Překvapení na úvod MS: Němci v prodloužení srazili USA

7. 5. 2010 22:41
USA - Německo 1:2pp. Zápasu přihlíželo 77 803 diváků
Německo může slavit první výhru na turnaji
Německo může slavit první výhru na turnaji | Foto: Sport

Gelsenkirchen - Německým hokejistům se na úvod mistrovství světa nečekaně zadařilo. Pořadatelská země se postarala v úvodním duelu šampionátu o první senzaci, když porazila v pátek v Gelsenkirchenu výběr USA 2:1 v prodloužení.

Vítězné chorály, na jinak fotbalovém stadionu Schalke, nechal znít útočník Felix Schütz, jenž vsítil v jedenašedesáté minutě zápasu rozhodující trefu.

Utkání přihlíželo celkem 77 803 návštěvníků, přesto si podmínky pro tak velký počet fanoušků vyžádaly i svá negativa.

Tím největším nedostatkem byla bezesporu kvalita ledové plochy. Organizátoři se ji sice každou chvíli snažili upravovat do přijatelné podoby, nicméně podle reakcí amerických hráčů se jim to dařilo jen velmi těžko.

Němci navíc dokázali neobvyklé hrací podmínky využít plně ve svůj prospěch. Díky dobré defenzivní hře znemožňovali soupeři vyložené šance, a favorit tak často působil na ledě i znechuceným dojmem.

V úvodní části si Američané vypracovali jen jednu větší šanci. Po jedenácti minutách hry využil špatného střídání domácího celku Foligno, jenže jeho střelu nakonec brankář Endras zneškodnil.

Američané tlačili, vítěznou trefu ale nevstřelili

Naopak houževnatí Němci sice na svou první výraznou šanci čekali až do druhé třetiny, okamžitě z ní ale dokázali naplno profitovat.

Skvělým sólem se prezentoval Marcel Müller, který objel v šestadvacáté minutě Clemmensenovu bránu a našel v dobré pozici Michaela Wolfa.

Jeden z asistentů kapitána německého národního celku pak už nezaváhal, vsítil první gól na letošním turnaji, ale hlavně dostal domácí výběr do vedení.

Zámořský celek vzápětí zvýšil své úsilí, ale proti pečlivě zformované defenzivě se prosazoval ztuha. Klíčem k úspěchu mohly být přesilové hry. Během jedné z nich vypálil nebezpečně Galiardi, ale již překonaného Endrase zastoupila pro změnu tyč.

S novým entusiasmem vlétli Američané i do poslední části, ale ani při jejich dlouhodobém a poměrně soustavném obléhání německé branky nedokázali Endrase překonat. Zdařilo se to až jedenáct minut před koncem.

Vysloveně šťastným střelcem vyrovnávacího gólu se stal Ryan Carter, který využil předchozí střelu Hansona a díky důrazu před Endasem dostal přeci jen puk za jeho záda.  Favorit rázem vycítil šanci a snažil se ještě rozhodnout před koncem základní části

Jejich další drtivý tlak však už druhou branku nepřinesl, a tak přišlo na řadu prodloužení.

A v něm překvapivě udeřilo na druhé straně. Odehráno totiž bylo jen úvodních patnáct sekund, když nahozený kotouč trefil před brankou Felixe Schütze, od jehož brusle doputoval až do sítě.

Platnost vítězné trefy pak ještě posvětil po konzultaci s videorozhodčím hlavní arbitr zápasu.