Slovenští mladíci bojovali, Švédům těsně podlehli

Ondřej Roubínek
26. 12. 2007 18:30
Hokejisté Slovenska první zápas na MS juniorů prohráli
Také Slovákům bojovnost na Švédy nestačila, když vinou mnoha vyloučení prohráli úvodní zápas MS v Pardubicích 3:4. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pardubice - Hokejisté Slovenska ve svém úvodním zápase na MS hráčů do dvaceti let podlehli Švédsku 3:4. Ve třetí třetině sice stáhli dvougólový náskok soupeře, ale pět minut před koncem v přesilovce inkasovali a přes veškerou snahu už vyrovnat nedokázali.

Slováci přitom začali skvěle, když už ve třetí minutě zápasu zužitkovali přesilovku třech proti třem. Milan Bališ proměnil Čaladiho pas a solidně zaplněná ČEZ Arena ukázala, kdo bude mít v tomto zápase diváckou podporu.

Zápas Česko - Kanada sledujte on-line ZDE

Jenže po bleskovém úvodu už se slovenští hokejisté tolik neprosazovali a iniciativu přebírali Švédové. Forsberg se ale ve velké individuální šanci neprosadil a při zakládání protiútoku si Slováci vynutili další přesilovku. Jenže podobně jako v té předcházející byli aktivnější Seveřané a po minutě oslabení srovnal skóre střelou zpoza obránce Figren.

Švédové se i nadále tlačili před Hudáčkovu branku a v 17. minutě zúročil švédský tlak těsně po konci přesilovky Kristofer Berglund- 2:1.

Ve druhé části se Slováci snažili o vyrovnání, ale Skokan i Marčinko v úvodu krátce po sobě nastřelili jen tyč švédské branky. Výborné zákroky předváděl i brankář Enroth, díky kterému drželi Švédové těsné vedení.

Švédští hráči oslavují vyrovnávající branku ve slovenské síti.
Švédští hráči oslavují vyrovnávající branku ve slovenské síti. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Do poslední třetiny ale znovu lépe vstoupili Švédové, kteří svého soupeře zatlačili a na brankáře Hudáčka šla jedna nebezpečná střela za druhou. Gólově se ovšem severští hokejisté dlouho nemohli prosadit. Až po osmi minutách využil Anderssonovu přihrávku do jízdy svým druhým gólem Figren.

Jenže Slováci se vzdát nechtěli. Po necelé minutě vykřesal po Lušňákově přihrávce zpoza branky naději Ivan Roháč a po dalších devětasedmdesáti vteřinách spustil euforii vyrovnávacím gólem Tomáš Marčinko.

Ale 7 692 diváků, z nichž valná většina fandila slovenskému týmu, se dlouho neradovalo. V čase 55:03 potrestal Marčinkovo vyloučení Johan Alcen a na další obrat už svěřenci Štefana Mikeše neměli dostatek času.

V úvodním zápase skupiny B v Liberci zdolaly Spojené státy Kazachstán 5:1, když Kazaši dokázali držet krok jen v první třetině.

Švédsko - Slovensko 4:3 (2:1, 0:0, 2:2)
Branky a nahrávky:
11. Figren (Andersson), 17. Berglund (Carlsson), 49. Figren (Andersson), 56. Alcen (Berglund P.) - 3. Bališ (Čaladi), 49. Roháč (Lušňák), 51. Marčinko (Mikuš, Šinkovič).