8. 5. 2010 22:29
Kanada přehrála Itálii 5:1, Švýcaři porazili Lotyše
Dánsko slaví prvotřídní senzaci.
Dánsko slaví prvotřídní senzaci. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Další šokující výsledek přinesl hokejový šampionát v Německu, kde v sobotu Dánsko vyhrálo nad bronzovým týmem letošní olympiády Finskem 4:1.

Šlo tak už o druhý překvapivý výsledek ve skupině D, kde včera v Gelsenkirchenu domácí výběr porazil USA 2:1 v prodloužení. Překvapivě tak skupinu vede Dánsko před Němci a Američany, na posledním místě je Finsko.

Dánové zaskočili favorita dvěma brankami v úvodu utkání, které vstřelili Frans Nielsen a Peter Regin, a pak už se soustředili pouze na defenzivu.

Překvapení na úvod MS: Němci v prodloužení srazili USA
Růžička čeká už jen na Godota. Plekance a Krajíčka

Finům se sice rychle podařilo snížit už v sedmé minutě utkání Petri Kontiolou, jenž další gól už nepřidali. Naopak, v úvodu druhé části skóroval ihned po buly Julian Jakobsen, který vymetl růžek Rinneho branky.

A i když ve třetí části Finové mocně tlačili, ke srovnání či otočení zápasu se nedostali, i díky vynikajícímu výkonu brankáře Andersena. Minutu před koncem pak výsledku definitivní podobu dal do prázdné branky hrdina zápasu Frans Nielsen.

Kanada překvapení nepřipustila

Naopak tým olympijských mistrů světa a dvojnásobný finalista posledních dvou šampionátů v ledním hokeji Kanada vstoupil do mistrovství světa v Německu jednoznačnou výhrou nad Itálií 5:1.

O branky výběru Craiga MacTavishe se postarali Perry, Russell, Duchene, Stamkos a Bourque. Za Italy čestný úspěch zaznamenal Michele Strazzabosco.

Kanada se tak ujala vedení v mannheimské skupině B, v níž krom ní a Itálie figurují ještě Švýcarsko a Lotyšsko, a především nepřipustila stejné překvapení, jakého dosáhli včera Němci na úkor Američanů.

Do vedení se dostala země javorového listu, která letos opět patří mezi favority turnaje, už ve třetí minutě, kdy se dorážkou prosadil jediný "olympionik" v sestavě Kanady Corey Perry.

Itálie o chvíli později dokázala Stratoboscem vyrovnat, ovšem minutu před koncem první části vítězný gól vsítil v přesilovce Kris Russell.

V druhé části Kanaďané pouze navýšili svůj náskok brankami Matta Duchena a Stevena Stamkose. V poslední části pak pátou trefu přidal Rena Bourque.

V "kanadské" skupině B se v sobotu hrálo ještě jedno utkání, v němž Lotyšsko podlehlo Švýcarsku 1:3, když po vyrovnaném průběhu rozhodl zápas vítězným gólem Roman Jusi.

Kanada tak vede skupinu právě před Švýcarskem, Italové a Lotyši zůstávají bez bodu.

MS v ledním hokeji:

Skupina B (Mannheim):

Kanada - Itálie 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Perry (Stamkos, Bourque), 20. Russell (Whitney), 26. Duchene (Whitney, Burns), 31. Stamkos (Duchene, Cumiskey), 58. Bourque (Myers) - 13. Strazzabosco (Plastino, Souza). Rozhodčí: Baluška, Konc - Valach (všichni SR), Semjonov (Est.). Vyloučení: 6:9. Využití: 1:0. Diváci: 7912.

Sestavy:

Kanada: Mason - Cumiskey, Myers, Burns, Staal, Russell, Giordano, Del Zotto, Beauchemin - Perry, Stamkos, Bourque - Duchene, Tavares, Whitney - Downie, Laich, Ott - Kane, Peverley, Smyth. Trenér: Craig MacTavish.

Itálie: Russo (41. Bellissimo) - Helfer, Borgatello, Strazzabosco, Plastino, Johnson, De Marchi, Hofer - Ramoser, Ansoldi, Fontanive - Scandella, Iannone, Pittis - Oberrauch, Parco, Souza - Zisser, Marconi, De Toni. Trenér: Rick Cornacchia.

Švýcarsko - Lotyšsko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 3. Ambühl (Brunner, Monnet), 23. Josi (Brunner, Ambühl), 60. Plüss (Bezina) - 43. Meija (Štals, J. Redlihs). Rozhodčí: Laaksonen (Fin.), Sterns (USA) - Gemeinhardt, Kowert (oba Něm.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 7089.

Sestavy:

Švýcarsko: Gerber - Vauclair, Seger, Hirschi, Bezina, Du Bois, Josi, Helbling - Plüss, Rüthemann, Lemm - Savary, Déruns, Niederreiter - Ambühl, Monnet, Brunner - Jenni, Duca, Romy. Trenér: Sean Simpson.

Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, Galvinš, Jerofejevs, Sotnieks, J. Redlihs, Jass - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - Sprukts, Karsums, Daugavinš - Darzinš, Džerinš, M. Redlihs - Štals, Pečura, Meija. Trenér: Olegs Znaroks.

Skupina D (Kolín nad Rýnem):

Finsko - Dánsko 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Kontiola (Aaltonen, Nummelin) - 3. F. Nielsen (Staal, Jakobsen), 6. Regin (Degn), 22. Jakobsen (Dresler), 60. F. Nielsen. Rozhodčí: Looker (USA), Minář - Kalivoda (oba ČR), Kaspar (Rak.). Vyloučení: 1:7. Bez využití. Diváci: 11.452.

Sestavy:

Finsko: Rinne - Nummelin, Puistola, Niskala, Vatanen, Kukkonen, Mäenpää, Jaakola - Immonen, Lehterä, J. Jokinen - Aaltonen, Kontiola, S. Kapanen - Korpikoski, Santala, Pihlström - Hahl, Hytönen, Komarov. Trenér: Jukka Jalonen.

Dánsko: Andersen - Larsen, Lassen, Boedker, D. Nielsen, Christensen I, Duus, Damgaard - Madsen, F. Nielsen, Eller - Hardt, Christensen II, Regin - Staal, Dresler, Jakobsen - Degn, Lykkeskov. Trenér: Per Bäckman.