S hráči, kteří mi nerozumí, trávím víc času, říká Krupp. Začne chodit na kurzy češtiny

jzp jzp
24. 8. 2018 11:58
Známý německý trenér Uwe Krupp poznává ve Spartě hokejové i jazykové schopnosti svých svěřenců.
Uwe Krupp na prvním tréninku Sparty před sezonou 2018-19
Uwe Krupp na prvním tréninku Sparty před sezonou 2018-19 | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Sedm zápasů, pět výher a žádná porážka po 60 minutách. Extraligová Sparta pod novým lodivodem Kruppem zatím šlape solidně, byť jde teprve o přípravu.

"Doufám, že jsme lepší než loni," pousmál se po čtvrtečním derby se Slavií útočník Petr Kumstát.

Hřála ho spokojenost. Dal dva góly, a tak výrazně pomohl k vítězství 3:2 v prodloužení. Prvoligová Slavia kousala, byť má dvakrát až třikrát nižší rozpočet. V dovednostech sice ztrácela, ale hrála nadoraz a občas těžila ze soupeřových chyb.

"Byl jsem překvapený, jak dobře Slavia hrála. Musím ji pochválit. Mají dobrý tým a bruslili opravdu naplno," řekl kouč Krupp.

Extraliga proběhne bez pražského derby počtvrté za sebou. Souboj odvěkých rivalů si fanoušci užijí akorát v přípravě. Tentokrát do Edenu dorazilo 3 148 diváků (na první ligu jich loni chodilo zhruba třikrát méně). "Tyhle zápasy nám chybí," posteskl si Kumstát. Kolega z útoku Petr Vrána přikývl a pragmaticky dodal: "Se Slavií v soutěži bychom nemuseli tolik cestovat."

Sparta vyhlíží poslední tři přípravná klání. Zatím ji může těšit, že v základní hrací době drží neporazitelnost. O tom, zda léčba novým trenérem zabírá, však řekne víc ostrá sezona.

Krupp je v zajímavé situaci. Jako Němec mluví anglicky na převážně českou kabinu. 

"Většinou to jde hladce," vypráví německý dlouhán, jenž coby obránce strávil dlouhé roky v NHL. "Máme pár hráčů, kteří… Víte, já samozřejmě poznám, kdo mi rozumí a kdo ne. S těmi, kteří mi úplně nerozumí, trávím víc času. Bavím se s nimi osobně nebo v menší skupině spolu s asistenty Jardou (Nedvědem) a Frantou (Ptáčkem), kteří mi pomáhají překládat."

Jazykové rezervy má například Kumstát, jenž nikdy nepůsobil za hranicemi. "Neumím mluvit, ale dá se říct, že všem věcem rozumím," říká. "Když něco nevíme, na detaily se zeptáme. Takže žádný problém."

Vrána okusil mezinárodní prostředí už v pražském Lvu. Působil i za Atlantikem a v Rusku. "Uwe mluví výborně anglicky," všiml si. "Spousta kluků rozumí, protože hrála v cizině. Ty základní hokejové věci se během měsíce stejně začnou opakovat, takže je podle mě všichni pochopí."

Krupp každopádně nechce spoléhat jen na angličtinu. "Mám v plánu kurzy češtiny," prozrazuje. "Až se ještě trošku zaběhneme a najedeme na rutinu, tak se do toho pustím. Zatím umím jen věci jako 'dobrý den' a 'dobré ráno'. Přiznávám, že váš jazyk je velká výzva."

I za pár českých slovíček však body u svých svěřenců získává.

"Snaží se, což je sympatické. Ale víme, jak je čeština těžký jazyk," dodává Vrána.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Kubánské úřady poprvé potvrdily, že v souvislosti s protivládními demonstracemi z loňského července stíhají stovky lidí

Oficiální místa dosud zprávy o zadržených nekomentovala, organizace na ochranu lidských práv ale referovaly o rozsáhlé represi a americké ministerstvo zahraničí mluvilo o stovkách lidí ve vězení.

Podle prohlášení, který dnes otiskl vládní deník Granma, za demonstrace bylo stíháno 790 osob. Zhruba 80 jich nakonec úřady neobvinily a 172 již bylo odsouzeno. Nejčastějšími obviněními jsou poškozování cizí věci, násilí proti úřední osobě či narušování veřejného pořádku. Zhruba 70 procent obviněných je ve vazbě. Mezi stíhanými jsou i desítky nezletilců.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po prvním kole úterní tajné volby neobsazené

Poslanci nezvolili nominanta ANO Karla Havlíčka ani předsedu SPD Tomia Okamuru. Oba postoupili do druhého kola, které následuje. Jeho výsledky budou vyhlášeny ve středu ráno.

Ke zvolení bylo nutných 81 poslaneckých hlasů. Někdejší vicepremiér Havlíček dostal 57 hlasů a Okamura 24 hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Komise vydala 161 hlasovacích lístků, 11 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Volilo tedy 150 poslanců.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Šéfkou Klicperova divadla zůstává na dalších šest let Mikulková

Klicperovo divadlo v Hradci Králové nadále povede dosavadní ředitelka Eva Mikulková. V konkurzu porazila bývalého šéfa pražského Národního divadla Daniela Dvořáka a divadelníka Josefa Jana Kopeckého. Rozhodnutí výběrové komise v úterý schválila správní rada, která Mikulkovou potvrdila ve funkci na dalších šest let.

"Pandemie ze všeho nejvíce nepřeje kultuře a pro divadla a další kulturní instituce je to mimořádně těžká doba, proto je dobře, že tým kolem paní ředitelky bude moci pokračovat," říká náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová z hnutí Východočeši.

Divadlo mělo před pandemií rozpočet okolo 70 milionů korun, vloni 65 milionů. Financují jej z největší části město Hradec Králové a dále Královéhradecký kraj s ministerstvem kultury. Mikulková jej vede od roku 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy