S Českou sfingou bohatší než Manchester. Kladiváři vyhlíží za Křetínským i Pogbu

mar mar
11. 11. 2021 8:03
Vstupem Daniela Křetínského se West Ham posunul do společnosti klubů s nejbohatšími majiteli v Premier League, rozebírají anglická média nákup více než čtvrtiny akcií klubu českým miliardářem. Fanoušci kladivářů Křetínského příchod vesměs vítají.
Daniel Křetínský
Daniel Křetínský | Foto: Milan Kammermayer

Česká investiční skupina 1890s holdings dokončila odkup 27 procent podílu ve WH Holding, s. r. o., suše konstatuje věta na webu West Hamu. Právě tato slova informovala anglické fanoušky o vstupu Daniela Křetínského do vlastnické struktury klubu.

Dosud byl West Ham v pomyslné tabulce klubů Premier League seřazené podle jmění majitelů až na 14. příčce, ale právě nákup Křetínským z něj udělal šestý nejbohatší klub v lize. Před Hammers jsou pouze Newcastle, Manchester City, Chelsea, Arsenal a Aston Villa. Naopak méně movité majitele mají velkokluby jako Liverpool, Tottenham nebo Manchester United.

Česká sfinga

"West Ham by nyní měl být schopný ještě lépe konkurovat týmům z top šestky Premier League. Znamená to, že Moyes bude mít nezpochybnitelně více peněz, se kterými bude moci operovat na přestupovém trhu," komentoval změnu ve vlastnické struktuře server Hammers News.

Křetínský je ovšem dokonce bohatší než držitel největšího podílu v klubu miliardář David Sullivan. Dvaasedmdesátiletý Velšan během své kariéry také vlastnil sportovní deníky, podobně jako Křetínský, patřily mu Daily Sport a Sunday Sport. Společně se svým obchodním partnerem Davidem Goldem, který má ve West Hamu také podíl, zbohatl v pornoprůmyslu.

Samozřejmě média a fanoušci začali pátrat po tom, co je český miliardář zač. Zaujalo je široké portfolio firem od těch energetických po mediální domy, stejně také nákupy dalších firem v Británii. Především podíly v poštovní společnosti Royal Mail a obchodním řetězci Sainsbury’s.

"Křetínský je známý jako chladný a nemilosrdný byznysmen, ale přezdívka Česká sfinga vychází z jeho nevyzpytatelného chování," píše portál Football.London.

Kamery jej zachytily už o víkendu, kdy West Ham zvítězil v domácím zápase nad Liverpoolem 3:2. Křetínský nadšeně tlaskal hráčům na hřišti a usmíval se na celé kolo, zatímco stadionem zněl hit Twist and Shout od Beatles.

Nejdřív se zbavit dluhu

Přestože pro klub transakce představuje velkou finanční podporu, podle informací Football.London se alespoň v zimě žádné velké nákupy neplánují. Investice má především zmenšit dluh, který dosavadní duo majoritních majitelů Davida Sullivana a Davida Golda nahromadilo za poslední léta.

"Pro nás je dalším bonusem ke skvělým zprávám, že dojde k umoření části dluhu," těší se fanoušci po oficiálním prohlášení klubu: "Kapitálová struktura je díky dohodě stabilnější a dovoluje nám splacení dlouhodobého dluhu, díky čemuž budeme moci napřít více peněz do klíčových oblastí, aby se West Hamu nadále dařilo," uvádí zpráva o příchodu Křetínského.

Hlavní akcionář David Sullivan právě kvůli dluhům v létě veřejně přiznal, že i přes velmi úspěšnou sezonu by uvítal v klubu investora. "Po covidu, který nás stál 70 milionů liber, má klub celkový dluh 150 milionů. Rozhodně bychom v tomto směru nové investory přivítali," řekl tehdy pro server Hammers News.

Získání 27procentního podílu z českého miliardáře každopádně učinilo druhého nejvlivnějšího akcionáře ve West Hamu, i když první Sullivan a třetí Gold jsou dlouholetými obchodními partnery.

Fanoušci v euforii

Příchod českého miliardáře fanoušci na sociálních sítích vítali s nadšením. Většina vzkazů se nesla v duchu, že po úspěších na hřišti se West Hamu zadařilo i mimo něj. "Bezpochyby. West Ham je klub na vzestupu a tato zpráva je jen třešničkou na tom, co vypadá jako obrovský dort," napsal server Hammers News.

Objevil se také vtip, který spojuje Křetínského příchod do West Hamu s angažmá Tomáše Součka. Toho Hammers přivedli v zimě 2020 tak trochu jako náhradu poté, co jim Tottenham vyfoukl talentovaného záložníka Gedsona Fernandese.

O skutečné motivaci, proč si Křetínský vybral pro investici do fotbalu na ostrovech právě West Ham, se ovšem mnoho neví. Dříve byl spojován s majetkovým vstupem do Chelsea.

Po sítích okamžitě začaly kolovat také nápady, které hvězdy by si klub z východního Londýna mohl za nové peníze v rozpočtu koupit. Mezi návrhy jsou Kylian Mbappé nebo Paul Pogba. 

Majetkový vstup do klubu také znamená, že Křetínský usedne společně s Pavlem Horským do jeho představenstva. Britská média si všímají Křetínského působení coby majitele ve Spartě. Přece jen vzdálenější optikou jej ovšem z britských ostrovů nehodnotí nijak záporně.

Fotbalová republika, díl sedmý: Lázně Bohdaneč | Video: Vojtěch Dvořák, Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Střelba v kostele v Kalifornii si vyžádala nejméně jednoho mrtvého a pět zraněných

Nejméně jednoho mrtvého a čtyři raněné, kteří jsou v kritickém stavu, si v neděli vyžádala střelba v kostele v americkém městě Laguna Woods v Kalifornii. Podezřelý ze střelby je ve vazbě, uvedly tiskové agentury s odvoláním na místní úřady.

"Zadrželi jsme jednu osobu a rovněž máme zbraň, ze které se nejspíš střílelo," uvedl ve svém prohlášení úřad tamního šerifa. Zadrženým je dospělý muž, jeho motiv dosud není znám.

Střelba v kostele Ženevské presbytariánské církve byla hlášena půldruhé hodiny po místním poledni, uvedl šerifův úřad. Pátá osoba, zraněná při střelbě, utrpěla lehké zranění, uvedly úřady. Všichni postižení jsou dospělé osoby. Zatím není jasné, kde přesně v kostele se střílelo.

Svědky násilí se stalo asi 30 lidí, uvedla šerifova mluvčí Carrie Braunová podle agentury AP. Většina lidí v kostele byla zřejmě původem z Tchaj-wanu. Vyšetřovatelé zjišťují, zda motivem střelby mohla být nenávist a zda střelec byl náboženské obci znám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy