Dobrý den, vítejte u online přenosu z sobotní Volební valné hromady Fotbalové asociace ČR, na které bude zvoleno nové vedení českého fotbalu pro roky 2013-2017. Program zasedání začíná v sobotu 8. června v deset hodin dopoledne.
Zdravím vás z vysočanského hotelu Clarion, kde dnes bude zvolen nový, či spíš staronový předseda Fotbalové asociace ČR. Jediným kandidátem je Miroslav Pelta. Zároveň se bude volit i dalších 12 členů nového výkonného výboru.
Nejkontroverznější postavou voleb je Roman Berbr, který kandiduje na pozici českého místopředsedy. Muž s pověstí diktátora sféry výkonnostního fotbalu v Čechách. A jak zjistil deník Insider, na přelomu let 1979 a 1980 pracovník Státní bezpečnosti.
O co se vlastně na valné hromadě hraje? Lze očekávat, že Pelta i Berbr budou zvoleni. Pokud se nestane něco nečekaného. Jde ale o to, jak si na další čtyři roky rozparcelují moc.
Aby Berbr uchopil totální moc, potřebuje nadpoloviční většinu, tedy alespoň 7 křesel ve třináctičlenném výkonném výboru. Nyní už má prakticky jistá 4 křesla. Svoje místopředsednické, pozici předsedy Řídící komise Čechy (kandidují jeho lidé Damková a Blaschke) a 2 pozice ve výkonném výboru za OFS a KFS Čechy.
Svá želízka rozehraje Berbr na Moravě, tam by však prorazit nemusel. Mezi jeho želízka by tam měli patřit Ladislav Dofek (kandiduje na předsedu), na členy pak bývalí rozhodčí Martin Bednář, Stanislav Kaláb a patrně i Petr Kašný. Na druhé straně barikády stojí Moravani Pavel Blaha (kandidát na předsedu ŘKM), na členy pak kanddidují Vlastimil Hrubčík, Petr Kotásek a Miroslav Vrzáček
Nepovolí-li Morava, bude klíčový souboj o místa, která ve VV FAČR obsazuje profesionální fotbal. To je křeslo ligového místopředsedy a tři pozice členů.
Místopředsedou bude buď sparťan Dušan Svoboda (na snímku), nebo Jaromír Šeterle, bývalý manažer Chebu, Plzně, Slavie či Mladé Boleslavi. K Berbrovi má blíže Šeterle.
Od toho, jak tato volba dopadne, se asi odrazí i volba zbývajících tří členů za ligu. Do tábora bližšímu Berbrovi by měli patřit Tomáš Paclík (Plzeň), Radomil Procházka (Č. Budějovice), Jaroslav Starka (Příbram), Jan Wolf (Karviná). Naopak blíže sparťanské myšlenky autonomní ligy stojí František Hrdlička (Teplice) a Jiří Rýva (Žižkov). Není úplně jasná pozice Petra Šafarčíka z Ostravy.
Jediným kandidátem na předsedu je Miroslav Pelta, na místopředsedu za Moravu Zdeněk Zlámal. Ti by měli být neutrální, hrát sami za sebe.
Před hotelem Clarion demonstruje asi pět mladých lidí s hesly o fotbalových šíbrech. Podle všeho jde o marketingovou akci vydavatelů knihy Silnější pes.
Valná hromada už měla začít, ale stále se tak nestalo. Novináři jsou zcela odděleni od delegátů, sedí v jiném patře v tiskovém středisku, je jim zcela znemožněn kontakt s delegáty. Ze sálu zatím slyší jen ruchy skrze reproduktory, asi by se odtamtud měl do "tiskáče" přenášet i obraz, ale zatím se tak neděje.
Zazněla hymna, řídící valné hromady Rudolf Řepka vyzval fotoreportéry, aby vyklidili sál, Miroslav Pelta zahájil valnou hromadu - a pak novinářům v tiskovém středisku audiovizuální spojení se sálem vypadlo.
Spojení opět navázáno. Snad jsme o nic podnětného nepřišli :-)
Rudolf Řepka konstatuje, že valná hromada je usnášeníschopná. Pak opět vypadlo spojení :-))
Delegáti schválili jednací a volební řád, bez připomínek. Nyní hovoří Mircea Sandu, zástupce Rumunska na jednání, který přijel z Rumunska.
Sandu předal Peltovi cenu, kterou UEFA ocenila projekt registrovaného členství ve FAČR.
Slovo má host zasedání Miroslav Jansta, předseda České unie sportu (dříve ČSTV).
Jansta podpřil výzvu deníku Sport Dejme kmotrům červenou, zmínil, že uvažoval o tom, že ji podepíše. Doporučil Miroslavu Peltovi, aby si ji vzal za svůj program. Jde o boj s korupcí, nezávislost disciplinární komise, kontrolu nad rozdělování státních dotací.
Jansta říká, že výzvu sám nakonec nepodepsal proto, že mezi prvními signatáři se objevila, jak řekl, Hušákova galerka, včetně Ivana Haška. Aleše Hušáka, bývalého šéfa Sazky, označil Jansta za kmotra českého sportu. Nyní vyčítá Ivanu Haškovi, že se stal jako šéf českého fotbalu jeho partnerem.
Jansta zmínil, že sport ztratil Sazku i kvůli tomu, že Hašek poslouchal svého Kmotra (Hušáka).
Jansta vyčítá Haškovi i jeho angažná v roli šéfa představenstva Skiareál Pec pod Sněžkou. "Práce se zúčastnil minimálně, chtěl vše řídit po mailech či telefonu, dokonce z Dubaje, podle toho to také vypadalo," říká Jansta. Upozornil na to, že za Haškova působení zisk společnosti spadl z 8,5 milionu korun do ztráty 1,1 milionu korun.
Jansta se ostře vyjádřil i vůči Markétě Haindlové. A jejímu návrhu zákona o sportovním správním soudu.
Vyjádřil naopak podporu Miroslavu Peltovi, s nímž spolupracuje ve vedení ČUS.
Jansta doporučil FAČR, aby fotbaloví legislativci vytvořili s právníky ČOV a ČUS pracovní skupinu, která by připravila nové řády, jež by český fotbal mohly posunout dál.
Probíhají procedurální záležitosti, schvalování programu, složení pracovních komisí.
Miroslav Pelta a Roman Berbr prožili rušný mediální týden. Deník Insider, který vycházel z údaji z nové knihy Kmotr Fotbal, informoval o tom, že Berbr pracoval pro Státní bezpečnost (více zde). Miroslav Pelta se pak v Radiožurnálu vyjádřil, že mu to vadí, ale že s tím nemůže nic dělat, protože Berbrovy hlasy potřebuje ke zvolení.
Proti Berbrovi se pak ale Pelta částečně vyhranil. Například v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že Berbr bude muset mocensky přibrzdit - více zde.
Zprávu o stavu českého fotbalu přednáší Miroslav Pelta, předseda FAČR.
Pelta mluví o Euru 2012. Mrzí ho, že na české zápasy nedorazili vrcholní čeští představitelé typu prezidenta či premiéra. Mrzí ho, že fanoušci na turnaji pískali na Michala Bílka či Milana Baroše (na snímku).
Pelta mluví o projektu Strahov, o úmyslu kandidovat na pořadatelství Eura 2020, o blížícím se Superpoháru, jehož pořádání v Edenu zdědil po Ivanu Haškovi.
Pelta zmínil, že od ministerstva školství dostane FAČR na rok 2013 na dotacích zhruba stejnou částku jako loni.
Pelta se vyjádřil k osobě Romana Berbra. "Média mě tlačí, abych ho tu vyzval k tomu, aby nekandidoval. To neudělám. Ale říkám zcela vážně, že jeho výroky z poslední doby, typu, že když se někomu něco nelíbí, má si jít hrát fotbal jinam, nadělaly obrovské škody. Pokud bude zvolen, vyzývám ho, aby dal svoji práci ve prospěch českého fotbalu. Ale rozhodčích v české komoře je příliš a je třeba ubrat plyn."
Pelta zmínil, že ho vyděsily i výsledky mládežnických týmů. Například Csaplárova "19" vypadla v kvalifikaci po výsledcích 0:5 s Dány a 1:4 s Portugalci. "Řešíme pořád nějaké kauzy, musíme řešit reálný fotbal," zdůraznil Pelta.
FInanční ředitel FAČR Kabelka mluví o financích asociace. Šedesát procent příjmů FAČR podle něj tvoří dotace od státu.
Projevy Miroslava Jansty a Miroslava Pelty byly pro valnou hromadu klíčové. Předseda ČUS Jansta se nepřímo vyjádřil kriticky k berbrovským praktikám, ale velmi zřetelně podpořil Peltu. A vyhranil se vůči Ivanu Haškovi, zkritizoval za patolízalství vůči někdejšímu kmotrovi českého sportu Aleši Hušákovi. Předseda FAČR Pelta pak udělal "tytyty" na Romana Berbra. "Takhle už, Romane, nemluv, ať nemáme problémy. A těch tvých rozhodčích už je všude moc, brzdi." Berbra tedy zvolí. A podle toho, jak se dál bude chovat, se k němu dál budou Jansta a Pelta stavět. Tak bych oba projevy interpretoval.
Český stát dal fotbalu v roce 2010 celkem 116 730 383 korun, o rok později 183 934 674 korun a v loňském roce 290 282 928 milionů. Jak avizoval předseda Miroslav Pelta, v roce 2013 by měl fotbal od státu inkasovat přibližně stejnou částku.
Se zprávou Odvolací a revizní komise vystoupí Markéta Haindlová
Haindlová ostře kritizuje úpravu disciplinárního řádu, skrze který Peltův a Berbrův výkonný výbor odebral Goldově disciplinárce řešení kauzy Křetínského tašky.
"Nebylo nám umožněno kontrolovat hospodaření STES," říká Haindlová.
"Věřím, že se brzy setkáme, je vás čtvrt milionu, nezapomínejte na to," řekla Haindlová na závěr svého kritického vystoupení.
Na slova Haindlové reaguje generální sekretář FAČR Rudolf Řepka. Podle jeho výkladu není ORK oprávněna ne kontrole hospodaření STES. "Kontrolním orgánem je v tomto případě, u této dceřiné společnosti její dozorčí rada," říká Řepka.
Řepka dodává, že všechny záležitosti spojené s Eurem 2012 dostala ORK přesto ke kontrole.
Přesná citace ze zprávy ORK je uvedena v bulletinu valné hromady: Opakovaně bylo ORK odmítnuto předložit účetní doklady dceřiné společnosti STES a.s., a to na základě rozhodnutí VV FAČR. ORK FAČR posuzovala změnu disciplinárního řádu FAČR, přijatou 23. ledna v návaznosti na údajnou korupční aféru, a kostatovala, že tímto se FAČR zbavuje povinnosti vyšetřovat a rozhodovat korupční kauzy, což je nejen právem, ale i povinností vyplývající z autononie sportu. UEFA ve svém stanovisku rovněž uvedla, že postup VV FAČR nesmí vést k tomu, aby kauza zůstala nedořešena.
O co tehdy šlo? Kauza tzv. Křetínského tašky se začala otáčet proti jejímu strůjci, šéfovi Sparty. Předseda disciplinárky Jiří Golda po něm požadoval důkazy jeho tvrzení o nekalostech při řízení profesionálních soutěží, o nichž Křetínský od září hovořil. Peltův výkonný výbor ale upravil disciplinární řád tak, že nařídil, aby se disciplinárka zabývala korupčními kauzami až poté, co je prošetří policie a případně v nich sdělí nějaká obvinění. Golda tehdy vzápětí na protest proti tomuto rozhodnutí odstoupil, Haindlová si stěžovala na UEFA. Více zde.
Zprávu arbitrážní komise přednesl Stanislav Bernard, její předseda. Pak přenos ze sálu vypadl.
Deník Aktuálně.cz má neoficiální zprávu, že zprávu Odvolací a revizní komise FAČR, tak jak ji Markéta Haindlová přednesla, valná hromada nepřijala.
Podívejte se na fotogalerii, kterou na valné hromadě pořídil fotograf Aktuálně.cz Eduard Erben.
Je zajímavé, že na hlasování o zprávě ORK stream ze sálu spadnul, na zprávu o projektu registrovaného členství, který ocenila UEFA, se ale zase rozeběhl. Podkreslují ho tóny Pirátů z Karibiku, následuje skladba sklupiny Metallica "Nothing Else Matters" ovšem v podání Apocalyptiky :-)) Pirátů i Jezdců Apokalypsy je v sále zjevně víc než dost...
Neprošel návrh úpravy stanov, aby se valných hromad mohli účastnit delegáti jen na základě plné moci. Moravská komora zablokovala vizi berbrovského křídla.
Zpráva volební komise: Na předsedu Řídící komise Čechy bude kandidovat jen Dagmar Damková. Na člena za české KFS a OFS už nebudou kanddidovat Miroslav Liba a pardubický šéf Blaschke. Na pozici člena za I. a II. ligu nebude kandidovat ostravský Petr Šafarčík.
Na dvě pozice ve VV za české OFS a KFS budou kandidovat jen Rostislav Votík (současný předseda ŘKČ), poslanec za ČSSD Josef Tancoš (nyní člen VV FAČR). Oba Berbrovi muži. Na poslední chvíli se vzdal kandidatury opoziční kandidát Michal Fischer z Pražského fotbalového svazu.
Začala volba předsedy. Jediným kandidátem je Miroslav Pelta.
Miroslav Pelta byl opět zvolen předsedou Fotbalové asociace ČR. V české komoře dostal 123 hlasů, 1 byl proti, na Moravě získal 67 hlasů, proti 1, 2 se zdrželi.
Místopředsedou za Moravu se stal Zdeněk Zlámal, ve své komoře získal 69 hlasů, zdrželi se 2.
Českým místopředsedou byl zvolen Roman Berbr. Dostal 108 hlasů, proti němu bylo 11 delegátů, 8 se zdrželo.
"Výtky, které tu padly, si beru k srdci. Místo deseti hodin teď budu pracovat dvanáct hodin. A ke všemu se vyjádřím do tří týdnů v týdeníku Gól," řekl Roman Berbr.
Třetím místopředsedou FAČR je sparťan Dušan Svoboda. Získal v tajné volbě 23 hlasů, protikandidát Jaromír Šeterle jen 9.
Delegáti šli na oběd, což byla jediná příležitost pro novináře, aby se s nimi na valné hromadě mohli potkat. Roman Berbr však kolem žurnalistů neprošel.
Předsedou řídící komise Morava byl zvolen Pavel Blaha (na snímku), člen dosavadního výkonného výboru. Blaha získal 24 hlasů, jeho protikandidát Ladislav Dofek jen 10 hlasů.
Volební úspěchy Svobody i Blahy by měly znamenat další ztráty pro tábor Romana Berbra.
Členy výkonného výboru byli za české OFS a KFS zvoleni Josef Tancoš (na snímku, 58 hlasů), Rostislav Votík (56 hlasů). Oba zasedali už v současném výkonném výboru, oba patří do sféry vlivu Romana Berbra. Jejich volba ale byla takřka jistá.
Moravské volby členů za OFS a KFS vyhráli Vlastimil Hrubčík s Miroslavem Vrzáčkem (po 20 hlasech), porazili kandidáty propojené s Romanem Berbrem - bývalé sudí Martina Bednáře a Stanislava Kalába, oba získali jen 12 hlasů.
Dagmar Damková si přeje konec skandálů a klid na práci.
Volba tří členů za I, a II. ligu: František Hrdlička (Teplice) 20, Josef Lébr (Olomouc) 19, Tomáš Paclík (Plzeň) 17. Tito tři muži byli zvoleni do výkonného výboru. Neúspěšní byli Radomil Procházka (Č. Budějovice) 13, Jiří Rýva (Žižkov) 10, Jaroslav Starka (8) a Jiří Wolf (Karviná) 8.
Výkonný výbor je tedy kompletní. Tvoří ho předseda PELTA, moravský místopředseda ZLÁMAL, český místopředseda BERBR, ligový místopředseda SVOBODA, předsedkyně ŘKČ DAMKOVÁ, předseda ŘKM BLAHA, členové za ligu HRDLIČKA, LÉBR, PACLÍKčlenové za české OFS a KFS TANCOŠ a VOTÍK, členové za moravské OFS a KFS HRUBČÍK a VRZÁČEK.
Pokud jsou předpoklady deníku Aktuálně.cz správné, získal Berbrův tábor ve volbách jen 5 křesel (Berbr, Damková, Tancoš, Votík, Paclík), "zbytek světa" 8 křesel. Volná hromada ve svém výsledku by tak tedy měla být porážkou Berbrových velmocenských vizí, přestože se sám Berbr stal statutárním zástupcem FAČR.
Na valné hromadě FAČR teď ještě probíhají volby členů odvolací, revizní a arbitrážní komise. Nicméně s naší online reportáží už se rozloučíme. Pokud by se na valné hromadě dělo ještě něco zásadního na Aktuálně.cz vás o tom budeme informovat.
Shrnutí: Pozici předsedy obhájil Miroslav Pelta, který se kriticky vyjádřil k některým výrokům kontroverzního kandidáta Romana Berbra. Ten byl zvolen českým místopředsedou a řekl, že si výtky vzal k srdci. Berbrův volební tábor však podle mínění deníku Aktuálně.cz získal celkově jen pět křesel ve třináctičlenné fotbalové vládě.
Ještě jednou děkujeme za pozornost a přejeme příjemný zbytek víkendu.