Ondřej Roubínek
26. 12. 2007 22:21
Česká dvacítka zahájila MS porážkou s favoritem
Kanadsko-čeští fanoušci před společným hokejovým utkáním.
Kanadsko-čeští fanoušci před společným hokejovým utkáním. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pardubice - Čeští hokejisté do dvaceti let zahájili světový šampionát na domácí půdě porážkou od Kanaďanů, kteří tak úspěšně vykročili za ziskem čtvrtého titulu v řadě.

Čeští mladíci se nenechali zaskočit nástupem Kanaďanů do zápasu a i díky vyloučení Stamkose se dostali do tlaku oni. S palbou od modré si ale gólman hostů Bernier poradil, gólem neskončila ani dorážka Kuběny, který pálil do posunuté branky.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě ZDE

Tu ale posunul faulovaný Sklenář a svěřenci Miloslava Hořavy měli téměř třicetivteřinovou výhodu přesilovky pěti proti třem.

Slovenští mladíci bojovali, Švédům těsně podlehli - čtěte ZDE

Češi se usadili v útočném pásmu, ale gólově se neprosadili, neuspěla ani Ondráčkova bomba při pokračování přesilovky pět na čtyři.

Český výběr hnaný téměř vyprodanou ČEZ Arenou byl i nadále nebezpečnější. Voráčkův elegantní průnik ale skvěle vyrazil betonem Bernier.

Hokejisté Kanady se vzpamatovali z českého tlaku po deseti minutách, do vyložené šance se ale dostal až v 15. minutě Turris, ale dostal přihrávku na brusle a s nepříliš silnou střelou si Neuvirth poradil.

Český gólman se pak vytáhl v posledních dvou minutách, kdy Kanaďané hráli po faulu Ondráčka přesilovku. Nejdříve brankář Windsoru Spitfires skvěle lapil Turrisovu střelu nad beton, poté vykryl i šanci Matthiase zblízka.

Na všechno Neuvirth nestačil

Neuvirth byl hlavním hrdinou českého týmu i na začátku druhé části. V oslabení nejdříve dvakrát výborně vykryl prostor u své levé tyčky a poté se skvěle přesunul při šanci Marchanda, jehož střelu do odkryté branky dokázal vyrazit.

Češi se z tlaku dokázali vymanit jen na chvíli, několik dorážek po střele Frolíka však zlikvidoval brankář Kanady. Po vyloučení Suchého pak udeřilo na druhé straně.

I přes drtvé vítězství Kanady bylo utkání velmi vyrovnanou bitvou o puk.
I přes drtvé vítězství Kanady bylo utkání velmi vyrovnanou bitvou o puk. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Matthiasovu tutovku ještě zachránil Neuvirth, na další kanadskou souhru ze 32. minuty už byl ale krátký. Přesný pas Pyetta dostal za záda českého brankáře John Tavares - 0:1.

Do konce druhé části se o největší vzrušení v hledišti postaral Colton Gillies. Ten nejdříve srazil na hrazení Bořutu, který zůstal po jeho zákroku na ledě, pak se Kanaďan pustil i do dalšího českého hráče.

Fanoušci hlasitě vyjadřovali svůj nesouhlas a po verdiktu rozhodčího, jenž poslal Kanaďana na trestnou lavici jen na dvě minuty, se na hrací plochu sneslo z hlediště několik odpadků. Jenže z přesilovky Hořavovi svěřenci vytěžili jen Bořutovu nedůraznou střelu a sraženou přihrávku, takže do poslední části šli s jednobrankovým mankem.

Smolný gól české mladíky dorazil

Stav 0:1 ale i přes vlažnější úvod obou celků dlouho nevydržel. Kanaďan Halischuk dokázal ve 45. minutě v pádu nadvakrát dorazit puk mezi Neuvirthovým betonem a tyčkou do branky.

České naděje se snažil zvýšit Květoň, ale jeho pěkná individuální akce ani po dorážce ze vzduchu gólem neskončila. Kanaďané pak i nadále hráli svoji hru a nikam se příliš nehnali, i tak se ale dostali do několika šancí. Girouxovu střelu z ideální pozice český brankář zlikvidoval.

Kanadští hokejisté oslavují druhý gól domácím.
Kanadští hokejisté oslavují druhý gól domácím. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Další šanci snížit náskok soupeře měli Češi po faulu Gilliese, jenže střely Květoně a Frolíka Bernier kryl. A když po přísném vyloučení Jordána využil po několika vteřinách přesilovku svým druhým gólem Tavares, bylo prakticky rozhodnuto. Nepomohla ani následující početní výhoda pro domácí - domácí pálili směrem na Berniera marně.

První vítězství v turnaji si tak před více než 10 000 diváky připsal favorizovaný tým Kanady, česká reprezentace se zřejmě bude muset porvat o postup do čtvrtfinále ze druhého či třetího místa ve skupině A.

Ve druhém zápase liberecké skupiny B si hokejisté Ruska poradili s Finskem vysoko 7:4.