Nová pravidla udělala z pikantního derby mezi Kometou a Orly frašku

Lukáš Caha Lukáš Caha
15. 8. 2018 14:01
Měl to být přípravný zápas jako každý jiný, avšak nová pravidla udělala z utkání mezi Kometou a Znojmem tak trochu frašku. Na tribunách to při podobném derby obvykle vře, ale tentokrát fanoušci našli i společné pokřiky poukazující na nesmyslnost pravidel, která vstoupila tento týden v platnost.
Přípravný zápas mezi Kometou a Znojmem.
Přípravný zápas mezi Kometou a Znojmem. | Foto: Lukáš Caha

Brno - Hrála se čtrnáctá minuta, když domácí Kratochvíl fauloval znojemského hráče. Orli se chystali v útočném pásmu na vhazování, ale vzápětí hlavní sudí zapískal a poslal na trestnou hostujícího Lattnera. Nejen fanoušci, ale i někteří hráči nechápavě zírali.

Znojemský bek měl totiž zastrčenou zadní část dresu v kalhotách, což je podle nového výkladu pravidel špatně, a rozhodčí trestají tento prohřešek menším trestem. "To si ani nestihnete uvědomit, že máte dres v kalhotách. Myslím si, že tohle pravidlo hře akorát uškodí. Stále si budete muset hlídat, kde zrovna máte dres," rozčiloval se Jan Lattner.

Za podobný prohřešek se ve zbytku zápasu vylučovalo ještě dvakrát, a to na straně Komety. U domácího Mikuše vadil rozhodčím i vyhrnutý rukáv.

"Díval jsem se na Libora (Libor Zábranský, trenér Komety Brno - pozn. redakce) a oba jsme kroutili hlavou. Je to obrovská hovadina, která nemá s hokejem nic společného," nebral si servítky znojemský kouč Miroslav Fryčer. "Místo toho, aby ten hokej byl plynulejší, tak někdo vymýšlí kraviny. Je to naprosto antihokejové," dodal lodivod Orlů.

V sezoně mají podobným prohřeškům zamezit upínací pásky, které si týmy nechávají na dresy přišít. V přípravě se na to však nemyslelo.

"Přijde mi to zvláštní. Místo toho, abyste v klidu mysleli na hru, tak se musíte neustále upravovat. Vyloučili mě za trochu posunutý dres. Rozhodčí mi to vysvětloval, ale musíme se prostě neustále hlídat," řekl pro web Komety Radim Zohorna.

Nedovolená výstroj nebyla jediným novým pravidlem, které o sobě v úterý dalo znát. Na začátku druhé třetiny zalehl znojemský brankář Patrik Nechvátal puk mimo brankoviště a rozhodčí mu udělil dvě minuty za zdržování hry. Za stejný prohřešek pykal ve třetí třetině i domácí Karel Vejmelka.

Pravidlo 221 totiž říká: Brankáři není dovoleno padnout na puk, aby způsobil přerušení hry v situaci, kdy je jeho tělo mimo brankoviště.

S tím souvisí i změna velikosti brankoviště. Nově se nebude jednat o půlkruh, ale boční strany jsou zkosené. Oproti původnímu provedení je brankoviště nyní menší.

Zápas sám o sobě vyhrocený nebyl, přesto rozhodčí rozdali šestačtyřicet trestných minut. Z toho deset minut pokryly nové tresty, za které budou sudí od této doby trestat hráče pravidelně. Pravidla vzešla v platnost již nyní, aby si na ně hokejisté během přípravných zápasů zvykli.

Kometa svůj třetí přípravný zápas vyhrála 3:1 díky gólům Karla Pláška, Radima Zohorny a Bedřicha Köhlera. Orli trénují na ledě stejně dlouhou dobu jako Brňané, avšak kolotoč přípravných duelů se pro ně roztočil teprve včera.