V Tádžikistánu začne fotbalová sezona. Získáme na popularitě, věří šéfové

ČTK ČTK
3. 4. 2020 20:47
Zatímco drtivá většina fotbalových lig po celém světě je kvůli pandemii nového koronaviru zastavena, v Tádžikistánu o víkendu podle plánu odstartuje nová sezona. První zápasy v postsovětské republice sice budou bez diváků, tamní federace ale i tak věří, že soutěž získá na popularitě.
Foto: Tomáš Liška

Tádžická liga je jedna ze čtyř na světě, které navzdory pandemii nemoci COVID-19 nejsou zastaveny. V Evropě se hraje pouze v Bělorusku a soutěže dosud nebyly přerušeny ještě v Burundi a Nikaraguy. Nedělnímu startu tádžické ligy bude předcházet sobotní Superpohár mezi ligovými šampiony Istiklolem Dušanbe a Chujandem.

V zemi dosud nebyl prokázán ani jeden případ nákazy koronavirem, přesto se bude hrát bez diváků. "Víte, že soutěže jsou zastaveny téměř ve všech zemích. Díkybohu že v Tádžikistánu koronavirus není a v zemi začíná nová sezona. Věřím, že nepřítomnost diváků nebude mít na zápasy vliv," citovala agentura Reuters trenéra Istiklolu Vitalije Levčenka.

"Chtěl bych vyzvat fanoušky, aby měli trpělivost. Tady aspoň sezona začíná, v jiných zemích jsou fanoušci úplně bez fotbalu," dodal srbský kouč Chujandu Nikola Lazarevič.

Dosud nepřerušené soutěže zažívají boom a poutají pozornost sázkařů, kteří nemohou tipovat výsledky známějších lig. Tádžikistán ještě nikdy nepostoupil na asijský nebo světový šampionát a žádný z jeho týmů dosud nehrál skupiny asijské Ligy mistrů.

Zástupci tamní federace nyní doufají, že liga s 10 týmy získá na popularitě a bude se vysílat i v zahraničí. "Ale je příliš brzy na to říkat něco konkrétního. Ligová sezona startuje v neděli, tak uvidíme, co se stane," uvedl nejmenovaný zástupce tádžické federace.

Na soupiskách týmů figuruje 42 zahraničních hráčů, z toho 20 ze sousedního Uzbekistánu, kde je 205 potvrzených případů nákazy. "Jsem nervózní. Obávám se o své krajany, rodinu a příbuzné," připustil uzbecký brankář Chujandu Mamur Ikramov.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy