Zázrak po česku. Vypařilo se 200 tisíc fotbalistů

Luděk Mádl Luděk Mádl
21. 3. 2012 12:30
Registrovaných přihlášek je na FAČR asi 200 000. Prý přibudou další.
Kolik je vlastně v Česku fotbalistů?
Kolik je vlastně v Česku fotbalistů? | Foto: Eduard Erben

Praha - Jsme největší spolek v zemi, chlubí se často fotbal. Jeho matriky mluvily o více než půl milionu aktivních hráčů. A podle toho dostával léta i peníze od státu.

Teď se ale na Strahově, částečně pod tlakem ministerstva školství, statečně pustili do velké operace: rozjeli proces registrovaného členství. A na svaz zatím doputovalo méně přihlášek, než se očekávalo.

K 29. únoru měly kluby přihlásit svoje hráče všeho věku. A to i ženy a dívky. Hlásili se také futsalisté, rozhodčí, trenéři, kustodi, maséři... A kolik jich fotbal spočítal?

"Já mám zprávu, že k pátku (16. března) bylo napočítáno 190 tisíc přihlášek," říká Dalibor Kučera, moravský místopředseda.

O fotbalu čtěte více:

"Je to mezi 250 tisíc až tři 300 tisíc přihláškami," říká ovšem Jindřich Rajchl, český místopředseda.

"Oficiálně to číslo nebudeme komentovat, přihlášky se pořád sčítají, další ještě přicházejí i po tom orientačním termínu, který jsme vyhlásili. Seznam členů vyvěsíme na webu 1. června," říká zase Jaroslav Kolář, mluvčí Fotbalové asociace ČR.

Každou přihlášku je zapotřebí převést do elektronické podoby. A hlavně ji spárovat s příslušnou platbou členského poplatku. Ten letos činí 50 korun. Zpracovatelská firma zvládne zúřadovat 100 tisíc přihlášek za měsíc.

Svaz chce mít databázi funkční k 1. červenci. Proto všechny vyzval, ať se k členství přihlásí do 29. února, aby nezpracovatelný nával přihlášek nepřišel na Strahov až v létě. I po orientačním datu 29. února ale svaz další přihlášky samozřejmě akceptuje.

Optimista Rajchl vyhlíží 400 000 členů

"Já věřím, že z těch nejmenších klubů, kde třeba přes zimu žádnou činnost neprovozovali a začali zase něco dělat až teď na jaře, ještě nějaké přihlášky přijdou," říká Kučera. "Počítám s tím, že na 400 tisíc se nakonec dostaneme," dodává optimista Rajchl.

Peníze od státu se mezi sportovní svazy rozdělují podle složitého klíče, který se průběžně mění. Jeho důležitým faktorem ale vždy bývá počet členů příslušné asociace.

Podle tabulky, která se objevila v pořadu Otázky Václava Moravce, si fotbal v roce 2011 nárokoval státní příspěvek odpovídající základně 513 000 osob.

Kdo se ale podívá na oficiální webové stránky fotbalového svazu, najde tam ještě větší "hausnumera".

Tam se píše o 1709 profesionálech, 426 721 dospělém hráči, 280 010 mládežnících, 14 429 ženách, 3852 dívkách, 51 064 futsalistech, 11 569 trenérech a 3856 rozhodčích. To by bylo dohromady 792 210 osob.

A to je zjevně přespříliš, i když uvážíme, že jedna a tatáž osoba může být zároveň hráčem fotbalu i futsalu, rozhodčím i trenérem.

ČR registruje víc sportovců než obyvatel

Fotbalisté v tom ale zjevně nejsou sami. LN nedávno publikovaly zjištění ministerstva financí, že podle počtu svých členů, tak jak je uvedeno v žádostech o státní dotace, je v ČR celkem 11,4 milionu sportovců.

Což je o 850 000 osob víc, než je reálný počet obyvatel ČR.

Zjevně jde o nesmysl, i když opět uvážíme, že jedna osoba může být členem několika svazů. Jak mohlo k tak nereálným nárůstům členských základen dojít?

Spekuluje se o tom, že nová jména se sice do matrik připisují, ale "stará" se po ukončení činnosti daného sportovce nevyřazují.

"My víme, že dosud udávané údaje jsou nepřesné. Pro nás je nejdůležitější získat skutečný údaj, kolik nás opravdu je," řekl deníku Aktuálně.cz k projektu registrovaného členství před několika týdny Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Přesná databáze může sloužit jako skvělý marketingový nástroj. "Stále zvažujeme variantu, že spustíme projekt členských karet," připouští Jindřich Rajchl, místopředseda svazu.

Letos za 50, za rok za 100 či 200 korun

Čipová karta by v optimálním případě byla kompatibilní se systémy sponzorů svazu, její držitelé by pak například v jejich prodejnách mohli uplatňovat slevy domluvené s FAČR.

Registrované členství s sebou nese ještě jeden jev: vybírání členských příspěvků. Letos se vybírá po padesátikoruně od všech, od příštího roku se počítá se 100 Kč pro mládež a 200 Kč pro členy starší 18 let.

Proti členským příspěvkům se zejména z Moravy ozývají odmítavé hlasy. "Až mě to překvapilo, že je pro někoho 50 korun na rok takový problém," vrtí hlavou předseda svazu Miroslav Pelta.

Vedení asociace nicméně deklaruje, že vybrané prostředky se z části použijí na financování databáze členů, v příštím roce už by se většina vybraných peněz vracela z 80 procent zpět do krajů a okresů.

 

Právě se děje

Další zprávy