Zkáza favoritů: Padla Chelsea. Inter zaváhal na Kypru

Ivo Pospíšil, ip
4. 11. 2008 22:39
AS Řím - Chelsea 3:1, Liverpool - Atlético Madrid 1:1
Christian Panucci z AS Řím se raduje z vedoucí branky do sítě Chelsea.
Christian Panucci z AS Řím se raduje z vedoucí branky do sítě Chelsea. | Foto: Sport

Praha - To byl den! Úterní večerní zápasy Ligy mistrů přinesly mimořádně zajímavý průběh a ještě zajímavější výsledky.

Chelsea nestačila na AS Řím a poprvé v sezoně lovil Petr Čech ze své sítě tři góly. Nedařilo se ani Brémám, které doma vysoko prohrály s Panathinaikosem Atény.

Ještě méně očekávané byly tři remízy: Liverpool byl zachráněn proti Atlétiku Madrid až penaltou v nastaveném čase. Inter nedokázal zdolat kyperskou Famagustu. A Basilej získala první bod do skupiny, když na Nou Campu uhrála cenný výsledek 1:1.

Fotbalisté londýnské Chelsea nemile překvapili své fanoušky. Připsali si vůbec první porážku v letošní Lize mistrů, když padli na hřišti AS Řím po výsledku 1:3. Nejhoršímu letošnímu výkonu byl přítomen i brankář Petr Čech.

Čtěte dále: Čech: Stá nula za Chelsea! Stárne k legendám klubu

Tým Luciana Spallettiho se sice v současné době nemůže chlubit kdovíjak povedenou formou. V Lize mistrů dosud vyhrál jen jeden zápas a tápe i v domácí soutěži, kde je zatím až na sedmnáctém místě.

Do úterního zápasu však Římané vstoupili lépe a poté, co přečkali několik šancí Chelsea, sami udeřili. Po půlhodině hry utekl po pravém křídle Cicinho a jeho centr našel na malém vápně úplně volného Panucciho, který už z bezprostřední blízkosti nedal Čechovi šanci.

Hosté mohli udeřit krátce před koncem první půle po úniku Maloudy, ale francouzský reprezentant svou následnou střelou z úhlu branku Doniho netrefil.

Kouč Scolari se rozhodl do druhého poločasu sáhnout k dvojímu střídání, kdy Maloudu s Colem nahradil Drogba a Belletti. Jeho plány na případný obrat ovšem narušila ihned událost z osmačtyřicáté minuty.

Brighi zatáhl míč až k Mirko Vučiničovi, a ten následnou dalekonosnou ranou rozvlnil síť za Čechem podruhé.

A když brzy poté obral tentýž hráč nejistého Mikela a po rychlém brejku zvýšil na rozdíl tří branek, bylo o vítězi už prakticky rozhodnuto. Určitou naději sice ještě přinesl kontaktním gólem John Terry, jenže na víc se už hosté nezmohli.

Navíc pak museli dohrávat bez vyloučeného Deca, jenž obdržel deset minut před koncem červenou kartu.

Připomeňte si: Barcelona rozstřílela Basilej, Chelsea zachránil Terry

Liverpool zachránila sporná penalta. Famagusta obrala italského mistra

Vskutku bouřlivý závěr přineslo utkání na Anfield Road mezi Liverpoolem a Atlétikem Madrid.

Hosté, kteří se museli v duelu obejít bez zraněného českého reprezentanta Tomáše Ujfalušiho, šli do vedení v sedmatřicáté minutě. Centrující Lopez našel Maxiho Rodrigueze, který si ještě obhodil Carraghera a tvrdou střelou otevřel skóre utkání.

Javier Mascherano (vpravo) z Liverpoolu bojuje o míč s Maxi Rodriguezem z Atlétika Madrid | Foto: Reuters

"Reds" se vrhli ve druhém poločase za vyrovnáním a zvláště blízko k němu byl hned třikrát stoper Daniel Agger, ovšem ani jeden z jeho nadějných pokusů v síti neskončil.

Když už to vypadalo, že španělský celek vybojuje nečekanou výhru, přišel šok.

Vítěz Ligy mistrů z roku 2005 se totiž dočkal bodu za remízu. A to po momentu, o němž se ještě bude dlouho mluvit. Ve čtvrté minutě nastaveného času posoudil sudí Hansson střet Gerrarda s Perniou jako penaltový. Protesty hostů nikam nevedly, kapitán Liverpoolu z následného pokutového kopu už nezaváhal.

Svěřenci Rafaela Beniteze jsou na tom stejně jako jejich soupeř - s osmi body míří za postupem do osmifinále. V druhém zápase totiž Marseille porazil Eindhoven a tyto dva celky si to rozdají jen o účast v Poháru UEFA.

Ve hře o postup se po čtyřech odehraných kolech drží také překvapivě kyperská Anorthosis Famagusta. Ta tentokrát obrala na domácím hřišti italského mistra Inter Milán, se kterým remizovala 3:3.

Outsider přitom ještě deset minut před koncem sahal po vítězství, ale to mu nakonec sebral přesnou hlavičkou hostující Julio Cruz.

Do další fáze milionářské soutěže se už jistě podívají hráči Barcelony. Těm nyní stačila i domácí remíza s Basilejí v poměru 1:1. Na úvodní branku Messiho totiž dokázal v závěru odpovědět  Derdijok.

S postupem se ale bude muset rozloučit Šachtar Doněck. Ukrajinský klub v sestavě s obráncem Tomášem Hübschmanem prohrál na hřišti Sportingu Lisabon 0:1 a může už tak jen bojovat o účast v Poháru UEFA.