Kanada má rekordní titul, neměla konkurenci

Sport Plus, ČTK
13. 5. 2007 20:27
Hokejisté Kanady získali 24. titul mistrů světa
Hokejisté Kanady slaví titul mistra světa, který si vybojkovali ve finále s Finskem. | Foto: Reuters

Moskva - Hokejisté Kanady porazili ve finále mistrovství světa v Moskvě tým Finska 4:2 a vybojovali tak už 24. titul světových šampionů. Tím se v historické tabulce odpoutali od Ruska.

Kanaďan Eric Brewer (vpravo) narazil na hrazení Tuomo Ruutua z Finska.
Kanaďan Eric Brewer (vpravo) narazil na hrazení Tuomo Ruutua z Finska. | Foto: Reuters
Kanada - Finsko ON-LINE
Reportáž z finále světového šampionátu v Moskvě

Z bronzové medaile se radují domácí hráči Ruska, kteří v nedělním utkání o třetí místo přehráli Švédy 3:1 - vše o tomto zápase čtěte ZDE.

Čeští hokejisté, kteří prohráli ve čtvrtfinále s Ruskem, obsadili konečné sedmé místo.

V brance Kanady se nakonec stejně jako v semifinále objevil Ward, kterému se trenér Murray rozhodl dát přednost před Rolosonem, s nímž ho celý turnaj pravidelně střídal.

Hned v úvodu měl gólman Caroliny dvakrát štěstí při střelách aktivních Finů. V sedmé minutě však Söderholm fauloval Erica Staala, Nash jeho prohřešek již po třinácti vteřinách potrestal a připsal si pátou branku na šampionátu.

Spokojený fanoušek Kanady při finále MS proti Finsku.
Spokojený fanoušek Kanady při finále MS proti Finsku. | Foto: Reuters

Přesilová hra pomohla zámořskému týmu i ke druhém gólu. Tuomo Ruutu zbytečně fauloval na útočné modré čáře a Eric Staal bekhendovou střelou překonal Lehtonena podruhé.

Situaci předcházelo nedůrazné vyhození kotouče z finského obranného pásma. Katastrofální začátek pro finského mužstvo mohl ještě prohloubit Kalliův faul, který však soupeř nepotrestal. Murphy ani Nash se neprosadili.

Finové se mohli Kanadě přiblížit ve své první přesilovce, kdy byl vyloučen slavnější z bratrské dvojice Staalů Eric. Kalliova teč Laamanenovy střely však Warda nepřekvapila a Peltonen nedokázal v dobré pozici trefit puk.

Nejlepší hráči

• brankář: Kari Lehtonen (Finsko)
  • obránce: Andrej Markov (Rusko)
  • útočník: Alexej Morozov (Rusko)
  • nejužitečnější hráč: Rick Nash (Kanada).

All Star tým

Lehtonen - Markov, Petteri Nummelin (Finsko) - Morozov, Jevgenij Malkin (Rusko), Nash.

Deset vteřin před koncem první třetiny děkovali finští hráči Lehtonenovi, že neprohrávali o tři branky, neboť Nash byl blízko svému druhému zásahu v utkání.

Gólman Atlanty byl ústřední finskou postavou duelu i nadále. Na začátku druhého dějství byli vyloučeni Saaravo a Berg a Kanada hrála 88 vteřin v pěti proti třem. I přes řadu šancí ale další branku nedala.

Blízko k ní měla zejména Doanova formace, která si vynutila velký tlak. Ve 30. minutě Lehtonen kapituloval, když Armstrong schoval svou střelu za obránce Laamanena.

Po polovině normální hrací doby tak měli Kanaďané tříbrankový náskok a mohli pokračovat ve své pohodové hře. Ve 33. minutě mohl zvýšit Mayers, ale stejně jako později aktivní Nash skóre nezměnil.

Po dvou třetinách vše směřovalo k tomu, že se Finsko před zraky své prezidentky druhého mistrovského titulu nedočká a kouč Westerlund se s národním týmem výhrou nerozloučí.

Toni Soderholm z Finska (vlevo) se srazil s Erikem Brewerem z Kanady.
Toni Soderholm z Finska (vlevo) se srazil s Erikem Brewerem z Kanady. | Foto: Reuters

Seveřané neměli ani potřebné štěstí, o čem se přesvědčil ve 43. minutě Koivu, jehož přesilovková střela jen orazítkovala tyčku Wardovy branky. Nakonec se Finové branky dočkali. V 52. minutě prostřelil Warda Kontiola a potrestal Kanaďany za jejich polevení v aktivitě.

O dramatickou koncovku se postaral Miettinen, jenž 136 vteřin před koncem snížil na 2:3. Vyrovnat se však Finům nepodařilo. Naopak faulovaný Nash v brejku přetlačil Sarava a překonal Lehtonena počtvrté.

Výsledek - finále:
Kanada - Finsko 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky:
7. Nash (Murphy, Lombardi), 14. E. Staal (Cammalleri, Williams), 30. Armstrong (J. Staal, Phaneuf), 59. Nash (Lombardi, Doan) - 52. Kontiola (Peltonen), 58. Miettinen (Pyörälä). Rozhodčí: Vinnerborg - Karlberg (oba Švéd.), Děďulja (Běl.). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. Diváci: 12.000.
Kanada: Ward - Brewer, Commodore, Weber, Hamhuis, Phaneuf, Schultz, Murphy, Jackman - Mayers, McClement, Chimera - Doan, Lombardi, Nash - Williams, E. Staal, Cammalleri - J. Staal, Toews, Armstrong. Trenér: Andy Murray.
Finsko: Lehtonen - Koistinen, Kukkonen, Laamanen, Saravo, Söderholm, Berg - Lehtinen, Viuhkola, Peltonen - T. Ruutu, M. Koivu, Kallio - Hentunen, Kapanen, Miettinen - Bergenheim, Pyörälä, J. Ruutu - Pärssinen, Kontiola. Trenér: Erkka Westerlund.

Konečné pořadí MS:
1. Kanada, 2. Finsko, 3. Rusko, 4. Švédsko, 5. USA, 6. Slovensko, 7. Česká republika, 8. Švýcarsko, 9. Německo, 10. Dánsko, 11. Bělorusko, 12. Itálie, 13. Lotyšsko, 14. Norsko, 15. Rakousko (sestupuje), 16. Ukrajina (sestupuje).

Čeští hokejisté se za rok na mistrovství světa v Kanadě utkají v základní skupin D s Ruskem, Dánskem a Itálií. Budou hrát stejně jako účastníci skupiny A Švédsko, Švýcarsko, Bělorusko a Francie v Quebeku.

V Halifaxu se odehrají skupiny B (Kanada, USA, Lotyšsko, Slovinsko) a C (Finsko, Slovensko, Německo, Norsko).

Šampionát se uskuteční v Kanadě hokeje v rámci oslav 100. výročí Mezinárodní hokejové federace (IIHF) od 1. do 18. května.