Češi na Kanadu nestačili. Srazily je útočné fauly

Hokejisté Kanady vyhráli především díky třem gólům v přesilovkách.
Čeští hokejisté nastoupili v brance Jakubem Kovářem, který se představil poprvé místo jedničky Saláka. Premiéru na šampionátu si odbyl obránce Jordán a kouč Růžička nasadil do hry všech sedm beků.
Do zápasu vstoupil lépe český tým a v šesté minutě se dočkal úvodní branky.
Kanaďané ztratili puk ve středním pásmu, Klepiš našel Sobotku, ten volného Červenku, který gólmana Reimera překonal.
Češi se ubránili při vyloučení Jana Kováře, ale v polovině úvodní části bylo vyrovnáno. Puk získal v rohu Monahan, nabil mezi kruhy Wardovi a ten zamířil nekompromisně pod horní tyč.
12. 5. 2014 22:15

Minsk - Především kvůli faulům v oslabení prohráli Češi na mistrovství světa v Minsku pondělní šlágr s Kanadou (3:4).

Český tým srazilo do kolen vyloučení Jana Kováře na pět minut a do konce utkání v závěru druhé třetiny, během něhož Češi inkasovali dva góly, kvůli čemuž prohrávali 1:4.

Českému týmu pak v závěru nestačil ani mohutný tlak, díky kterému stačili už jen snížit na rozdíl jediného gólu.

"My jsme do toho vlétli, už nám nic nezbývalo. Góly tam spadly, ale škoda těch vyloučeních, protože to se pak nedá vyhrát. Myslím, že ty zákroky byly z obou stran stejné, ale vylučovaní jsme byli my. Raději se k rozhodčím vyjadřovat nebudu," komentoval zápas v rozhovoru pro Českou televizi Tomáš Hertl.

Turris dokonal obrat

Češi vstoupili do utkání výborně. Během 5. minuty dvakrát orazítkovali horní tyč. Nejprve se to povedlo bekhendem Sekáčovi, který zkoušel Remiera překonat bekhendem. Podruhé neuspěl rychlou střelou Novotný. Do třetice už se Češi radovali. Sobotka v přečíslení přesně našel Červenku, který procedil puk k přední tyči.

Kanada ale brzy odpověděla. Oslabení po faulu Kováře ještě Češi ubránili, ale tvrdou ránu Warda zastavila až síť Kovářovy branky. Turris mohl dokonat obrat už v první třetině, kdyby nepohrdl "nezištnou" přihrávkou Ševce. Mrzet ho to ovšem nemusel. Už ve 24. minutě doklepl puk do odkryté sítě, když se před branku dobře procpal Read a celou akci pro něj připravil.

Klíčová situace přišla v 36. minutě, kdy české mužstvo hrálo přesilovku, ale Jan Kovář trefil Bieksu holí do obličeje, způsobil mu krvavé zranění a rozhodčí vyloučili českého útočníka na pět minut plus do konce utkání.

Rozhodlo pětiminutové oslabení

Kanadští hráči si s přesilovou hrou věděli rady. Nejprve na 3:1 zvýšil MacKinnon, když byl včas u odraženého puku. Dvacet vteřin na to potrestal Kovářův faul druhým gólem Rielly, který propálil Kováře od modré. Český gólman poté střídal a pustil do hry Saláka. Češi šli dokonce do tří, ale  i díky skvělému Salákovi oslabení ubránili.

Do posledního dějství vstoupili Češi aktivně a snažili se tříbrankové manko dohnat. Přes všechny snahy se jim plán začal dařit až v 53 minutě, kdy v rozmezí 50 sekund snížili na rozdíl jediné trefy. Novotný nejprve využil přesilovku po nabídce od Hudlera a poté Jágrovu střelu dorazil do sítě aktivní Hudler.

Růžičkovi svěřenci se pak dostali do velkého tlaku, Sekáč ani Jágr ve svých šancích neuspěli. Naopak druhý jmenovaný v závěru národní mužstvo oslabil po faulu vysokou holí. Po něm byl vyloučený ještě Hudler a to defacto připravilo české hráče o naději na vyrovnání.

Po zápase si Jan Kovář sypal popel na hlavu. "Bouchl jsem tam hráče do obličeje hokejkou, na ledě jsem o tom nevěděl, ale pak jsem to viděl v záznamu, byla to má chyba. Nebylo to nic příjemného, strašně mě to mrzí. Bráchovi se musím omluvit, stejně tak celému týmu," smutnil Kovář.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku:

Skupina A:

ČR - Kanada 3:4 (1:1, 0:3, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Červenka (Sobotka, Klepiš), 53. Novotný (Hudler), 53. Hertl (Jágr) - 10. Ward (Monahan, Huberdeau), 24. Turris (Read, Chimera), 37. MacKinnon (Ward, Ellis), 37. Rielly (Bieksa). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Bulanov - Raming (oba Rus.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 6:3, navíc Jan Kovář (ČR) 5 min. a do konce utkání: Využití: 1:2. Diváci: 6000.

ČR: Jakub Kovář (37. Salák) - Němec, Kindl, Vitásek, Ševc, Zámorský, Kolář II, Jordán - Jágr, Hertl, Rolinek - Červenka, Sobotka, Klepiš - Sekáč, Novotný, Hudler - Petružálek, Jan Kovář, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Kanada: Reimer - Bieksa, Garrison, Myers, Coburn, Gudbranson, Ellis, Rielly - Read, Turris, Chimera - MacKinnon, B. Schenn, Burrows - Kadri, Brouwer, Hodgson - Ward, Monahan, Huberdeau, Scheifele. Trenéři: Dave Tippett, Peter DeBoer a Paul Maurice.

1. Kanada 3 2 0 1 0 10:7 7
2. Norsko 2 2 0 0 0 7:3 6
3. Švédsko 2 1 1 0 0 7:3 5
4. Francie 3 1 1 0 1 9:7 5
5. ČR 3 0 1 1 1 9:10 3
6. Itálie 2 1 0 0 1 2:4 3