Zemřel jako hrdina, řekl o lotyšském brankáři kamarád. Zachránil jeho i těhotnou ženu

Sport Sport
17. 7. 2021 9:16
Lotyšský hokejový brankář Matiss Kivlenieks zemřel před necelými dvěma týdny v 24 letech po smrtelném zásahu zábavní pyrotechnikou. Jeho kolega z Columbusu Elvis Merzlikins na čtvrtečním pohřbu ještě jednou otevřel příběh tragického dne.
Matiss Kivlenieks odchytal osm zápasů v NHL za Columbus a čtyři utkání na mistrovství světa.
Matiss Kivlenieks odchytal osm zápasů v NHL za Columbus a čtyři utkání na mistrovství světa. | Foto: Reuters

Matiss Kivlenieks slavil v neděli 4. července Den nezávislosti a svatbu dcery od trenéra brankářů Columbusu Mannyho Legaceho. Když zrovna seděl s přáteli ve vířivce, pokazil se ohňostroj a neřízené střely začaly ohrožovat osazenstvo.

Podle původních informací se dal mladý lotyšský gólman na útěk a zemřel na následky pádu. Pitva však odhalila, že Kivleniekse zasáhla pyrotechnika do hrudníku a způsobila mu smrtelná zranění. Přivolaní záchranáři převezli gólmana do nemocnice, kde byl prohlášen za mrtvého.

Jedenáct dní po tragické události promluvil na pohřebním obřadu, který se přes internet streamoval do světa, Kivlenieksův velký kamarád a brankářský kolega z Columbusu či reprezentace Elvis Merzlikins.

"Na té akci mohlo být kolem 60 až 80 lidí. Matiss za mnou přišel, dali jsme si poslední pivo, poslední drink," vzpomínal. Načež přešel k nešťastnému okamžiku s vybuchující pyrotechnikou.

"Tím, že nezůstal sedět, zachránil spoustu lidí. Stál jsem méně než deset metrů za ním, se svou těhotnou ženou. Kivi zemřel jako hrdina, říkali to i doktoři. Zachránil mého syna, ženu, mě. Náš syn bude mít druhé jméno Matiss," podotkl sedmadvacetiletý Merzlikins.

"Jak řekla Sabrina (dcera trenéra Legaceho), Matiss chytil svůj poslední puk. Nebyl pro mě jen kamarád, byl jako brácha. Pořád se usmíval a dělal mě silnějším," pokračoval dojatě brankář, který za Columbus odchytal už 63 zápasů oproti osmi Kivlenieksovým.

Kivlenieks měl výraznější šanci od Blue Jackets dostat v příští sezoně. Poté, co zazářil na domácím mistrovství světa v Rize a v prvním utkání se čistým kontem postaral o historickou výhru Lotyšů nad Kanadou.

"Matiss by nechtěl, abychom smutnili. Chtěl by, aby si všichni dali pivo a pohnuli se zase dál. Podívejte se, kolik lidí ovlivnil. Přišel sem i Torts, a ten nesnáší brankáře," odlehčil situaci Legace a mrknul na trenéra Johna Tortorellu. "To je nejvtipnější věc, co jsi kdy řekl," reagoval Merzlikins.

S Legacem se zároveň špičkovali, že Kivlenieks je jediným Lotyšem, jenž porazil Kanadu. I díky svému zesnulému kamarádovi má Merzlikins do budoucna o motivaci postaráno.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem. Bilanci ovlivnil obchod s ropou a plynem

Zahraniční obchod Česka vykázal v říjnu schodek 18,2 miliardy korun, meziročně tak byl výsledek o 49,4 miliardy horší. Bilanci negativně ovlivnil zejména větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Vyplynulo to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který je dnes zveřejnil na webu.

"Vyšší dovoz táhne celkovou obchodní bilanci za letošní rok stále blíže k červeným číslům. V říjnu, obdobně jako v září, skončila bilance zahraničního obchodu se zbožím v minusu. Dovoz byl nepříznivě ovlivněn zejména meziročním růstem cen fosilních paliv, ale i zvyšováním zásob zemního plynu před zimou," uvedl k říjnové obchodní bilanci vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Vývoz zboží v říjnu meziročně klesl o 7,5 procenta na 331,6 miliardy korun, zatímco dovoz stoupl o 6,9 procenta na 349,8 miliardy Kč. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský. V meziměsíčním srovnání po sezonním očištění se vývoz zvýšil o 2,7 procenta a dovoz o 2,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Český průmysl zrychlil pokles. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů

Meziroční pokles českého průmyslu v říjnu zrychlil na 4,9 procenta ze zářijových čtyř procent. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů a jejich dílů. Hodnota nových zakázek v průmyslu klesla o dvě procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba vyšší o 0,9 procenta.

"Říjnové výsledky průmyslu jsou do značné míry podobné těm zářijovým. Ve většině průmyslových odvětví produkce rostla. Problémy s dodávkami komponentů ve výrobě automobilů se však začaly projevovat i v navazujících odvětvích, například výrobě pneumatik," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Výroba automobilů se proti loňskému říjnu snížila o třetinu. Pohoršila si také produkce pryžových a plastových výrobků a o více než čtvrtinu slabší výsledky zaznamenalo rovněž zpracování dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy