Extraligový ročník začal porážkou mistra. Třinec padl v Plzni 1:3

14. 9. 2023 19:55
Hokejisté mistrovského Třince vstoupili do nového ročníku extraligy v předehrávce 1. kola porážkou na ledě Plzně 1:3. Za Indiány skórovali navrátilec Jakub Lev, nová posila Ondřej Matýs a Fin Aleksi Rekonen. Oceláři, kteří budou v sezoně usilovat o pátý triumf za sebou, se ve 42. minutě dokázali prosadit až za stavu 0:3.
Plzeňští se radují po trefě do sítě Plzně
Plzeňští se radují po trefě do sítě Plzně | Foto: ČTK

V barvách Plzně, která se bude snažit napravit až 12. místo z minulého ročníku, si odbyl extraligovou premiéru šestnáctiletý Adam Benák. Zařadil se do druhého útoku k Adriánu Holešinskému a Kryštofu Hrabíkovi a nechyběl v přesilovkové formaci.

"Adam je velmi mladý a talentovaný hráč. Už je s námi od začátku letní přípravy, takže s ním neustále mluvíme. Pomáhají nám v tom i hráči, kteří ho mají v kabině na starosti. Pracuje na sobě, má výborný charakter a přístup k hokeji. Potřebuje ještě čas, ale my mu šanci určitě chceme dát," řekl kouč Indiánů Petr Kořínek.

"Na ledě se mi libí, v kabině se neprojevuje skoro vůbec. Je super. Určitě dneska to pro něho bylo těžké nastoupit v tomto věku hned první zápas proti mančaftu, který čtyřikrát bral titul. Byla to pro něj velká zkouška a myslím, že ji zvládl. Do dalších zápasů bude zase silnější, sebevědomější a lepší," prohlásil plzeňský obránce Petr Zámorský.

Domácí se ujali vedení v čase 3:22, kdy se k nahozenému puku odraženému od zadního mantinelu dostal kapitán Schleiss, jehož šanci ještě Mazanec kryl pravým betonem, ale z dorážky jej bekhendem mezi nohy překonal Lev. Letní posila Indiánů z Hradce Králové oslavila gólem návrat do plzeňského dresu po šesti letech.

Odpovědět mohl Polášek, v 6. minutě naopak hostům po Adamově teči Matýsova pokusu pomohla horní tyč. Západočeši odolali při Pourově trestu a Oceláři se po vyloučeních Draveckého a Poláška ubránili 74 sekund ve třech proti pěti.

Ve 14. minutě se Plzeňští radovali podruhé. Z pravého kruhu se trefil Matýs, letní akvizice z Pardubic. Sudí Jeřábek s Pražákem si ještě u videa prověřili, jestli puk netečoval vysokou holí Adam.

Mazanec vzápětí musel krýt Kvasničkův únik a v oslabení, které zavinil svým faulem, zneškodnil lapačkou Pourovu nebezpečnou střelu. Třinec se v úvodu druhé části neprosadil při Schleissově pobytu na trestné lavici a v 25. minutě nepřekonal Pavláta ani kanonýr Růžička.

V 26. minutě se prosadili opět domácí a Rekonen z pozice mezi kruhy překonal přes clonu Mazance. V čase 28:19 měl možnost trestného střílení Lev, který po Růžičkově zákroku proti třineckému gólmanovi neuspěl.

"My jsme se na to připravovali. Chtěli jsme hrát svůj hokej, na který jsme se prakticky šest týdnů chystali. Chtěli jsme se tak prezentovat. Vyšlo to a jsme rádi. Je to velice důležitá výhra. Strašně moc si vážíme tří bodů. Začátek je vždycky extrémně důležitý. Všichni se cítili super a myslím, že to bylo chvilkami vidět," komentoval Zámorský aktivitu proti šampionovi.

Další možnost měl Indrák, na druhé straně se ve 33. minutě dostal do úniku Daňo, ale po bekhendovém blafáku minul branku. Při tlaku hostů neuspěl po Jeřábkově přihrávce ani Dravecký.

Na přelomu druhé a třetí třetiny se Třinec ubránil při Hrehorčákově vyloučení a při trestu Holešinského v přesilovce poprvé skóroval. Růžičkův pokus ještě skončil na horní tyči, ale navrátilec z Komety Brno Kundrátek se už z levého kruhu trefil.

Potom šli pykat v rychlém sledu i Benák a Lev, Pavlát ale odolal. Stav se nezměnil ani při vyloučení explzeňského Jeřábka a domácí gólman pak kryl další šance Ocelářů.

"Každý zápas je těžký. Sezona bude nabitá a vyrovnaná. Nám chyběl na začátku důraz a možná trošku disciplína. V tom nám soupeř předčil. Říkali jsme si, že na nás vlétne, ale nebyli jsme ochotní postupovat souboje, hrát jednoduchý hokej a dostávat puky k nim do pásma. Měli jsme strašně ztrát a půlku zápasu se to na nás valilo, tím pádem jsme hráli bez puku," prohlásil obránce Ocelářů Jakub Jeřábek.

Jeho jméno po utkání vyvolávali i fanoušci Plzně. "Už to bylo i minulý rok. Je to pěkné, že si vzpomenou, že tady člověk něco odehrál. Musím lidem poděkovat," dodal plzeňský odchovanec.

Předehrávka 1. kola hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Oceláři Třinec 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Lev (Schleiss, Michal Houdek), 14. Matýs (Kvasnička, Adam), 26. Rekonen (Zámorský) - 44. Kundrátek (Marinčin, Pánik). Rozhodčí: Jeřábek, Pražák - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 4807.

Plzeň: Pavlát - Zámorský, Piskáček, Dujsík, Michal Houdek, A. Jiříček, Kvasnička - M. Indrák, Lev, Schleiss - Holešinský, Benák, K. Hrabík - Rekonen, Mertl, Pour - Matýs, Adam, P. Straka - Jansa. Trenér: Kořínek.

Třinec: Mazanec - Polášek, Marinčin, Kundrátek, J. Jeřábek, Marian Adámek, Nedomlel - M. Růžička, P. Vrána, Pánik - Daňo, L. Hudáček, A. Nestrašil - D. Voženílek, Miloš Roman, Hrehorčák - Kurovský, Čacho, Dravecký - Walega. Trenér: Moták.