Bídná mládež, stárnoucí Sedinové a přesilovky horší než v Karlových Varech. Krize Vancouveru trvá

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
8. 11. 2016 14:15
Málo střel, málo gólů a tragické přesilové hry = devět proher v řadě. To je bilance posledních dní kanadského Vancouveru Canucks. Nenadešel čas pro přestavbu týmu? Vždyť Kosatky v posledních letech spoléhají ve střílení gólů jen na dvojčata Sedinova. A to by se jim mohlo krutě vymstít.
Takových oslav gólového úspěchu zažili letos hráči Canucks jen velmi málo.
Takových oslav gólového úspěchu zažili letos hráči Canucks jen velmi málo. | Foto: Reuters

New York – V Severní Americe byste napříč nejvyššími soutěžemi nenašli tým ve větší krizi, než v jaké se aktuálně nachází hokejový Vancouver Canucks. "Kosatky" dnes v noci prohrály už podeváté v řadě a svým výkonem jen potvrdily, že na nich leží těžká deka.

Proč? Na papíře přece tým vypadá už několik let docela silně. Bratři Sedinové, Hansen nebo Burrows. Stále stejná jména. A to je právě to. Útok kanadského celku je prostě mrtvý. Nikdo letos nenastřílel tak málo branek. Za posledních devět utkání se Vancouver trefil jen dvanáctkrát. V celé dosavadní sezoně pak činí jejich průměr jen 1,69 vstřeleného gólu na zápas. Hned čtyřikrát vyšli střelecky úplně naprázdno.

"Myslím si, že nehrajeme tak špatně. Během zápasu si dokážeme vytvořit dostatek šancí ke skórování, ale finální fáze se nám prostě nedaří. Ta šňůra porážek je dlouhá. Kdybychom hráli mizerně, tak bohužel, ale to, myslím, není náš případ. Musíme poctivě bránit, dál se dostávat do šancí a ty góly přijdou," věří Daniel Sedin.

K tomu ale schází střelba, bez které – jak známo – branku těžko dáte. Tým kouče Willieho Desjardinse vypálí na soupeřova gólmana v průměru jen 27 puků za utkání. Hůř je na tom jen Minnesota, která však zatím letos těží ze skvělé hry defenzivních řad.

Nejhorší v lize jsou taky v týmové procentuální úspěšnosti střelby a proměňování přesilových her. V těch je bilance zvlášť tristní. Kosatky totiž zužitkovaly jen 7 procent početních výhod. I nejhorší extraligový celek v této činnosti – Karlovy Vary – se dostaly alespoň na 13 procent. To jen pro srovnání.

"Je to hrozně svazují. Všichni hráči moc chtějí, ale prostě to nejde. Potřebujeme více důrazu jak před svojí, tak před soupeřovou brankou. Proti Islanders jsme hráli nejlíp za posledních pět zápasů, ale stejně to na vítězství nestačilo. Poněkolikáté nás srazily nešťastné odrazy puků. Musíme to zlomit," hodnotil poslední prohru skleslý trenér Desjardins.

Loui Eriksson? Nejhorší posila ligy

Hráči, od nichž se čekaly góly, prostě netáhnou. Třeba takový Dennis Seidenberg, 35letý obránce NY Islanders má na kontě více kanadských bodů, než kterýkoli borec ze sestavy Cans. Obrovským zklamáním je zatím zejména příspěvek letní posily, nejlépe placeného muže sestavy, Švéda Louiho Erikssona. Ten zatím zřejmě drží nehezký primát největšího přestupního propadáku.

Pohled do platového žebříčku mančaftu naznačí mnohé. Mezi nejlépe placenými útočníky bychom v elitní sedmičce našli jen jednoho hráče pod 30 let, kterým je 27letý Brandon Sutter. A to je kámen úrazu. V organizaci Vancouveru zoufale chybí kvalitní mladíci. Góly však zatím od vysoko draftovaných hráčů typu Virtanena, Bärtschiho nebo Markuse Granlunda prostě chybí.

Mladí ale nepřesvědčují ani svou výkonnostní či dravostí. Nejlepšími forvardy týmu jsou stále bratři Sedinové. A to i 17 let po svém draftu, v 36 letech.

Abychom ale nesváděli všechno na útočníky, ve hře dopředu Canucks chybí i podpora obránců. V mančaftu není jediný vyloženě ofenzivní bek, který by se nebál podržet puk a vystřelit. Nejčastěji střílející obránce ligy Brent Burns má na kontě už 69 ran mezi tři tyče. V téže statistice je na čele vancouverského družiny Ben Hutton s 24 střelami, což je prostě málo.

A kdo že je poslední maskovaný muž jejich defenzivy? Pětatřicetiletý Ryan Miller, taktéž už žádný mladík. "Prohráváme a úplně se sesypeme. Musíme najít způsob, jak se zvednout, i když se pro nás třeba zápas nevyvíjí úplně ideálně," hodnotil Miller.

Ve Vancouveru prostě nadešel čas pro přestavbu týmu. Bude je to stát pár zabitých let, ale kolik takový strastiplných cest jsme v posledních letech v NHL viděli. Od Tampy přes LA až třeba po letošní Edmonton.

 

Právě se děje

Další zprávy