Zemřel jako hrdina, řekl o lotyšském brankáři kamarád. Zachránil jeho i těhotnou ženu

Sport Sport
17. 7. 2021 9:16
Lotyšský hokejový brankář Matiss Kivlenieks zemřel před necelými dvěma týdny v 24 letech po smrtelném zásahu zábavní pyrotechnikou. Jeho kolega z Columbusu Elvis Merzlikins na čtvrtečním pohřbu ještě jednou otevřel příběh tragického dne.
Matiss Kivlenieks odchytal osm zápasů v NHL za Columbus a čtyři utkání na mistrovství světa.
Matiss Kivlenieks odchytal osm zápasů v NHL za Columbus a čtyři utkání na mistrovství světa. | Foto: Reuters

Matiss Kivlenieks slavil v neděli 4. července Den nezávislosti a svatbu dcery od trenéra brankářů Columbusu Mannyho Legaceho. Když zrovna seděl s přáteli ve vířivce, pokazil se ohňostroj a neřízené střely začaly ohrožovat osazenstvo.

Podle původních informací se dal mladý lotyšský gólman na útěk a zemřel na následky pádu. Pitva však odhalila, že Kivleniekse zasáhla pyrotechnika do hrudníku a způsobila mu smrtelná zranění. Přivolaní záchranáři převezli gólmana do nemocnice, kde byl prohlášen za mrtvého.

Jedenáct dní po tragické události promluvil na pohřebním obřadu, který se přes internet streamoval do světa, Kivlenieksův velký kamarád a brankářský kolega z Columbusu či reprezentace Elvis Merzlikins.

"Na té akci mohlo být kolem 60 až 80 lidí. Matiss za mnou přišel, dali jsme si poslední pivo, poslední drink," vzpomínal. Načež přešel k nešťastnému okamžiku s vybuchující pyrotechnikou.

"Tím, že nezůstal sedět, zachránil spoustu lidí. Stál jsem méně než deset metrů za ním, se svou těhotnou ženou. Kivi zemřel jako hrdina, říkali to i doktoři. Zachránil mého syna, ženu, mě. Náš syn bude mít druhé jméno Matiss," podotkl sedmadvacetiletý Merzlikins.

"Jak řekla Sabrina (dcera trenéra Legaceho), Matiss chytil svůj poslední puk. Nebyl pro mě jen kamarád, byl jako brácha. Pořád se usmíval a dělal mě silnějším," pokračoval dojatě brankář, který za Columbus odchytal už 63 zápasů oproti osmi Kivlenieksovým.

Kivlenieks měl výraznější šanci od Blue Jackets dostat v příští sezoně. Poté, co zazářil na domácím mistrovství světa v Rize a v prvním utkání se čistým kontem postaral o historickou výhru Lotyšů nad Kanadou.

"Matiss by nechtěl, abychom smutnili. Chtěl by, aby si všichni dali pivo a pohnuli se zase dál. Podívejte se, kolik lidí ovlivnil. Přišel sem i Torts, a ten nesnáší brankáře," odlehčil situaci Legace a mrknul na trenéra Johna Tortorellu. "To je nejvtipnější věc, co jsi kdy řekl," reagoval Merzlikins.

S Legacem se zároveň špičkovali, že Kivlenieks je jediným Lotyšem, jenž porazil Kanadu. I díky svému zesnulému kamarádovi má Merzlikins do budoucna o motivaci postaráno.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy