V posledních dnech se na sociálních sítích začalo ve velkém šířit video, na kterém Gout Gout zcela rozdrtil konkurenci v závodě na 100 metrů v Brisbane. V 16 letech si zaběhl osobní rekord 10,29.
Bylo to letos v březnu na šampionátu australského Queenslandu.
Read about a 16-year-old Sudanese kid in Australia who ran 100m in 10.2 seconds this year. Found the footage— freakin ridiculous. pic.twitter.com/Bz8tYuPkeK
— Del Walker 🇵🇸 (@TheCartelDel) August 23, 2024
"V polovině závodu se změní ve Forresta Gumpa, pravděpodobně běží dodnes," napsal jeden z fanoušků na sociální síti s odkazem na známou filmovou postavu, kterou musely v cíli brzdit cedule s nápisem stop.
"Goutovy brzdy nejsou moc dobré," přidal další komentující, když viděl, jak mladík vyběhl z dráhy, než byl schopný se zastavit.
Ostatně předloni Goutova trenérka Diane Sheppardová vysvětlovala: "Ve svém věku se pořád učí mít své končetiny pod kontrolou. Ještě před pár měsíci vypadal, jako by vlál ve větru."
To ovšem rodákovi z australského Ipswiche, kam jeho rodiče přišli z Jižního Súdánu pár let před Goutovým narozením, nebrání v tom, aby jako teenager běhal parádní časy.
Vždyť už ve 14 letech zvládl stovku za 10,57. A ještě impozantnější jsou jeho výkony na dvoustovce. 20,87 jako patnáctiletý. To byl vloni čas pouze o 29 setin za Boltovým osobním rekordem v tomto věku.
A letos v lednu stlačil Gout Gout dvoustovku na 20,69. Překonal tím rekord Austrálie a Oceánie v kategorii do 18 let, přitom až na konci prosince oslaví sedmnácté narozeniny.
"Už jen jeho jméno je legendární," poukázal jeden z diskutujících. Gout Gout totiž svádí k anglické zkratce GOAT (Greatest of All Time) pro největší osobnost všech dob v určitém odvětví.
V atletice je jako GOAT označován právě fenomenální Bolt, majitel osmi zlatých olympijských medailí a držitel světových rekordů jak na stovce (9,58), tak dvoustovce (19,19).
"Že jsem s ním nějak srovnáván, to je samo o sobě krásný pocit. Ale já jsem Gout Gout a pokusím se udělat si v atletice vlastní jméno. Jestli se dostanu na Boltovu úroveň, bude to skvělý úspěch," podotkl australský sprinter.
Vzory, kterým se chce přiblížit, jsou pro Gouta američtí běžci Noah Lyles a Erriyon Knighton.
"Běh je moje nejoblíbenější činnost. Být venku na dráze, vystartovat z bloků a posouvat své limity…" popisoval v jednom z rozhovorů.
V době příštích olympijských her v Los Angeles mu bude dvacet a v roce 2032 se boje pod pěti kruhy uskuteční v Brisbane, prakticky přímo v rodišti Gouta.
Nyní ho čeká první významný mezinárodní start na mistrovství světa do 20 let v Limě. Šampionát juniorů v peruánské metropoli začal včera a Australan by měl závodit na dvoustovce a ve sprinterské štafetě.
Česká hvězda si zvyká na zimu
Na mistrovství startuje také 32 českých atletů, kteří se budou snažit vylepšit výsledek z předchozího šampionátu v Kolumbii 2022, odkud česká výprava nepřivezla žádnou medaili.
Největší hvězdou je čtvrtkařka Lurdes Gloria Manuel, loňská mistryně Evropy mezi juniorkami, jež letos šokovala čtvrtou pozicí na evropském šampionátu dospělých a kvalifikovala se i na olympiádu.
"Je tady zimní roční období, máme 18 stupňů, zatímco v Česku jsou prý třicítky. Tohle je trochu minus, ale jsou to stejné podmínky pro všechny," usmívala se Manuel v Peru rozhovoru pro Českou atletiku.
Dnes po osmnácté hodině českého času ji čeká rozběh, o šest hodin později jsou na programu semifinále čtvrtkařek.
"V jeden den rozběh i semifinále, to je pro mě novinka. Bude to náročnější, ale trénovala jsem, cítím se dobře a jsem natěšená. Snad to vyjde," řekla devatenáctiletá Manuel.
V letošních tabulkách kategorie do 20 let je s časem 50,52 na druhém místě. Lepší byla jen Američanka JaMeesia Fordová (50,33).
S čerstvou olympijskou zkušeností přicestoval do Limy také dálkař Petr Meindlschmid a jako evropská juniorská šampionka z loňského roku se prezentuje steeplerka Karolína Jarošová, která už včera postoupila z rozběhu do finále.