Vedou klub jako korporát, štvou Henryho majitelé Arsenalu. Dává dohromady legendy

mar mar
27. 4. 2021 9:32
Superliga vpadla do fotbalového světa jako granát a rozmetala relativně stálé prostředí velkých klubů tak, že nezůstal kámen na kameni. Po řediteli Manchesteru United Edu Woodwardovi mohou být dalšími oběťmi majitelé klubů. Pod tlakem je dlouholetý vlastník Arsenalu Stan Kroenke.
Thierry Henry (Liga mistrů 2018)
Thierry Henry (Liga mistrů 2018) | Foto: Reuters

Ani matné výsledky Arsenalu v posledních sezonách Premier League nenaštvaly většinu fanoušků tak, jako úmysl majitele Kroenkeho zapojit Kanonýry do vznikající a pak náhle chřadnoucí superligy.

Přes koronavirovou situaci se před Emirates Stadium rozhodlo demonstrovat přes tisíc fanoušků proti současnému vlastníkovi. Kroenke odmítl jakékoli spekulace o prodeji klubu. Syn majitele Josh dokonce slíbil, že ohledně budoucnosti klubu bude vedení více naslouchat fanouškům.

Jenže vášně a emoce frustrovaných fanoušků Arsenalu už vzplály a do hry se vložily také legendy klubu.

Thierry Henry, Dennis Bergkamp a Patrik Vieira se přidali k švédskému dolarovému miliardáři Danielu Ekovi, který už během pátečních protestů vyjádřil chuť přímo ovlivnit dění v klubu.

"Od malička jsem fandil Arsenalu, fandím mu, co si pamatuju. Pokud se ho KSE (Kroenke Sport Enterprises) chystají prodat, tak se s radostí přihlásím," překvapil spoluzakladatel a majitel hudební streamovací služby Spotify.

Zda jde o pouhou nadsázku, nebo má Ek skutečně v úmyslu investovat své peníze do londýnského klubu, není zřejmé. Zatím se ví pouze o jeho tweetu a podle zástupců klubu k žádnému oficiálnímu kontaktu mezi Švédem a nynějšími americkými majiteli nedošlo.

Podle deníku Daily Mail je důvodem také to, že Ek nemá v současné době dostatečné jmění na to, aby Arsenal koupil jako celek.

Jmění osmatřicetiletého Eka se odhaduje na 4,7 miliardy dolarů (cca 100 miliard korun). Ne všechno jsou ovšem prostředky, které by mohl okamžitě využít pro nákup, přičemž současní majitelé těžko prodají klub za méně než 2,8 miliardy dolarů. Arsenal by tak Ek mohl koupit jedině v konsorciu.

Není ovšem jasné, jakým způsobem by se přímí pamětníci nejblýskavějších časů Kanonýrů měli na dění podílet. Podle deníku The Telegraph Henry, Bergkamp a Vieira společně pracují na tom, aby s majitelem Spotify připravili oficiální nabídku.

"Ten klub už vůbec nepoznávám. Jejich pokus přidat se k superlize mi nedává žádný smysl," zlobil se Thierry Henry. "Současní majitelé klub vedou spíš jako korporátní firmu," pokračoval v kritice někdejší útočník.

"Možná prostě jenom nerozumí fotbalovému světu, možná vidina velkého zisku byla příliš velké pokušení. Ať už to bylo jakkoli, je to špatně. Opravdu hodně špatně," dodal Henry a vyjádřil podporu fanouškům.

Současný majitel Kroenke majetkově vstoupil do klubu v roce 2007, postupně získal většinový podíl a nyní je téměř výhradním vlastníkem prostřednictvím firmy KSE.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy