Hadamczik: Se Švédy jsme měli vyhrát, nejlíp hraje Němec

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
12. 5. 2014 14:00
Bývalý kouč národního týmu Alois Hadamczik exkluzivně hodnotí české výkony v prvních dvou zápasech MS.
Tři body jsou podle Aloise Hadamczika ziskem, který českým výkonům odpovídá
Tři body jsou podle Aloise Hadamczika ziskem, který českým výkonům odpovídá | Foto: Reuters

Praha - Kdekdo měl z těžkého startu do mistrovství světa obavy. I řada odborníků tipovala z úvodní trojice zápasů hubený zisk. Nakonec má český tým po prvních dvou duelech se Slováky a Švédy na kontě tři body, tedy přesně polovinu možného počtu.

"Tři body tomu tak odpovídají, protože se Slovenskem jsme mohli prohrát a naopak se Švédskem jsme hráli velmi dobře a měli jsme vyhrát," hodnotí vstup Čechů do turnaje předchozí reprezentační kouč Alois Hadamczik, jenž i po svém odstoupení národní tým bedlivě sleduje a se čtenáři Aktuálně.cz se exkluzivně podělil o své postřehy.

"Výkon proti Švédsku je příslibem do dalších utkání," chválí. "Zatím bych to však nepřeceňoval. A čekal bych od některých osobností, že to vezmou víc na sebe."

Se Slováky to bylo svázané

Češi vstoupili do šampionátu výhrou 3:2 po prodloužení nad Slováky. Přitom nebyli daleko od porážky, nastavený čas vynutil až v 58. minutě Jágr.

"První zápasy, ať hrajete s jakýmkoliv soupeřem, jsou vždycky těžké. Viz třeba porážka Kanady s Francií. Snaha a vůle byly velké, ale to někdy může být na škodu, protože to svazuje," připomněl Hadamczik známou pravdu.

"Navíc nesmíme přehlédnout hru Slováků, kteří podali velmi dobrý výkon," ocenil nadšeně bojujícího soupeře. "Velmi dobře nám zachytal Salák, který zabránil tomu, aby odskočili na 3:1."

Výhra se Švédy by byla zasloužená

Druhé utkání mělo přesně opačný scénář. Růžičkovi svěřenci byli po většinu zápasu lepší, vedli už 3:1, ale nakonec po nájezdech prohráli 3:4.

"Proti Švédům podal celý tým velmi kvalitní agresivní výkon s dobrým pohybem. Škoda že jsme vedení 3:1 nedotáhli do vítězného konce, protože jsme si tři body zasloužili," mrzí Hadamczika. "Mužstvo pracovalo mnohem lépe, hlavně v obraně. Nájezdy pak byly tradičně loterií."

Změny v sestavě prospěly

Týmu podle Hadamczika prospěly změny v sestavě. Především složení prvních dvou útočných formací českou ofenzivu oživilo. 

"Trojice Jágr - Hertl - Rolinek se mi líbí, myslím, že může dobře fungovat. Hertl je hráč, který je silný na puku a dobře bruslí, navíc je i přes své mládí psychicky odolný. A také vidím jako pozitivní, že spolu hrají slávisté Červenka, Sobotka, Klepiš," uvedl.

Celkově se Hadamczikovi nejvíc líbil obránce Ondřej Němec, jenž je s jedním gólem a třemi asistencemi dokonce nejlepší v týmovém bodování. "V obou zápasech patřil k nejlepším hráčům a má na výsledcích největší zásluhu. Z nováčků bych vyzdvihl Zámorského," řekl.

Růžičkovi se v obou zápasech příliš nelíbila obranná hra týmu, což však nechtěl Hadamczik příliš hodnotit. "Když trenér řekl, že tam nějaké chyby byly, tak to určitě neřekl jen tak. Hlubší kritika mi nepřísluší," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Část zemí EU chce rychlé zastropování cen plynu, komise je zatím nepodpořila

Dva dny před pátečním mimořádným zasedáním ministrů energetiky zemí Evropské unie ke krizovým opatřením proti rekordně vysokým cenám energií sílí mezi členskými státy debata o zastropování cen plynu. Skupina zemí požádala Evropskou komisi, aby ministrům předložila návrh na stanovení maximálních velkoobchodních cen zemního plynu.

Komise však podle dnešního vyjádření místopředsedy Valdise Dombrovskise podnět, proti němuž se staví další státy, neschválila. O krizovém balíčku, který má obsahovat například daň z nadměrných zisků energetických či ropných firem nebo povinné úspory elektřiny, dnes jednají velvyslanci unijních zemí.

Zástupci vlád Francie, Itálie, Španělska, Polska, Slovenska a další desítky zemí z různých částí Evropy vyzvali k přípravě cenového stropu na plyn. Omezení jeho vysokých cen, které mají dopad také na zdražování elektřiny, může podle těchto států pomoci zmírnit inflační tlaky a snížit velkou cenovou zátěž na domácnosti. Německo, Nizozemsko či severské země naproti tomu tvrdí, že strop na cenu plynu může ohrozit dodávky této již tak nedostatkové suroviny.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Při íránském ostřelování kurdské oblasti v Iráku zemřelo nejméně sedm lidí

Sedm obětí a tři desítky zraněných si vyžádalo ostřelování kurdského regionu na severu Iráku íránskou armádou, informuje o tom agentura AFP s odvoláním na kurdskou samosprávu v Iráku. Samospráva útoky odsoudila a irácké ministerstvo zahraničí se kvůli tomu chystá předvolat si íránského velvyslance, uvedla agentura Reuters.

Ostřelování oblasti v iráckém Kurdistánu íránskými bezpilotními letouny trvá už několik dní a souvisí zřejmě s protivládními protesty, které tento měsíc vypukly v desítkách měst v Íránu kvůli smrti mladé Íránky kurdského původu po zatčení policií. Také íránská agentura Fars, kterou vlastní íránské revoluční gardy, napsala, že "cílené ostřelování separatistů" na severu Iráku souvisí s nepokoji v Íránu, které podle ní kurdské skupiny ze severu Iráku podporují.

Kurdská regionální vláda v Iráku útoky důrazně odsoudila a označila je za "narušení svrchovanosti kurdského regionu". Irák je jedinou zemí, kde mají Kurdové autonomní území s uznanou vlastní správou. Íránské útoky odsoudil dnes i britský generální konzul v Irbílu David Hunt, který to na twitteru označil za " nevyprovokované porušení irácké suverenity".

Zdroj: ČTK
Další zprávy