Gudas se pere s legendou NHL. "Asi ho to baví," směje se

22. 10. 2013 10:30
Od začátku sezony už proti sobě shodili rukavice dvakrát. Mladý český talent a kanadská hokejová legenda: Gudas vs. Iginla.
Tak se Radko Gudas z Tampy Bay Lighning popral s bostonským Jarome Iginlou podruhé 19. října. Tentokrát už to bylo přinejmenším vyrovnané. | Video: Sport

Tampa Bay - Ne, tihle dva spolu kamarádi nejspíš nikdy nebudou. Obrovitý český bek Radko Gudas si hned na začátku nové sezony udělal v NHL nepřítele. V pouhých třiadvaceti letech ještě jako ligový otloukánek se zápas od zápasu pere s legendou. Kanadským útočníkem a budoucím členem Síně slávy Jaromem Iginlou.

Tampa Bay, za kterou válí v obraně Gudas, i Boston s hvězdným Iginlou na sebe letos narazili už dvakrát. A tihle dva shazovali rukavice ve vzájemném souboji pokaždé.

"Prostě nás to baví," říká teď s úsměvem Gudas Aktuálně.cz. "Všichni v kabině si toho cení, pochválil mě i kouč. Je úžasné se prát s někým, jako je on."

Nečekal jsem, že je tak silný

Poprvé vše ostrým hitem nastartoval minulý týden Gudas (viz přiložené video), teď o víkendu si zase pro bitku přijel a sám i vyprovokoval Iginla po přerušení hry (video zde). Vždy to byla parádní pěstní výměna plná tvrdých úderů. Co naplat, že měl Kanaďan v obou soubojích spíš navrch.

"Při té první bitce jsem nečekal, že bude až takhle silný. Teď o víkendu už to bylo lepší. Cítil jsem, že jsem pár ran trefil fakt dobře," vypráví Gudas.

Moc se o tom neví. O Iginlovi se vždy mluvilo jako o hvězdném hokejistovi, co sbírá body, střílí jednu branku za druhou a rozhoduje zápasy. Jenže on se umí taky prát, v NHL má za sebou takových šarvátek několik desítek. Zkušenosti byly znát i v soubojích s Gudasem. Ani jednou ho sice neskolil až na zem, na body by ale vždy nejspíš vyhrál. Výrazně měl navrch hlavně poprvé.

"Už moc dobře vím, jak je silný. A taky klobouk dolů před ním. I když se pere, není zlý," míní o svém novém nepříteli Gudas. "Ale nemyslím si, že je mezi námi něco špatného. Je to jen typ hráče, se kterým se rád porvu. Je stejně velký jako já, to z nás dělá férové rváče. A myslím, že se to líbí i Iginlovi," říká.

"Po těch dvou bitkách jsme se nikde v útrobách stadionu nepotkali. Určitě to ale teď není člověk, se kterým bych teď vyrazil na ryby. Možná, leda bychom někdy hráli za jeden tým."

Probije se Gudas do Soči?

Gudas do NHL naskočil teprve loni a udělal dobrý dojem. Tampa si tohoto českého hromotluka nechválí jen kvůli pěstním výměnám. Gudas je na ledě především proto, že je to velmi zodpovědný obránce a navzdory své výšce i výborný hokejista.

A pravděpodobně také člen reprezentačního týmu na olympiádě v Soči, vždyť i trenér Alois Hadamczik přiznává, že český hokej moc takových obránců nemá.

"Tohle by bylo splnění dalšího snu," říká skromně Gudas. Tak uvidíme, co nám tenhle urostlý chlapík s vizáží gangstera ještě předvede. V obraně Tampy už teď dostává prostoru dost. Zhruba dvacet minut na zápas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Nuselský most ráno zablokovala pětice připoutaných aktivistů

Na pražském Nuselském mostě se v úterý ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra. Policie je odvedla s použitím donucovacích prostředků čtyři minuty od ohlášení, motivaci jejich činu zjišťuje, řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Podle fotografie zveřejněné na Twitteru mohlo jít o aktivisty protestující proti spalování uhlí vytěženého v polském hnědouhelném dolu Turów.

Policie pětici lidí zajistila, podezřívá je z přestupku, uvedla mluvčí. "Zjišťujeme, o jaké osoby šlo a co je k jejich jednání vedlo," doplnila. Policisté řetěz přestřihli a lidi z vozovky odvedli, doprava na Nuselském mostě se poté uvolnila dvěma jízdními pruhy ze tří. Auta zde stojí v koloně v pracovních dnech každé ráno.

Z fotografie zveřejněné na Twitteru vyplývá, že pětice držela transparent s polským nápisem Nenech se oklamat a českým dodatkem Uhlí je sebevražda. Vzhledem k tomu, že část nápisu je v polštině, by se protest mohl vztahovat k úternímu jednání české ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) s její polskou kolegyní Annou Moskwovou o dolu Turów u hranic Libereckého kraje. Ministryně budou spolu ve Varšavě mluvit o smlouvě, která řeší pokračování těžby v dolu, jejích dopadech a o případných kompenzacích pro českou stranu.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Kanada vyslala na Ukrajinu malý vojenský kontingent, píší média

Kanada vyslala na Ukrajinu malý kontingent speciálních jednotek. Učinila tak poté, co minulý týden skončily bez úspěchu rozhovory mezi Západem a Ruskem o zmírnění napětí na rusko-ukrajinské hranici. Informovala o tom v pondělí večer kanadská stanice Global News. Mluvčí kanadského velitelství pro speciální operace uvedl, že zprávu nemůže potvrdit. Uvedl ale, že kanadské speciální jednotky od podzimu 2020 pravidelně podporují ukrajinské bezpečnostní složky.

Rusko shromáždilo u hranic s Ukrajinou desetitisíce vojáků. Kyjev tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci odůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi. Moskva zároveň požaduje, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu za členský stát aliance.

Přítomnost kanadské jednotky pro speciální operace je součástí snahy NATO odradit Rusko od agrese vůči Ukrajině a identifikovat způsoby, jak podpořit ukrajinskou vládu, uvedly Global News s odvoláním na blíže neupřesněné zdroje. Jednotka má rovněž za úkol pomoci vypracovat evakuační plán pro kanadský diplomatický personál v případě ruské invaze v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Dopravci loni zaplatili za mýto 14,2 miliardy korun, nejvíce v historii

Dopravci loni zaplatili za průjezdy dálnic a silnic na mýtném rekordních téměř 14,2 miliardy korun. Meziročně jde o nárůst o 23 procent a zároveň jde o nejvyšší výběr za rok od začátku fungování mýta v roce 2007. K růstu přispěla přes koronavirová omezení během roku zejména nová struktura mýtných poplatků. Informoval o tom správce mýtného systému společnost CzechToll. Náklady na výběr mýta loni činily zhruba sedm procent z výběrů.

Loňské výběry překonaly v každém kalendářním měsíci miliardu korun. Nejvyšší byly v listopadu, kdy dopravci za mýto zaplatili 1,3 miliardy korun, což je i nejvíce od startu mýta. Hlavní podíl loňských výběrů tvořily poplatky za průjezdy dálnic, které činily více než 12,56 miliardy korun. Dalších 1,63 miliardy korun činily poplatky za průjezd přes vybrané silnice první třídy. Přibližně polovinu vybraného mýta loni uhradili zahraniční dopravci.

Letos se mýto rozšířilo o dalších téměř 450 kilometrů. Vedle nových úseků dálnic stát zpoplatnil i víc než 380 kilometrů silnic první třídy. Do státního rozpočtu by zpoplatnění dalších úseků mělo přinést asi 400 milionů korun navíc. Celkem tak dopravci zaplatí mýtné poplatky za průjezd skoro 2850 kilometrů dálnic a silnic první třídy.

Další zprávy