Žalobce: Juventus patří do třetí ligy

ČTK
4. 7. 2006 19:00
Řím  - Svazový žalobce Stefano Palazzi požaduje pro fotbalový Juventus Turín pád minimálně do třetí ligy a odebrání titulů z posledních dvou let. Uvnitř: Největší italské skandály

Během procesu v italské korupční aféře navíc chce, aby z nejvyšší soutěže sestoupily také zbývající tři obviněné prvoligové kluby
- AC Milán, Fiorentina a Lazio Řím. Všechny by podle něj měly za trest skončit v Serii B. Čtveřice týmů by navíc měla vstoupit do příštího soutěžního ročníku s minusovými body.

Proces v prostorách Olympijského stadionu v Římě se zabývá rozsáhlou aférou kolem ovlivňování zápasů a nasazování rozhodčích. Velký skandál odstartovaly zveřejněné odposlechy mezi tehdejším šéfem Juventusu Lucianem Moggim a členy komise rozhodčích.

Z českých hráčů mohou mít starosti z budoucnosti svého klubu opora mistrovského Juventusu Pavel Nedvěd, obránce Fiorentiny Tomáš Ujfaluši a další reprezentační bek Marek Jankulovski, jenž patří do kádru AC Milán a sám je vyšetřován kvůli nelegálním sázkám. "Když to ještě není rozhodnuté, nemám k tomu co říct," řekl ČTK Ujfaluši.

Proces začal minulý týden ve čtvrtek, ale byl odročen na pondělí, aby měli právníci více času na přípravu. Podle Palazziho byli manažeři čtveřice prvoligových klubů zapleteni do "záludného a propracovaného" systému zaměřeného na ovlivňování rozhodčích a zápasů.

Vedle čtyř klubů se proces týká celkem 26 osob, mezi nimiž jsou funkcionáři i rozhodčí. Dnes vypovídal bývalý výkonný ředitel Juventusu Antonio Giraudo, pro něhož Palazzi stejně jako pro Moggiho požaduje pětiletý zákaz činnosti a pokutu 5000 eur za každý jednotlivý přestupek.

"Ve fotbale se dějí různé věci: lidé třeba dávají rozhodčím rolexky. Chci říci, že tohle je prostředí, kde musíte chránit sám sebe," uvedl Giraudo, jenž po vypuknutí skandálu stejně jako zbytek vedení odstoupil.

Podle výsledků svazového vyšetřování byli Moggi a Giraudo v neustálém kontaktu s rozhodčími a často organizovali večeře, aby ovlivňovali systém jejich práce. Z některých záznamů dokonce vyplývá, že Moggi o nasazení rozhodčích věděl ještě dříve, než o něm měla jasno národní fotbalová federace. Všichni obvinění vinu popřeli.

"Důkazy jsou stejné, ale návrhy trestů rozdílné. To je absolutně nefér," řekl právní zástupce Juventusu Cesare Zaccone. Majitel AC Milán a bývalý premiér Silvio Berlusconi naznačil, že jeho klub může být pronásledován z politických důvodů.

"To opravdu není v tomhle absurdním návrhu těžké vysledovat. Milánu nebyli rozhodčí nikdy nakloněni, naopak většinou jsme doplatili na jejich nepřízeň," prohlásil.

Podle agentury Reuters padne verdikt v pondělí, den po skončení mistrovství světa, kde italská reprezentace postoupila už do semifinále. Celé disciplinární řízení včetně odvolání musí být uzavřeno nejpozději do 27. července, kdy má Evropská fotbalová unie (UEFA) uzávěrku přihlášek do pohárových soutěží.

Capello rezignoval na funkci trenéra Juventusu

Český záložník Pavel Nedvěd je v Juventusu bez trenéra. Z funkce hlavního kouče turínského fotbalového klubu v úterý odstoupil Fabio Capello. Bez bližších podrobností to v krátkém prohlášení uvedly internetové stránky mistrovského klubu.

"Juventus přijímá jeho rezignaci a děkuje mu za práci, kterou udělal," píše se na oficiálním webu.

Juventus je hlavním obviněným klubem v italské korupční kauze. Svazový žalobce Stefano Palazzi dnes při procesu požadoval, aby byl za ovlivňování rozhodčích a zápasů poslán až do třetí ligy a zbaven titulů z posledních dvou let.

Capello přišel do Juventusu z AS Řím v roce 2004. Po dvou letech odešel a možná najde angažmá ve slavném Realu Madrid. Nový prezident španělského velkoklubu Ramon Calderón na jeho příchodu postavil svou kampaň a potvrdil ho i po svém zvolení. "Fabio bude určitě představen ve čtvrtek," řekl španělskému list El País.

Největší skandály v italském fotbale
1927
Na konci sezony 1926/27 slavil tým AC Turín svůj premiérový zisk mistrovského titulu. Na základě novinového článku však fotbalový svaz začal vyšetřovat podezření z uplácení městského rivala Juventusu. Bylo zjištěno, že hráč Juventusu Luigi Allemandi obdržel před vzájemným zápasem 50 000 lir. Týmu AC Turín byl titul odebrán a Allemandi doživotně distancován. Rok poté byl však fotbalista omilostněn a mohl startovat na olympijských hrách.
1980
Během letního období se rozhořel skandál, do něhož byl zapleten prezident AC Milán Felice Colombo a hráči z Lazia, Avellina, Perugie, Janova a Lecce. Mnozí z nich byli odsouzeni za ovlivnění zápasů a nelegální sázky. Colombo  byl doživotně vyloučen z fotbalových aktivit, tresty dostali i pozdější mistři světa Enrico Albertosi a Paolo Rossi.
1998
Dopingovou aféru rozpoutal český kouč Zdeněk Zeman, jenž obvinil některé hráče Juventusu z užívání podpůrných látek. Výsledkem vyšetřování byl 22 měsíční podmíněný trest odnětí svobody pro lékaře turínského klubu Riccarda Agricolu. Ten se proti rozsudku odvolal, definitivní rozhodnutí padne letos.
2005
Nejstarší fotbalový klub Itálie FC Janov si zajistil po sezoně 2004/05 postup mezi elitu. Na základě telefonních odposlechů však bylo zjištěno, že vyplatil Benátkám před posledním zápasem sezony částku 250 000 eur. FC Janov byl přeřazen do třetí nejvyšší soutěže Serie C, půlroční zákaz aktivní činnosti dostal mimo jiné i český brankář Benátek Martin Lejsal.
2006
Itálií otřásá další skandál kolem ovlivňování zápasů a nasazování rozhodčích, který rozpoutaly odposlechy někdejšího šéfa Juventusu Turín Luciana Moggiho. Proces se týká řady funkcionářů i rozhodčích, před vyšetřovateli museli vypovídat i někteří fotbalisté startující na světovém šampionátu v Německu.
Svazový žalobce Stefano Palazzi požaduje pro Juventus pád minimálně do třetí ligy a odebrání titulů z posledních dvou let, z nejvyšší soutěže do druhé mají sestoupit zbývající tři obviněné prvoligové kluby AC Milán, Fiorentina a Lazio Řím. Rozsudek musí padnout kvůli uzávěrce přihlášek do evropských pohárů do 27. července.
 

Právě se děje

Další zprávy