Strach o hvězdy. Bez fotbalu mohou propadnout alkoholu a gamblingu, varuje expert

Rudolf Černík Rudolf Černík
23. 3. 2020 10:16
Po přerušení anglické Premier League mu nepřestává zvonit telefon. Fotbalové hvězdy volají psychologovi Stevu Popeovi s prosbou o radu, co s nenadálým volnem. Respektovaný expert se obává, jak ho sportovní celebrity vyplní.
Premier League, ilustrační foto
Premier League, ilustrační foto | Foto: Reuters

 "Fotbalisté, a zejména ti slavní, potřebují jistotu zápasů před davy fanoušků. Potřebují stálý režim zápasů a přípravy na ně," cituje Popea anglický deník The Sun.

"V mnoha ohledech jsou to vlastně obsedantní lidé, kteří dělají pořád stejné věci den co den. A bez toho je jejich život jiný," pokračuje psycholog, jenž spolupracoval i se slavným enfant terrible anglického fotbalu Paulem Gascoignem, když působil v Laziu Řím. "Říkal mi, že většina lidí si nedovede představit, jaké to je, když hrajete před 60 tisíci diváků -  a pak přijdete domů, do prázdného bytu."

Podle Popea je řada fotbalistů závislých na pozornosti fanoušků a médií, na tom, aby předváděli vrcholné výkony. "Jsou závislí na fotbalu a bez něj si najdou jinou závislost. Vím dobře, jak je pro kluby těžké, aby udržely některé hráče v určitých mantinelech i v době, kdy soutěže běží," říká psycholog, který pracuje či v minulosti pracoval i s hráči Manchesteru United a velkých londýnských celků.

Pomáhá jim se závislostí na alkoholu, drogách, gamblingu a s úzkostmi a depresemi. "Co byly odloženy zápasy, nepřestal mi zvonit telefon," prozrazuje Pope. "Měl jsem přes třicet hovorů s hráči z Anglie, čtyři ze Severního Irska a přes tucet těch, co působí na kontinentu," vypočítal.

"Hráči - a je mezi nimi i řada top anglických fotbalistek, které mi také volají - nevědí, co si počít sami se sebou. Jedna fotbalistka mi psala, že se ocitla se svými spoluhráčkami před peklem. Nemá žádné instrukce, žádné vedení ani individuální tréninkové plány."

Zkušený psycholog se obává, jak s volnem naloží hráči Premier League. "Mají spoustu peněz, na první pohled by neměli mít žádné problémy. Jenže jim zoufale chybí právě ten aspekt obdivované celebrity. Pak se mohou obrátit k jiným věcem, které jsou pro ně špatné nebo destruktivní," prohlašuje. Někteří z těch, kterým pomáhal zbavit se závislosti na hazardu, mu prý prozradili, že se obávají, že spadnou do recidivy.

Pope dokonce označuje některé fotbalisty za "mentálně líné". "Řeknou jim, kdy mají trénovat, co mají jíst, na koho se obrátit, jak hrát. Mluvil jsem s hráči, kteří jsou teď ztracení, trpí stresem a úzkostmi a směřují k depresím," líčí.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Poslanci jednali o změnách v rozpočtu, navrhují přesuny za 279 miliard

Poslanci ve středečním druhém čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok navrhli přesuny uvnitř rozpočtu v celkovém objemu zhruba 279 miliard korun. Je to víc než loni, kdy navrhli přesunout asi 177 miliard korun. Navržené přesuny představují zhruba 15 procent plánovaných výdajů rozpočtu. O všech návrzích a o rozpočtu jako o celku rozhodnou poslanci při jeho závěrečném schvalování 16. prosince. Poslance bude čekat hlasování o stovce návrhů.

Návrh rozpočtu počítá se schodkem 320 miliard. Nepočítá ale s dopady schváleného daňového balíčku, který podle dosavadních předpokladů připraví veřejné rozpočty asi o 130 miliard korun.

Poslanci chtějí přidávat peníze na sociální služby, školy nebo třeba na kulturu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Předsedou Asociace krajů zvolili hejtmani Martina Kubu z ODS

Předsedou Asociace krajů ČR zvolili ve středu hejtmani jihočeského hejtmana Martina Kubu (ODS). Jeho prvním místopředsedou bude hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Představitel opozičních občanských demokratů bude v čele asociace po 12 letech, mezi roky 2001 až 2008 ji vedl nynější europoslanec Evžen Tošenovský (ODS).

Po minulých krajských volbách před čtyřmi lety se předsedkyní Asociace krajů stala Jana Mračková Vildumetzová (ANO), která nahradila Michala Haška (ČSSD). Prvním místopředsedou byl zvolen Jiří Zimola (ČSSD). Zimola na funkci hejtmana rezignoval v dubnu 2017, mandát nedokončila ani Vildumetzová, která se na konci loňského roku funkce vzdala s ohledem na těhotenství.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná brzy ohlásí další kandidaturu na prezidenta

Do inaugurace nového amerického prezidenta zbývá ještě sedm týdnů, už nyní však není nouze o spekulace týkající se příštích voleb hlavy státu v USA. Pozornost se přitom upírá především k odcházejícímu šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, který by v roce 2024 mohl usilovat o druhý mandát. Ohlášení kandidatury by podle nejnovějších zpráv mohlo přijít už v lednu.

Trump se zatím k příštímu volebnímu cyklu jasně nevyjádřil. Pokud by už nyní kandidaturu potvrdil, uznal by tím, že jej 20. ledna ve funkci vystřídá bývalý viceprezident Joe Biden, který podle částečně potvrzených výsledků vyhrál letošní volby se ziskem 306 volitelských hlasů z celkových 538. Trump i skoro měsíc po konci hlasování ale porážku odmítá a pokračuje ve snaze změnit výsledky soudní cestou.

Jeho kroky v zákulisí ovšem naznačují, že si je dobře vědom toho, že Bílý dům po čtyřech letech bude muset opustit. Zpravodajský server Axios už 9. listopadu přinesl zprávu, že prezident údajně se svými poradci probíral plány ohledně roku 2024.

Další signál poskytla uniklá nahrávka pořízená při úterním vánočním večírku v Bílém domě. Na ní Trump naznačuje, že když se mu nyní nepodaří udržet při moci, pokusí se v dalších letech o návrat do čela Spojených států. "Byly to skvělé čtyři roky. Snažíme se udělat další čtyři roky. V opačném případě se uvidíme za čtyři roky," citovala jeho slova média.

Zdroj: ČTK
Další zprávy