19. 3. 2012 21:14
Brno - Sparta 4:1, Zlín - Plzeň 4:2
Kometa překvapivě postoupila do semifiinále.
Kometa překvapivě postoupila do semifiinále. | Foto: Eduard Erben

Brno - Kometa Brno dokonala hokejovou senzaci a z play off extraligy vyřadila suveréna základní části, pražskou Spartu. V šestém čtvrtfinálovém utkání zvítězili brněnští hokejisté na svém ledě 4:1 a postoupili do semifinále.

Naopak Zlín si vynutil rozhodující sedmý zápas, když doma porazil Plzeň 4:2. Zápas přinesl velkou raritu. Domácí "berani" zahrávali v utkání hned tři trestná střílení, ani jednou však neproměnili. Duel o všechno se odehraje ve středu v Plzni.

Do posledního místa zaplněná brněnská Kajot aréna sledovala další nadšený výkon Komety. Sparta se od začátku zápasu vrhla do útoku a domácím zatápěla, brněnští se ovšem mohli spolehnout na vynikajícího Jiřího Trvaje v brance.

ŽIVĚ Kometa Spartě ukončila sezonu. Zlín protáhl sérii
Vítkovice srovnaly díky přesilovkám a hattricku Ujčíka

A v šestnácté minutě přišli s klíčovými údery. Během 72 vteřin se trefili Jaroslav Svoboda a Jakub Svoboda.

Hned v úvodu druhé třetiny sparťan Tenkrát po střele Krsteva snížil a Sparta se hnala za vyrovnáním. Jenže vítr z plachet vzal hostům Divíšek, který do prázdné branky zakončil akci Jakuba Svobody.

Pražané už byli ve třetí třetině bezradní a Kometa si postup v pohodě uhájila. Petrovický navíc zvýšil na konečných 4:1. Brno je tedy po Liberci druhým semifinalistou letošního play off.

Kanonýr Veselý dovedl Zlín k důležité výhře

Do sestavy Zlína se vrátil po třízápasové pauze zkušený obránce Martin Hamrlík a hned odehrál jubilejní devítistý zápas v extralize. Lépe začala Plzeň, brankář Horčička však několik šancí hostů zneškodnil.

Důležitý moment přišel necelou minutu před koncem první třetiny. Hosté chybovali a Melenovský bekhendovým blafákem oklamal Adama Svobodu.

Indiáni byli aktivní i ve druhé třetině, brzy však inkasovali další dvě rány do vazu. Nejprve Veselý šikovně tečoval Hamrlíkovo nahození od modré a ve 32. minutě znovu Veselý svým sedmým gólem v play off zápas v podstatě rozhodl. Jeho rána zapadla přesně do horního rohu.

První trestné střílení pak neproměnil Honejsek, na 4:0 ovšem zvýšil Důras. Další dva nájezdy po faulech neproměnili znovu Honejsek a Veselý, který tak neuzavřel hattrick. Plzeň v závěru alespoň snížila na rozdíl dvou branek.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 6. zápas:

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 16. Jaroslav Svoboda (Dlouhý, L. Čermák), 17. Jakub Svoboda (T. Svoboda, Divíšek), 39. Divíšek (Jakub Svoboda, Kováčik), 44. Petrovický (M. Hruška) - 21. Tenkrát (Krstev, Sersen). Rozhodčí: Minář, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 9:8, navíc Y. Treille (Sparta) 10 min. Bez využití. Diváci: 7200 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:2.

Brno: Trvaj - Kováčik, Žižka, M. Hruška, Malec, Bičánek, Vašíček, Švrček - Jaroslav Svoboda, L. Čermák, Dlouhý - Erat, Petrovický, Koreis - T. Svoboda, Divíšek, Jakub Svoboda - Balej, H. Zohorna, Polodna. Trenéři: Venera a Oslizlo.

Sparta: Pöpperle - Milam, Sersen, Krstev, Jan Hanzlík, Kasík, Philipp, Husák - Tenkrát, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Pacovský - S. Treille, Foster, Y. Treille - Jánský, T. Rachůnek, Lapšanský. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.

PSG Zlín - HC Plzeň 1929 4:2
(1:0, 2:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 20. Melenovský (Čech), 26. O. Veselý (Hamrlík, Linhart), 32. O. Veselý (Melenovský), 53. Důras (Melenovský, Matějíček) - 54. Stránský (Johnson, Pitule), 60. Jan Kovář (Modrý, Martin Straka). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. Diváci: 6732. Stav série: 3:3.

Zlín: Horčička - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Galvas, Tesařík (42. Tesařík), Řezníček - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Holík, Leška, Köhler - Důras, Melenovský, Čech - Kubiš, Roman Vlach, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach a Turek.

Plzeň: A. Svoboda - Vykoukal, Jiří Hanzlík, Dan Růžička, Modrý, Marušák, Frolo, Kaberle - Stránský, Martin Straka, Kratěna - Duda, Jan Kovář, Pletka - Dvořák, Pitule, Johnson - Vostřák, Mrňa, Havlíček - Vlasák. Trenéři: Jelínek, Michal Straka a Razým.