Mistrovství světa v ledním hokeji poprvé v historii opustí Evropu, od 1. do 18. května 2008 bude hostit boje o světové zlato Kanada. Obhájci titulu tak budou mít možnost zlomit prokletí domácích šampionátů - od roku 1986 tým pořadatelské země zlato nezískal.
A hokejisté Kanady budou mít ideální možnost to změnit. Kanaďané mají z posledních pěti šampionátů tři zlaté medaile, přitom od roku 1977, kdy začali na MS hrát profesionálové z NHL, do roku 2002 se radovali z titulu mistrů světa jen dvakrát.
Hokejisté Kanady porazili ve finále mistrovství světa v Moskvě tým Finska 4:2 a vybojovali tak už 24. titul světových šampionů.
Favoritem na zlato jsou hokejisté Kanady
Analýza expertů na sportovní sázení z BettingCentra.cz.
Speciál MS Moskva 2007
Vše o mistrovství světa v ledním hokeji.
Tým kouče Andyho Murrayho postrádal v Moskvě prakticky všechny největší hvězdy NHL, přesto turnajem prošel bez jediné porážky. Kanadská reprezentace se semkla kolem trenéra Murrayho a útočníka Columbusu Ricka Nashe a vytvořila kompaktní tým, který šel disciplinovaně za svým cílem.
Tím nemohlo být pro reprezentanty kolébky hokeje nic jiného než zlato. Kanadský výběr sice nebyl na šampionátu pod takovým tlakem jako třeba domácí Rusko, ale pryč jsou doby, kdy při probíhajícím play off NHL o světovém šampionátu snad ani nikdo nevěděl.
A na své reprezentanty byli patřičně hrdí. "Znovu jsme dokázali, že Kanaďané jsou schopni postavit se tváří v tvář těm nejlepším týmům na světě," prohlásil po finále kanadský premiér.
Světový šampionát má v zámoří stále větší váhu. "Není jednoduché ten turnaj vyhrát," napsala agentura Canadian Press, jejíž zprávy z Moskvy přinášel i server nhl.com. "Slzy v očích kanadského kouče, když mluvil po vítězném finále ke svým svěřencům, mluví za vše," shrnul zpravodaj CP, co pro Kanadu znamená světový titul.
Zlomí fanoušci v Kanadě divácký rekord?
Na domácí půdě bude jistě motivace reprezantantů s javorovým listem na dresu ještě větší.
V Kanadě už se jedno světové mistrovství konat mělo, jenže v roce 1970 zkrachovalo na sporu mezi NHL a IIHF o startu hráčů z profesionální zámořské soutěže. Kanada pak dokonce dalších sedm světových turnajů bojkotovala.
Devět důvodů, proč Češi dopadli nejhůř v historii
Čtvrtfinálová porážka s Ruskem, která pro český hokej znamená nejhorší umístění na MS v historii, ukázala hlavní slabinu týmu: nedává góly.
Čekají český hokej hubená léta?
Výpadek české reprezentace na šampionátu v Moskvě uzavřel jednu z nejhorších sezon českého hokeje.
Obrazem: Nejhezčí momenty hokejového MS
Prohlédněte si hokej z míst, z nichž jste ho ještě neviděli.
To v roce 2008 nehrozí, právě naopak. Kanadští pořadatelé slibují pokořit divácký rekord mistrovství, který drží od roku 2004 Česká republika. Zápasy 68. mistrovství světa tehdy v Ostravě a Praze navštívilo 552 097 diváků.
NHL se sice příští rok v době turnaje znovu nezastaví, ale výběr hostitelských měst dává Kanadě šanci české maximum překonat.
V Quebecu i Halifaxu se hraje sice "jen" kanadská juniorská liga Quebec Major Junior Hockey League, ale obě města hokejem žijí. Na domácí zápasy Quebecu Remparts z kapacity15 399 diváků většinou příliš volných míst nezbývá, Halifax Mooseheads může podporovat v Metro Centre až 10 595 fanoušků.
Zájemci o šampionát v roce 2008 si už mohou dokonce zakoupit vstupenky. V Halifaxu je balíček 24 zápasů ve skupinách B a C a dvě čtvrtfinále vyjde na 870 dolarů, v Quebecu, kde bude hrát i Česká republika, za 30 zápasů zaplatí fanoušek zatím 400 dolarů.
Lidé z organizačního výboru věří, že kanadští diváci budou po reprezentačním hokeji hladoví a hlediště zaplní i při utkáních méně atraktivních soupeřů. Utvrdit je v tom může i fakt, že Kanada drží divácký rekord při MS dvacítek i šampionátu žen.
Navíc Kanaďané budou chtít určitě před celým světem dokázat, že jsou opravdu hokejový národ, a plné stadiony budou otázkou národní cti.
Sbližování dvou hokejových světů
Právě na hrdost, která v Kanadě provází vše spojené s hokejem, sází Mezinárodní hokejová federace (IIHF) v čele s prezidentem René Faselem, když mluví "stavění mostů mezi dvěma hokejovými světy".
Jedním z prvních kroků, které by měly vést ke sblížení dvou světů, tedy zámořské NHL a "evropské" IIHF, je právě uspořádání světového šampionátu v Kanadě. "Je to důležitý milník," pochvaluje si René Fasel. "Šampionát bude v zemi, která dala světu tuhle fantastickou hru - nepochybně nejlepší hru na světě," říká prezident IIHF.
O snaze najít společnou cestu hovoří i to, že MS v Kanadě bude součástí oslav stého výročí založení Mezinárodní hokejové federace. Oslavy by pak měly vyvrcholit dalším společným počinem IIHF a vedení zámořského hokeje - v září 2008 se vůbec poprvé v soutěžním zápase střetne evropský hokejový klub s týmem NHL.
Nová soutěž, už svým názvem Victoria Cup, vzdává hold Kanadě jako místu, kde se zrodil hokej v jeho dnešní podobě. Na Victoria Skating Ringu v Montrealu se 3. dubna 1875 odehrálo první opravdové hokejové utkání.
Dalším signálem o "stavění mostů" mezi Evropou a zámořím je ze strany IIHF založení Triple Gold Clubu. Do klubu "trojnásobně zlatých" budou uvedeni hokejisté, kteří získali zlatou medaili z mistrovství světa a olympijských her a zároveň se jim podařilo vyhrát Stanley Cup.
"Je to ta nejtěžší věc," říká směrem k zisku tří nejcennějších trofejí Szymon Szemberg z IIHF. "Obzvlášť když musíte být ve správný čas na správném místě," dodává Szemberg.
Mezinárodní hokejová federace tak oficiálně uznává vítězství ve Stanley Cupu za stejně hodnotné jako zlato ze dvou vrcholných soutěží pod hlavičkou IIHF.
Co nakonec přinese strategie "stavění mostů" evropskému hokeji? Mistrovství světa v Kanadě může obecně zvednout zájem zámořských fanoušků o mezinárodní hokej a zvýšit kredit světového šampionátu.
Pokud se splní přání Reného Fasela, tak v blízké budoucnosti dojde ke střetnutí vítěze Stanley Cupu s evropským klubovým šampionem. "Myslím, že to bude skvělé pro marketing, fanoušky..." komentoval vizi Victoria Cupu kanadský útočník Rick Nash.
"A ukáže se, jak na tom obě soutěže jsou," jakoby mimochodem si vzpomněl nejužitečnější hráč právě uplynulého šampionátu na hokejovou stránku.
Mimoděk tak dokázal, že zámořský pohled na evropský hokej se přes veškeré snahy IIHF bude měnit jen velmi těžko. To nakonec dokazuje i nová smlouva mezi hokejovou federací a NHL o odchodu hráčů do zámoří - evropské kluby zůstávají pro NHL jen nevyčerpatelnou studnicí hokejových talentů, které jsou k mání prakticky zadarmo.