, Drančák. Trenér: Modrý.

Litvínov: Zajíček - D. Zeman, Zile, Strejček, Freibergs, Šalda, Demel, Wesley - Válek, M. Sukeľ, A. Kudrna - P. Zdráhal, Estephan, Š. Stránský - Zygmunt, Jurčík, P. Straka - Berka, Gut, Stehlík. Trenér: Mlejnek.

Rytíři Kladno - Mountfield Hradec Králové 3:6 (3:2, 0:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 7. Plekanec (Kubík, Brodecki), 10. Kubík (Plekanec, Cibulskis), 15. M. Beran (Plekanec, Cibulskis) - 5. Okuliar (R. Pavlík, Pilař), 14. R. Pavlík (Okuliar, Blain), 34. Pilař (Jank), 48. Lev (Cingeľ, Blain), 57. R. Pavlík (Okuliar), 58. Kevin Klíma (Jergl). Rozhodčí: Sýkora, Jiří Ondráček II - Jiří Ondráček, Rampír. Vyloučení: 2:3. Využití: 2:0. Diváci: 2047.

Kladno: Bow - Dotchin, Kehar, Slováček, Sotnieks, Babka, Cibulskis - Kubík, Plekanec, Brodecki - O. Bláha, Indrák, M. Procházka - Jágr, Filip, Michnáč - Pytlík, Zikmund, Melka - M. Beran. Trenér: O. Vejvoda ml.

Hradec Králové: J. Růžička - McCormack, Jank, Blain, P. Marcel, F. Pavlík, Rosandič - Lev, Lalancette, Cingeľ - Okuliar, Pilař, R. Pavlík - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Štohanzl, Z. Doležal. Trenér: T. Martinec.

Bílí Tygři Liberec - HC Kometa Brno 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Derner (A. Najman, Flynn), 29. Flynn (Frolík, Derner) - 20. Ščotka (Holík, Flek). Rozhodčí: Hejduk, Vrba - Kajínek, Hynek. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 4770.

Liberec: Kváča - Nedomlel, M. Ivan, Melancon, Kolmann, Štibingr, Derner - Faško-Rudáš, Filippi, Birner - Flynn, A. Najman, Frolík - Rychlovský, P. Jelínek, Ordoš - Hrníčko, A. Dlouhý, J. Vlach. Trenér: P. Augusta.

Brno: D. Furch - Kundrátek, Kučeřík, Holland, Hrbas, Ščotka, Ďaloga, Gulaši - Horký, Holík, Flek - Dufek, Kollár, Zaťovič - Koblížek, Strömberg, Malý - Kratochvíl, Süss, I. Sedláček. Trenér: P. Martinec.

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. M. Forman (Horák, Polášek), 7. M. Forman (Sobotka, Řepík), 35. Řepík z trest. střílení. Rozhodčí: Úlehla, Kika - Lučan, Špůr. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 12.107.

Sparta: Jakub Kovář - Krutil, Moravčík, M. Jandus, Mikliš, Polášek, Pohl, T. Tomek - Řepík, Sobotka, M. Forman - Tomášek, Horák, E. Thorell - Safin, D. Vitouch, Buchtele - Dvořáček, G. Thorell, Konečný. Trenéři: Hořava a Wallson.

Plzeň: Pavlát - Zámorský, Kaňák, Piskáček, Kvasnička, Kremláček, Houdek - Pour, Kodýtek, Hrabík - Holešinský, Mertl, Suchý - Rekonen, Bitten, A. Dvořák - Malát, Soukup, Dáňa. Trenér: Kořínek.

HC Dynamo Pardubice - BK Mladá Boleslav 2:1 sn (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 4. T. Dvořák (Sedlák, Hyka), rozhodující sam. nájezd Hyka - 8. Eberle (Lintuniemi). Rozhodčí: Cabák, Hribik - Lederer, Kis. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 8979.

Pardubice: Frodl - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Bučko, Vála - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Hyka, Sedlák, Cienciala - Paulovič, Poulíček, Říčka - Vondráček, A. Musil, Kaplan. Trenéři: Král a M. Zadina.

Mladá Boleslav: Krošelj - R. Jeřábek, Jánošík, Bernad, Štich, Křepelka, Lintuniemi, Pláněk - J. Stránský, Lantoši, Šmerha - Eberle, Fořt, Kotala - M. Beránek, Bičevskis, Hradec - Kantner, J. Půček, M. Simon. Trenér: Čihák.

1. Pardubice 29 15 7 3 4 84:56 62
2. Vítkovice 30 15 4 6 5 98:76 59
3. Olomouc 30 15 3 1 11 77:61 52
4. Třinec 29 14 2 5 8 80:57 51
5. Sparta Praha 31 14 4 1 12 78:71 51
6. Plzeň 30 11 3 6 10 79:79 45