Legendární rozhlasový pořad S mikrofonem za hokejem končí. Po 60 letech

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 9. 2019 16:03
Po více než 60 letech skončil rozhlasový pořad S mikrofonem za hokejem, který jedinečným způsobem přibližoval posluchačům dění na hokejových stadionech. Reportéři Radiožurnálu sice i nadále informují o průběhu zápasů extraligy prostřednictvím reportážních koleček, ale ne v rámci jednolitého kontinuálního vysílání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Pořad S mikrofonem za hokejem patřil k nejstarším v Českém rozhlasu. Jeho základním principem bylo zprostředkovat v krátkých přímých vstupech, které se z jednotlivých stadionů střídaly rychle po sobě, to nejdůležitější, co zápasy přinášely.

Šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan fanoušky ujistil, že hokejový servis z vysílání nezmizí. "Pořad patří do zlatého fondu veřejnoprávního rozhlasu a přitáhl k rádiím tisíce sportovních fanoušků. Ale doba se změnila a s ní i návyky sportovních fanoušků. Reagujeme proto i my," napsal ve vyjádření pro ČTK.

Uvedl, že pořad byl přitažlivý hlavně v dobách, kdy ještě televize nenabízely přímé přenosy ze všech utkání a kdy neměl téměř každý zpravodajský server on-line reportáže všech duelů. Dodal, že i v této sezoně budou reportéři na všech stadionech při utkáních hokejové extraligy, jen v jiném vysílacím formátu.

"Místo kontinuálního pořadu budou zařazeni v častých vstupech proudového vysílání Radiožurnálu. Tento model je atraktivní pro tradiční hokejové fanoušky i pro ostatní posluchače, kteří u nás v podvečer hledají mimo sportu také aktuální zpravodajský servis nebo informace Zelené vlny," vysvětlil Suchan.

Příznivci hokeje, kteří často u "hokejového mikrofonu" prožili kus života a nostalgicky vzpomínají, se ze změnou těžko smiřují. "Jako by mi vyrvali kus dětství," okomentoval informaci o konci pořadu televizní komentátor Robert Záruba prostřednictvím twitteru. "RIP, Mikrofone," rozloučil se stejnou cestou František Kuna, jeden ze zástupců mladší generace reportérů Radiožurnálu.

"Nechci se tvářit jako někdo, kdo hodnotí a kritizuje, co se teď děje. Takže se k tomu vyjádřím jedině jako pamětník. A z toho pohledu je to pro mě pochopitelně škoda, protože za těch 45 let, co mám v rádiu za sebou, byl pořad S mikrofonem za hokejem něčím, čím se sportovní redakce pyšnila," řekl ČTK Aleš Procházka, jenž se i díky pořadu zařadil mezi legendární hokejové reportéry.

Přinesl mu spoustu prožitků z cest po tuzemských zimních stadionech. "Ale musíme si přiznat, že tehdy mělo rádio úplně jinou pozici. Člověk přišel na staďák a mohl vidět, že řada lidí má tranzistorák s sebou. Dnes je těch informačních kanálů fůra, z nichž si můžete vybrat. A spíš než rádio se člověk stará, aby měl po ruce mobil," připustil Procházka.

"Co nám už také před lety načůralo do bačkor, je fakt, že jsou ty začátky zápasů tak rozbitý, pořad by se pak hodně protáhl a na to už dnes posluchač přirozeně nemá trpělivost. Vzpomínky na to nevygumuju, ale je mi jasné, že jiná cesta asi nevedla," dodal Procházka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy