V zámoří velebí Čecha "Veznelku": Nejlepší brankář NHL, o kterém jste neslyšeli

jzp jzp
22. 12. 2022 17:59
Brankoviště hokejové Arizony mělo být tím nejhorším v NHL. Karel Vejmelka však září natolik, že je žhavým kandidátem na výměnu do ambicióznějšího klubu.
Karel Vejmelka v dresu Arizony
Karel Vejmelka v dresu Arizony | Foto: Reuters

"Zapomněla si snad Arizona sehnat prověřeného brankáře pro NHL?" ptal se v říjnu bývalý gólman a nyní analytik Mike McKenna. Brankoviště Coyotes tehdy stejně jako jiní experti zařadil na poslední místo v lize.

V půlce prosince však svůj žebříček aktualizoval a Arizonu vytáhl ze dna až na 16. místo, tedy do ligového průměru. Pouze dva týmy udělaly větší skok vzhůru.

Důvodem vzletu jsou výkony 26letého Vejmelky, který zasáhl do 23 z 31 zápasů mužstva. "Je to nejlepší brankář NHL, o kterém jste neslyšeli. Ve svém druhém roce v Severní Americe se pořádně rozjel, ale protože Coyotes jsou tak špatný tým, moc lidí o tom neví," napsal McKenna.

V Arizoně není Vejmelka moc na očích. Coyotes zůstávají podle časopisu Forbes nejméně hodnotným klubem zámořské ligy a momentálně při čekání na možnou výstavbu nové arény nastupují v univerzitní hale, která s pětitisícovou kapacitou zapadá spíš do české extraligy.

Vejmelka příliš nevyčnívá ani v hlavních brankářských statistikách. Se slušnou, ale ne ohromující úspěšností zákroků 90,8 procent a s průměrem obdržených branek 3,19 je daleko od nejlepší desítky.

Jenže chytá za propustnou defenzivou Coyotes. Za 60 minut hry na něj v průměru míří skoro 35 střel. Z gólmanů, kteří chytali alespoň v polovině zápasů svého mančaftu, čelí větší kanonádě jen John Gibson z Anaheimu.

"Karel Vejmelka, nebo spíš Karel Veznelka, je hlavním důvodem, proč Arizona není beznadějně poslední," napsal před časem web The Athletic. Brankářovo jméno zkomolil s odkazem na Vezinovu trofej pro nejlepšího gólmana soutěže.

Ne že by Vejmelka byl žhavým favoritem na prestižní cenu, ale ve druhé třetině základní části patří k širšímu okruhu kandidátů.

Důvodem je pokročilá statistika, která zkoumá, kolik toho brankáři chytili "navíc". Určuje se to podle kvality střel, například jejich vzdálenosti od brány.

Vejmelka zde patří k ligové špičce. Od konce listopadu se drží v elitní pětce, v jednu chvíli dokonce vedl. Momentálně je třetí za Linusem Ullmarkem z Bostonu a Iljou Sorokinem z Islanders. Díky Vejmelkovi dostala Arizona o 15,7 gólu méně, než podle statistického modelu měla.

To Vejmelkův náhradník Connor Ingram nic "navíc" nechytil, naopak inkasoval zhruba sedm gólů nad plán. Že se mu moc nedaří, dokazuje i procentuální úspěšnost zákroků 87,5.

Nyní se řeší, jestli Vejmelka u slaboučkých Coyotes zůstane, nebo před březnovou uzávěrkou přestupů přejde k ambicióznější konkurenci.

"Nevím, jestli se ho někdo snaží přivést, a nejsem si jistý, jestli by Arizona s výměnou souhlasila, ale kdybych byl v kůži klubu, který potřebuje pořádného brankáře, Vejmelka by mě určitě zajímal, protože má fantastický rok," zamyslel se například Elliotte Friedman ze stanice Sportsnet. "Pár lidí už mi říkalo to samé."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy