Po vzoru NHL. Sparta ukázala třetí dres a chce vylepšit rekord. O titulu nemluví

jzp jzp
11. 9. 2018 19:33
Hokejová Sparta věří, že může ještě vytáhnout rekord v divácké návštěvnosti z minulé sezony. Se sportovními ambicemi je ale opatrná.
Generální ředitel Billy Jaroslaw Szczypka, generální ředitel Merkuru Gerald Kogler a generální ředitel MasterCard Miroslav Lukeš předvádějí nové dresy Sparty.
Generální ředitel Billy Jaroslaw Szczypka, generální ředitel Merkuru Gerald Kogler a generální ředitel MasterCard Miroslav Lukeš předvádějí nové dresy Sparty. | Foto: ČTK

Praha - Loni přivedla finského brankáře Samiho Aittokallia, který nakonec vydržel jediný rok. Před letošní sezonou udělala extraligová Sparta Praha ještě radikálnější krok. Na lavičku povolala německého trenéra Uweho Kruppa.

Lék na neduhy z neúspěšného posledního ročníku zatím zabírá. Pražané ovládli sedm z deseti přípravných zápasů. "Nový trenér je hokejová osobnost, kterou všichni respektují a poslouchají," podotýká útočník Petr Vrána, jenž převzal kapitánské céčko po Jaroslavu Hlinkovi.

Koučův respekt ještě o píď vzrostl, když na jednom z přípravných tripů běželo v autobuse video, na němž tehdejší bek Colorada Krupp střílí rozhodující gól ve finále Stanley Cupu. Někteří mladší sparťané viděli slavný moment z roku 1996 poprvé.

Takhle Uwe Krupp rozhodl ve třetím prodloužení o Stanley Cupu pro Colorado. | Video: Youtube.com

"Já si třeba nepamatuji přímo, jak Uwe hrál, ale vždycky jsem vnímal jeho jméno," říká Vrána. "Všichni jsme sbírali kartičky a sledovali hokej, takže jsme věděli, kdo Uwe je."

Po přechodu k trenérskému řemeslu vedl Krupp německou reprezentaci, Kolín nad Rýnem a Berlín.

Teď poprvé trénuje v zahraničí a na své svěřence mluví anglicky.

"Většinou to jde hladce," vyprávěl německý dlouhán během přípravy. "Máme pár hráčů, kteří… Víte, já samozřejmě poznám, kdo mi rozumí a kdo ne. S těmi, kteří mi úplně nerozumí, trávím víc času. Bavím se s nimi osobně nebo v menší skupině spolu s asistenty Jardou (Nedvědem) a Frantou (Ptáčkem), kteří mi pomáhají překládat."

Krupp nahradil na lavičce Františka Výborného, který nedokázal mužstvo probudit po neúspěšné éře Jiřího Kalouse. "Oproti ostatním má pár jiných cvičení," komentuje Vrána trenérský styl 53letého Němce. "Některé systémové věci po nás chce jinak. Je cítit, že hokej hrál. Ví, ve kterých situacích na nás zatlačit."

Léto ve Spartě

Matěj Machovský a Daniel Přibyl před sezonou 2018-19

Přišli: Matěj Machovský, Daniel Přibyl, Blaž Gregorc, Steven Delisle, Matěj Beran, Jérémie Blain, Jan Košťálek, Zach Still

Odešli: Ján Laco, Arturs Kulda, Jaroslav Hlinka, Alexander Reichenberg, Sami Aittokallio, Juraj Mikuš, Dominik Uher, Jan Švrček, Marek Ďaloga, Michal Řepík, Zbyněk Michálek, Richard Nedomlel

"Jsem přísný, pokud vidím, že obránci hrají bezstarostně," dodává Krupp. "Chci, aby odváděli dobrou práci před bránou. A aby jim v defenzivě pomáhal celý tým."

První sparťanský lodivod z ciziny má v klubu smlouvu na dva roky. Prahu, kde se usídlil i s rodinou, si zatím pochvaluje. O hráčích mluví jako o vnímavých dříčích.

Fanouškům se ukáže už v pátek proti Hradci, kdy startuje extraliga. Loni do O2 areny průměrně chodilo přes 8700 diváků. Nyní chce Sparta klubový rekord ještě posunout, přičemž spoléhá na své 115. narozeniny. V šesti vybraných kláních ukáže po vzoru zámořské NHL speciální třetí dres. Ten má oproti domácí uniformě světlejší odstín červené barvy.

Pokud jde o sportovní ambice, jsou Pražané skromnější. Útok na titul nikdo nevyhlásil.

"Liga je obrovsky vyrovnaná," připomíná Vrána. "Důležité je dostat se do play-off. Tam se hraje trochu jiný hokej a může se stát cokoliv."

Je zajímavé, že úspěšnou přípravu Sparty trochu kazí právě bilance proti českým sokům. Ze čtyř "extraligových" soubojů vydolovali Pražané dvě výhry. "Zápasy byly hodně vyrovnané, mohly dopadnout jakkoliv," ohlíží se Krupp. "Čekám, že soupeři v české lize budou nebezpeční jako v každé jiné soutěži. Žádný tým není dominantní."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obří slalom v Sestriere vede po prvním kole Brignoneová

Obří slalom Světového poháru v Sestriere vede po prvním kole domácí Federica Brignoneová. Italská lyžařka, která je nejvýš v průběžném pořadí této disciplíny, má náskok 17 setin sekundy před Slovenkou Petrou Vlhovou.

Na dalších místech jsou Němka Viktoria Rebensburgová a Američanka Mikaela Shiffrinová, která na konci prosince vyhrála předchozí obří slalom v Lienzu. Druhé kolo v italském zimním středisku začne ve 14:05.

Zdroj: ČTK
Další zprávy