Praha - Vedení Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) na svém dnešním zasedání v Praze uznalo argumenty výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje (ČSLH), který minulý týden odmítl smlouvu s asociací, na základě které by ona nadále měla řídit extraligu. Představitelé čtrnácti klubů se rozhodli, že připraví novou smlouvu, nebo vezmou zpět prosincovou výpověď stávající dohody.
"Rozhodli jsme se, že budeme reflektovat připomínky ČSLH a v tomto duchu připravíme smlouvu, případně požádáme o zpět vzetí té původní. Do 48 hodin by se kluby měly vyjádřit k návrhu, který tady byl na závěr valné hromady přednesen," uvedl asistent ředitele APK LH Antonín Vansa, který po dnešním jednání tlumočil jeho závěry novinářům.
Čtěte také:
Vítkovice slaví přímý postup, Zlín musí do předkola
Hokejový svaz odmítl návrh APK na novou smlouvu
Prezident asociace Ladislav Blažek s novináři nechtěl komunikovat. Důvod, proč APK LH předložila svazu smlouvu, která odporovala jeho stanovám, tak nelze zjistit. "Těžko k tomu něco říci, já ji nevypracovával," pokrčil rameny Vansa. Podobně se vyjádřil i ředitel extraligy Stanislav Šulc.
Plzeň: Ředitel Šulc by neměl být v představenstvu APK
Jedním z bodů zhruba pětihodinového jednání byla i změna stanov, která se dotýkala Šulce.
Zástupci Plzně navrhli, aby v budoucnosti již ředitel extraligy nebyl přímo členem představenstva APK LH. Jejich návrh ale neprošel. "Bylo potřeba, aby se dvě třetiny vyjádřily pro, a tento počet nehlasoval," řekl Vansa.
Ředitel plzeňského klubu Václav Jáchim ale věří, že v budoucnosti by k tomu mohlo dojít. "Předložili jsme to, ale tu změnu stanov předkládáme už delší dobu. Tato záležitost neprošla, ale hovořilo se o tom, že ty stanovy musí projít širší obnovou, a myslím, že tomuto tématu - alespoň jak jsem hovořil s kolegy - jsou obecně všichni nakloněni," řekl Jáchim.
O tom, že by mohla být Plzeň vyloučena z extraligy, jak dnes uvedl deník Sport, se na valné hromadě vůbec nemluvilo. "Nic takového tam nezaznělo," uvedl Jáchim. "A měli jsme tam připravené puky, což ve mně vyvolalo optimismus, že budeme i nadále hrát," dodal ironicky.
Indiání nechtějí platit pokutu
APK LH i nadále pokračuje ve sporu se svým marketingovým partnerem BPA, která se rozhodla asociaci pokutovat za porušení loterijního zákona.
Partnerem Plzně je totiž společnost Bet-at-home, která není registrována v České republice; to odporuje zákonu, který vstoupil v platnost 1. ledna. Aktuálně BPA po asociaci požaduje pokutu ve výši 18 milionů korun.
"APK brání BPA ve výkonu svěřených práv, na tom se nic nezměnilo. APK nám svěřilo nějaké práva, prodalo je a my jsme jim zaplatili. Náš partner je generálním partnerem extraligy (Tipsport), kterému vadí, že se v lize tento zákon nedodržuje," řekla předsedkyně představenstva BPA Jana Obermajerová.
BPA se rozhodla nejprve udělit APK pokutu 13 milionů, poté ji navýšila o další pět milionů. Za každý zápas, do kterého Indiáni nastoupí a propagují svého partnera, požaduje BPA milion korun. Skutečnost, že Plzeň nedávno nahradila jméno loterijní společnosti jeho sloganem, na tom nic nemění. "Tento krok nepovažujeme za dodržení litery zákona," uvedla Obermajerová jasně.
APK LH však nemá v plánu pokutu zaplatit a vystavené faktury neustále vrací zpět. Udělá to i s tou poslední, která do jejího sídla došla v pátek. "Předpokládáme, že ji zase vrátíme zpět jako neoprávněně vystavenou," přiznal Vansa.
Celý spor podle všeho může skončit dvěma způsoby - jednáním a následnou dohodou, o které ale podle BPA v současnosti asociace nestojí, nebo arbitrážním soudem. "Vždy se kloníme k dohodě, i proto, že spolupracujeme s APK už sedmnáctou sezonu. Může se ale stát, že půjdeme k arbitráži," uvedla Obermajerová.