Rappersvil - Po čtyřiačtyřiceti letech od založení první evropské klubové soutěže se na trůn posadil švýcarský tým.
ZSC Lions Curych museli zdolat soupeře z Česka, Finska, Švédska a nakonec i Ruska, aby překvapivě ovládli první ročník obnovené Ligy mistrů, a beze zbytku tak naplnili heslo, jež nosili od začátku soutěže na svém dresu: Proč ne.
"Nikdo nevěřil, že bychom to mohli dokázat," prohlásil po drtivém rozhodujícím vítězství nad Metallurgem Magnitogorsk útočník Curychu Jan Alston.
Čtěte více: Curych smetl Marka a spol. Slaví triumf v Lize mistrů
"Ale my jsme pracovali velmi tvrdě, abychom si to zasloužili. Byli jsme skvělá parta, proto jsme mohli uspět a vyhrát takovým rozdílem," dodal devětatřicetiletý Kanaďan.
"Abychom toho dosáhli, museli jsme mít ohromnou disciplínu. Je to nevídaná věc a rozhodně největší okamžik mé kariéry," přizvukuje i Kanaďan s italskými kořeny Domenico Pittis.
Rusové hráli na krásu, říká Krueger
Curych si zadělal na úspěch už v prvním finálovém zápase v Rusku, kde sice ztratil dvoubrankový náskok, ale z ledu úřadujících evropských šampionů si přivezl cennou remízu 2:2.
V rozhodujícím utkání pak Švýcaři ruské bohatýry doslova smetli z ledu, proti skvěle zorganizované obraně neuspěl ani hrdina prvního finále Tomáš Rolinek s Janem Markem. Magnitogorsk odjel z Curychu nakonec s výpraskem 0:5.
"Tihle kluci dnes nepřepsali jen historii hokeje, ale celého švýcarského sportu," prohlásil po zápase ministr obrany a sportu Ueli Maurer.
Skvělý triumf si nenechal utéct ani kouč švýcarské reprezentace Ralph Krueger. "Rusové chtěli hrát na krásu, ale neudělali tolik potřebné černé práce jako Lions," prohlásil.