Legendární rozhlasový pořad S mikrofonem za hokejem končí. Po 60 letech

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 9. 2019 16:03
Po více než 60 letech skončil rozhlasový pořad S mikrofonem za hokejem, který jedinečným způsobem přibližoval posluchačům dění na hokejových stadionech. Reportéři Radiožurnálu sice i nadále informují o průběhu zápasů extraligy prostřednictvím reportážních koleček, ale ne v rámci jednolitého kontinuálního vysílání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Pořad S mikrofonem za hokejem patřil k nejstarším v Českém rozhlasu. Jeho základním principem bylo zprostředkovat v krátkých přímých vstupech, které se z jednotlivých stadionů střídaly rychle po sobě, to nejdůležitější, co zápasy přinášely.

Šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan fanoušky ujistil, že hokejový servis z vysílání nezmizí. "Pořad patří do zlatého fondu veřejnoprávního rozhlasu a přitáhl k rádiím tisíce sportovních fanoušků. Ale doba se změnila a s ní i návyky sportovních fanoušků. Reagujeme proto i my," napsal ve vyjádření pro ČTK.

Uvedl, že pořad byl přitažlivý hlavně v dobách, kdy ještě televize nenabízely přímé přenosy ze všech utkání a kdy neměl téměř každý zpravodajský server on-line reportáže všech duelů. Dodal, že i v této sezoně budou reportéři na všech stadionech při utkáních hokejové extraligy, jen v jiném vysílacím formátu.

"Místo kontinuálního pořadu budou zařazeni v častých vstupech proudového vysílání Radiožurnálu. Tento model je atraktivní pro tradiční hokejové fanoušky i pro ostatní posluchače, kteří u nás v podvečer hledají mimo sportu také aktuální zpravodajský servis nebo informace Zelené vlny," vysvětlil Suchan.

Příznivci hokeje, kteří často u "hokejového mikrofonu" prožili kus života a nostalgicky vzpomínají, se ze změnou těžko smiřují. "Jako by mi vyrvali kus dětství," okomentoval informaci o konci pořadu televizní komentátor Robert Záruba prostřednictvím twitteru. "RIP, Mikrofone," rozloučil se stejnou cestou František Kuna, jeden ze zástupců mladší generace reportérů Radiožurnálu.

"Nechci se tvářit jako někdo, kdo hodnotí a kritizuje, co se teď děje. Takže se k tomu vyjádřím jedině jako pamětník. A z toho pohledu je to pro mě pochopitelně škoda, protože za těch 45 let, co mám v rádiu za sebou, byl pořad S mikrofonem za hokejem něčím, čím se sportovní redakce pyšnila," řekl ČTK Aleš Procházka, jenž se i díky pořadu zařadil mezi legendární hokejové reportéry.

Přinesl mu spoustu prožitků z cest po tuzemských zimních stadionech. "Ale musíme si přiznat, že tehdy mělo rádio úplně jinou pozici. Člověk přišel na staďák a mohl vidět, že řada lidí má tranzistorák s sebou. Dnes je těch informačních kanálů fůra, z nichž si můžete vybrat. A spíš než rádio se člověk stará, aby měl po ruce mobil," připustil Procházka.

"Co nám už také před lety načůralo do bačkor, je fakt, že jsou ty začátky zápasů tak rozbitý, pořad by se pak hodně protáhl a na to už dnes posluchač přirozeně nemá trpělivost. Vzpomínky na to nevygumuju, ale je mi jasné, že jiná cesta asi nevedla," dodal Procházka.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy