22. 10. 2008 22:36
Chelsea - AS Řím 1:0
Deco z Chelsea (vpravo) v souboji s Francescem Tottim z AS Řím
Deco z Chelsea (vpravo) v souboji s Francescem Tottim z AS Řím | Foto: Reuters

Praha - Inspiraci z úterních zápasů Ligy mistrů si zřejmě o den později vzala Barcelona. Španělský klub nastřílel švýcarské Basileji pět branek. Naopak se trápila Chelsea, kterou zachránil až John Terry.

Středeční zápasy už nebyly tolik bohaté na góly. Přesto v každém utkání padla alespoň jedna branka.

Plná polovina těchto duelů ovšem skončila právě u toho. Mezi nimi i souboj, v němž se očekával start Petra Čecha. Uzdravený brankář se opravdu postavil mezi tři tyče a dovedl londýnskou Chelsea k důležité výhře nad AS Řím.

Čtěte více: Nedvěd a Grygera vyzráli na Real. LM nabídla kanonády

Utkání začalo na vyprodaném Stamford Bridge podle očekávání opatrně. Italský celek zatím nezažívá ideální začátek nové sezony, ať již v domácí soutěži nebo právě v Lize mistrů.

Čech nemusel vůbec zasahovat

Vzhledem k tomu, že se zaměřil hlavně na defenzivu, neměl Čech příliš práce. Zajímavé věci se děly na druhé straně, ale diváci se zase tolika nedočkali. První šancí zápasu byl přímý kop Lamparda v polovině první půle, který se otřel o spojnici břevna a tyče.

Na fotbalistech "Blues" se dalo poznat, že postrádají zraněného Drogbu. Kanonýr Pobřeží slonoviny se zranil při zápase s rumunskou Kluží a útok anglického vicemistra je bez něj hodně často bezradný. Proti AS Řím však chyběla domácím spíše finální přihrávka.

Do druhé pětačtyřicetiminutovky poslal kouč Scolari na trávník Bellettiho, který měl nahradit zmatkujícího Maloudu. A celkem se to i dařilo. Spolu s Kalouem a Anelkou zvyšovala tato trojice tlak na hostující obranu.

A nakonec se Chelsea dočkala. V 77. minutě posadil Lampard míč na hlavu Terryho, který vstřelil další ze svých důležitých gólů.

Zbývala čtvrthodina do konce, ale AS Řím se už nedostal k žádnému nebezpečnému pokusu. Zápas skončil, aniž by italský vicemistr vystřelil na Čechovu bránu.

Ve druhém utkání skupiny A skončily dvě série. Rumunské překvapení napotřetí nedokázalo bodovat, první úspěch si naopak připsalo Bordeaux. Francouzský klub zdolal Kluž 1:0, když jediný gól si dali hosté sami, do vlastní sítě se trefil Cadu.

Barcelona po šťastné výhře suverénní

Naprosto odlišný scénář se odehrával v St. Jakob Parku v Basileji. Tamní klub hostil Barcelonu a pro Švýcarsko to byl svátek.

Jenže nadšení brzy vystřídal smutek a rozčarování. Španělský gigant doslova rozšlápl trpaslíka, když jen do poločasu třikrát skóroval. Velkou zásluhu na tom neměl nikdo jiný než Lionel Messi.

Fotbalisté Barcelony slaví gól do sítě Basileje
Fotbalisté Barcelony slaví gól do sítě Basileje | Foto: Reuters

Argentinská hvězda se prosadila již ve čtvrté minutě a byl to již padesátý gól v dresu Barcelony. Trenér Guardiola se možná inspiroval u Wengera, protože začal spoléhat na mladíky a začíná se mu to vyplácet.

Druhý gól zařídil dvacetiletý Busquets, ve 22. minutě zvýšil na 3:0 teprve osmnáctiletý Krkič.

Tentýž hráč umlčel diváky hned po přestávce a o pár chvil později uzavřel skóre Xavi Hernandez. Barcelona tak získala devět bodů ze tří zápasů a jako jediná zůstává v Lize mistrů suverénní.

Čtěte dále: Arsenal dobývá Evropu. K zázrakům není třeba Rosický

Na hřišti Šachťaru Doněck měla ovšem nedávno velké štěstí, když díky Messimu obrátila vývoj až v samém závěru. Proto se čekalo, jak si ukrajinský celek povede proti Sportingu Lisabon.

Pro Tomáše Hübschmana, který se objevil v základní sestavě, a jeho spoluhráče to nedopadlo dobře. Šachťar, jemuž chyběly dvě zraněné opory, se ani přes tlak nedokázal prosadit a byl potrestán. Výhru zajistil Portugalcům v 76. minutě Liedson. Skupině C tak vévodí Barcelona, za ní je Sporting a třetí příčka patří Doněcku.

Inter se trápil s kyperským překvapením

Až nečekaně velké problémy dělala kyperská Famagusta italskému šampionovi. Inter Milán se sice po středečním zápase osamostatnil na čele skupiny B, jenže samotný zápas se nedal ohodnotit tak jednoznačně.

Ostrovní tým Anorthosis potvrdil, že remíza s Brémami a výhra nad Panathinaikosem nebyly dílem náhody. Svěřenci kouče Mourinha měli převahu, z níž vytěžili gól Adriana. Na jeho hlavičku nemohl hostující Beqaj dosáhnout.

Tak se v zápase Atlético Madrid - Liverpool prosadil Simao
Tak se v zápase Atlético Madrid - Liverpool prosadil Simao | Foto: Reuters

Na další míč v síti čekali fanoušci marně. To v druhém střetnutí padly hned čtyři. Panathinaikos toužil proti Brémám po první výhře v základní skupině, ale ta nepřišla.

Německý klub dostal do vedení v 29. minutě Mertesacker. Pro Werder to vypadalo nadějně jen několik minut, v 36. minutě srovnal Mantzios a tentýž hráč poslal v polovině druhého dějství domácí do vedení.

Opět se potvrdilo, že defenziva Brém je letos hodně špatná. Ale útok je stejně produktivní, a tak díky brance Almeidy z 83. minuty mohli být hosté spokojeni. Tabulku vede Inter, o druhé postupové místo bude ještě velký boj mezi všemi třemi kluby.

To se nedá očekávat ve skupině D. Tu totiž bez větších problémů opanují Atlético Madrid a Liverpool. Právě tyto kluby se utkaly ve středu a jejich neporazitelnost trvá dál, vzájemný duel skončil remízou.

Španělský klub měl povoleno hrát na vlastním stadionu, ačkoliv mu to UEFA původně zakázala. Pomohlo to.

Svěřenci kouče Aguirreho, jenž kvůli trestu nemohl hráče vést z lavičky, prohrávali od samého začátku. Za hosty se prosadil Keane. Jenže Atlético bez zraněného Ujfalušiho dokázalo vydolovat z utkání bod, díky Simaovi. Oba celky mají po sedmi bodech, třetí je PSV Eindhoven, jenž zdolal Marseille 2:0.