Zisk z Eura? Hráči dostanou 30 procent, slíbil Pelta

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 3. 2012 11:30
Pelta na setkání s novináři vyjádřil plnou podporu Michalu Bílkovi

Praha - Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, už má jasnou představu, jak se rozdělí miliony, které asociace získá díky účasti na Euru. Na hráče a realizační tým reprezentace zbude 30 procent čistého zisku.

Na setkání s novináři mluvil předseda svazu také o obsazení pozice trenéra národního týmu, o případu Bohemians nebo o kandidaturách FAČR na pořádání významných fotbalových událostí.

Jak se rozdělí miliony z Eura?

"Každá účastnická země Euro 2012 dostane od UEFA 8 milionů eur. Za každou výhru ve skupině se inkasuje milion eur, za remízu polovina. I třetí místo ve skupině se honoruje milionem eur. V případě postupu by samozřejmě naskakovaly další peníze.

Čtěte také:
Pelta chce pro Česko ME "21" 2015. Dává si velké šance
K Dunaji nepůjdeš, řekli Vrbovi. Teď aby se třásl Bílek

S hráči je domluveno, že se realizační tým a hráčský kádr bude na celkovém zisku podílet 30 procenty. Vezmeme peníze, které za Euro vyděláme, od toho odečteme náklady (na soustředění, ubytování, cestovní náklady), a ty nebudou malé, to jsou řády milionů korun.

Výslednou sumou bude čistý zisk. Z něj dostanou 30 procent hráči a realizační tým, 10 procent půjde na fond mládeže a zhruba 55 procent získá Fotbalová asociace ČR. Je to všechno na principech, které jsem zdědil už po svých předchůdcích."

Trenér reprezentace: Proč Vrba? Máme Bílka

"Vůbec se mi nechce pouštět se do nějakých spekulací, že bychom si už teď měli rezervovat nějakého trenéra pro kvalifikaci MS, pro případ, že by se neuspělo na Euru. Takové úvahy, to je začátek konce.

Michal Bílek.
Michal Bílek. | Foto: Jakub Šafránek

Slýchám hlasy: Ať Vrba neodchází na Slovensko, mohl by převzít českou reprezentaci. Ano, trenér Vrba je velmi kvalitní, má úspěchy. Ale my máme u reprezentace Michala Bílka. A ten potřebuje mít před Eurem čistou hlavou. Na jeho služby má asociace opční právo.

Úspěchem na Euru by pro mě byl postup ze skupiny. Když jsem byl ve Spartě a hráli jsme Ligu mistrů, měli jsme vždycky podobný cíl, postoupit ze základní skupiny.

Zda by trenér Bílek skončil, kdyby se ten cíl nepodařilo splnit? Takhle bych to nestavěl, hodnotili bychom situaci komplexně, třeba i na základě herního projevu a podobně."

Bohemians? K jednomu stolu je nedostanu

"Jestli něco český fotbal zatěžuje, tak je to válka mezi jednotlivými Bohemkami. Zjistili jsme, že mezi těmi znesvářenými  stranami je tak silná antipatie, že nejsou schopny se ani sejít u jednoho jednacího stolu a dojít tam k nějakému konstruktivnímu řešení.

Způsob, jak to řešit, v hlavě mám, možná z toho budou účastníci té války překvapeni.

Co by se dělo, kdyby soudy daly za pravdu panu Vejsadovi, který říká, že klub Bohemians 1905 nezískal nástupnictví po předchozím subjektu legální cestou? Jedna věc je, co řeknou soudy, druhá věc je vymahatelnost takového rozhodnutí ve fotbale."

"V minulosti tu byly myšlenky, že by Česko mohlo pořádat velké akce typu Euro. To je za aktuálního stavu veřejných financí a státní kasy naprosto nemožné. Asi by se na nás dívali jako na blázny, kdybychom za někým přišli a chtěli peníze na čtyři velké stadiony. To nejde.

Kandidujeme na pořádání mistrovství Evropy do 21 let, to je tak maximum, co je v našich silách. V příštím roce se v Praze bude hrát i Superpohár, to bude mimořádná událost. A máme zájem o pořádání MS ve futsalu."

 

Právě se děje

Další zprávy