Česká juniorka šla kvalitou dolů. Na Slovensku jde hokej zase nahoru, míní supertalent Roman

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
15. 10. 2016 6:56
Je jednou z největších nadějí slovenského hokeje. Už v 16 letech debutoval v české extralize v dresu Třince, jehož barvy hájí společně s bratrem už od svých desíti roků. "Na Slovensku tehdy nebyly tak dobré podmínky, v poslední době se to ale zlepšuje. Talenty neprodukujeme, protože mladí nedostávají šanci mezi muži," tvrdí supertalent Miloš Roman, který by měl být slovenskou jedničkou pro draft NHL 2018. O důvodech odchodu ze Slovenska, premiéře za A tým Ocelářů i celkové situaci ve slovenském hokeji mluvil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Miloš Roman
Miloš Roman | Foto: Lukáš Filipec

A.cz: Co vás v desíti letech vedlo k přesunu ze Slovenska do Čech?

Hráli jsme s bratrem hokej v Žilině, jenže tam byla pro děti povinná hokejová škola, do které nás ale rodiče nechtěli dát. Proto se rozhodli, že nás budou raději vozit do Třince, který nebyl tak daleko. S podmínkami to tady je určitě na vyšší úrovni.

To muselo být náročné dojíždění...

Taky že bylo, hlavně pro rodiče. Mnohdy si museli v práci brát dovolenou, aby nás mohli odvézt. Teď už ale bydlíme přímo v Třinci v hotelu, což je pro všechny o mnoho jednodušší.

Jak jste si užil premiéru za třinecká A tým?

Fantazie, moc jsem si to užil. Byl jsem nadšený, že jsem mohl nastoupit. Byla to pro mě velká čest a dá se říct zadostiučinění. Ráno jsem přišel do Frýdku na trénink a kouč mi řekl, že se mám sbalit a hlásit se v Třinci. Byl to super pocit.

Čekal jste, že vás trenér Kýhos zařadí rovnou do první lajny po bok Martina Růžičky a Jakuba Petružálka?

To samozřejmě vůbec. Já tam šel s tím, že bych rád na pár minut naskočil ve čtvrté řadě. Před utkáním se ale zranil Cory Kane, který s nimi jinak hraje. Trenér to asi nechtěl míchat, tak jsem ho prostě zkusil nahradit.

Co vám kouč po zápase řekl?

Chválil mě, byl to dobrý zápas. Sám jsem se cítil moc dobře, byl jsem často na puku a odehrál jsem docela dobrý zápas.

Pak ale přišel návrat do farmářského celku do Frýdku...

To mi vůbec nevadilo. První liga je kvalitní soutěž a já jsem nadšený, že ji v 16 letech můžu vůbec hrát. Jsou to pro mě velice cenné zkušenosti.

V čem vidíte největší rozdíly mezi mládežnickou soutěží a seniorskou extraligou?

Je tam obrovský rozdíl v rychlosti, v síle. Je to úplně jiný hokej. Na všechno máte méně času.

Loni v jste ve svých 15 letech  hrál v juniorské extralize (do 20 let) s průměrem více než bodu na zápas. To jste tak dobrý, nebo je ta liga tak špatná?

(usmívá se) Rád bych řekl, že jsem tak dobrý, ale je pravda, že juniorská liga šla svou úrovní hrozně dolů. Já jsem ale dostával na ledě hodně prostoru, hrál jsem i přesilovky a snažil jsem se vytěžit maximum. Rozhodně si ale myslím, že by se měl počet mančaftů snížit.

Jste největší slovenskou nadějí pro draft NHL 2018. Myslíte už na něj?

V hlavě už to mám, moc bych se tam chtěl dostat. Je to ale ještě hodně daleko, téměř dvě sezony. Zatím se snažím soustředit na přítomnost.

Ozvali už se nějací skauti?

Zatím ne.

Neuvažoval jste už teď nad odchodem do zámoří?

Popravdě ani ne. Já jsem teď ve Frýdku moc spokojený. Pořád jsem hodně mladý a už hraji WSM ligu, což je skvělé. Kanadu jsem neřešil. V mém věku tam odchází kluci, kteří nemají možnost hrát mezi muži. Proto jdou za moře, kde je mnohem kvalitnější juniorka.

Podruhé jste byl jedním z nejlepších slovenských hráčů na Hlinkově memoriálu. Jak moc vám to může vzhledem k draftu pomoct?

Já myslím, že docela dost. Osobně se mi ten turnaj zase celkem povedl. Ve čtyřech zápasech jsem nahrál na pět gólů. Škoda jen, že se nám s týmem nepovedlo postoupit ze skupiny.

Kdybyste měl sám sebe zhodnotit, co vám jde a na čem musíte ještě zapracovat?

Snažím se zlepšit hlavně bruslení, to je alfa omega dnešního hokeje. Dost posiluju a pracuju taky na zkvalitnění koncovky, ve které mám pořád nedostatky. A co mi jde? Myslím, že docela dobře čtu hru a dokážu určit, jak se bude akce vyvíjet, nebo kam se odrazí puk.

Slovensko bude za rok v dubnu hostit mistrovství světa hráčů do 18 let. Těšíte se?

Jasně, jsem v kontaktu s panem trenérem Bokrošem a všechno směřujeme k tomu šampionátu. Už bychom chtěli konečně po delší době uhrát nějaký výsledek. Cesta přes čtvrtfinále ale nebude jednoduchá.

Je podle vás slovenský hokej venku z krize?

Já si myslím, že to teď jde konečně trochu nahoru. Začalo se pořádně pracovat s mládeží a snad se i začínáme vyrovnávat zbytku světa. Osmnáctka skončila loni pátá, dvacítka taky dva roky po sobě nezklamala. Zlepšuje se to.

Talentů ze Slovenska je ale stále velmi málo. Proč?

Je to tím, že slovenskou chlapskou extraligu hraje málo mladých. Skauti se tam v podstatě ani nemají důvod jezdit dívat, úroveň ligy šla v poslední letech hodně dolů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy