Křetínský je spolumajitelem West Hamu. Čeká nás vzrušující budoucnost, řekl

Aleš Vávra ČTK Aleš Vávra, ČTK
10. 11. 2021 14:17
Český miliardář Daniel Křetínský se stal spolumajitelem fotbalového West Hamu United. Londýnský klub uzavření dohody oznámil ve středu odpoledne na svých webových stránkách. Vlastník pražské Sparty prostřednictvím své společnosti 1890s holdings podle očekávání odkoupil 27 procent akcií "Kladivářů".
Daniel Křetínský.
Daniel Křetínský. | Foto: ČTK

Česká stopa v tradičním klubu anglické Premier Leauge se nadále rozrůstá a nyní pronikla i do vlastnických struktur. Po fotbalistech Tomáši Součkovi, Vladimíru Coufalovi a Alexi Královi spojí s West Hamem své jméno také Křetínský.

"Jsem nadšený, že se proces podařilo uzavřít. Jsem vášnivým fanouškem fotbalu a vysoce oceňuji a respektuji výjimečnou historii a tradici West Hamu United, stejně jako loajální a vášnivou fanouškovskou základnu," prohlásil český podnikatel, který rovněž ocenil aktivity klubu v celé řadě sociálních programů a iniciativ.

"Vývoj a růst klubu v posledních letech je očividný a pro mě je ctí být součástí vzrušující budoucnosti, která je před námi," dodal Křetínský v prohlášení.

O jeho zájmu se spekulovalo několik týdnů. Že se uzavření obchodu blíží, napověděl nedělní zápas anglické ligy, v němž West Ham na London Stadium slavně porazil Liverpool 3:2. Kamery Křetínského zachytily v ochozech stánku, který hostil i olympijské hry v roce 2012, jak duel emotivně prožívá.

"Byl jsem na stadionu, sledoval tým Davida Moyese a věděl jsem, že nastal úžasný čas stát se členem rodiny West Hamu United. Cítím se privilegovaně," podotkl šestačtyřicetiletý podnikatel.

Hammers v minulé sezoně úspěšně podnikli útok na pozice zajišťující účast v evropských pohárech a v impozantním vzestupu pokračují i v novém ročníku. Po jedenácti kolech Premier League jim patří třetí příčka, přičemž získali stejně bodů jako úřadující mistr Manchester City. West Hamu se daří i v Evropské lize, kde má na dosah postup do vyřazovací fáze.

Křetínský rovněž naznačil možnost budoucí spolupráce mezi pražskou Spartou a West Hamem.

"Mým osobním cílem je pomoci nastavit spolupráci mezi AC Sparta Praha a West Ham United tak, aby z ní profitovaly oba kluby. Samozřejmě v rámci pravidel, která jsou nastavena ze strany UEFA. West Ham by se mohl stát branou do Premier League pro hráče z našeho regionu," uvedl.

V představenstvu východolondýnského klubu vedle Křetínského zasedne i jeho kolega Pavel Horský.

West Ham od roku 2010 vlastní dvojice David Sullivan a David Gold. Důležitou roli v chodu klubu hraje také místopředsedkyně Karren Bradyová.

"Jménem představenstva vítám Daniela Křetínského, Pavla Horského a 1890s holdings ve West Hamu. Pořád se díváme, jak se posouvat vpřed, a Danielův příchod pozici klubu jen posílí," řekla Bradyová a vyzdvihla fotbalové zkušenosti Křetínského.

Cenu za akcie londýnský klub nezveřejnil, v britských médiích se spekuluje o rozmezí 150 milionů liber až 190 milionů liber (5,6 miliardy korun).

Společnost 1890s holdings kontroluje Křetínský nepřímo díky vlastnictví 50 procent plus jedné akcie), 44 procent a jednu akcii má Patrik Tkáč prostřednictvím holdingové společnosti J&T Capital Partners. Zbylých šest procent drží manažeři, kteří dlouhodobě spolupracují s Křetínským v energetice.

Fotbalová republika, díl sedmý: Lázně Bohdaneč | Video: Vojtěch Dvořák, Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Vedení rakouské Immofinanz nedoporučilo přijmout nabídku miliardáře Vítka na převzetí

Představenstvo a dozorčí rada rakouské realitní společnosti Immofinanz nedoporučují akcionářům přijmout nabídku českého miliardáře Radovana Vítka na převzetí podniku. Nabízenou cenu považují za příliš nízkou, uvádějí v dnešní tiskové zprávě. Vítkova společnost CPI Property Group (CPIPG) už v Immofinanz vlastní 32 procent akcií a prostřednictvím nabídky chce získat většinový podíl.

"Představenstvo a dozorčí rada vítají záměr CPI Property Group těžit z atraktivního růstového potenciálu firmy Immofinanz a podpořit její rozvoj a expanzi jakožto dlouhodobý velký akcionář. Cena, kterou CPIPG za akcie Immofinanz nabízí, je však výrazně nižší než současná hodnota firmy a neodráží její významný růstový potenciál," píše se v tiskové zprávě.

CPIPG za každou akcii Immofinanz nabídla 21,2 eura (519 Kč), nabídka platí do 23. února. Cena akcií na vídeňské burze se nyní pohybuje v blízkosti 22,6 eura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy