Strach o hvězdy. Bez fotbalu mohou propadnout alkoholu a gamblingu, varuje expert

Rudolf Černík Rudolf Černík
23. 3. 2020 10:16
Po přerušení anglické Premier League mu nepřestává zvonit telefon. Fotbalové hvězdy volají psychologovi Stevu Popeovi s prosbou o radu, co s nenadálým volnem. Respektovaný expert se obává, jak ho sportovní celebrity vyplní.
Premier League, ilustrační foto
Premier League, ilustrační foto | Foto: Reuters

 "Fotbalisté, a zejména ti slavní, potřebují jistotu zápasů před davy fanoušků. Potřebují stálý režim zápasů a přípravy na ně," cituje Popea anglický deník The Sun.

"V mnoha ohledech jsou to vlastně obsedantní lidé, kteří dělají pořád stejné věci den co den. A bez toho je jejich život jiný," pokračuje psycholog, jenž spolupracoval i se slavným enfant terrible anglického fotbalu Paulem Gascoignem, když působil v Laziu Řím. "Říkal mi, že většina lidí si nedovede představit, jaké to je, když hrajete před 60 tisíci diváků -  a pak přijdete domů, do prázdného bytu."

Podle Popea je řada fotbalistů závislých na pozornosti fanoušků a médií, na tom, aby předváděli vrcholné výkony. "Jsou závislí na fotbalu a bez něj si najdou jinou závislost. Vím dobře, jak je pro kluby těžké, aby udržely některé hráče v určitých mantinelech i v době, kdy soutěže běží," říká psycholog, který pracuje či v minulosti pracoval i s hráči Manchesteru United a velkých londýnských celků.

Pomáhá jim se závislostí na alkoholu, drogách, gamblingu a s úzkostmi a depresemi. "Co byly odloženy zápasy, nepřestal mi zvonit telefon," prozrazuje Pope. "Měl jsem přes třicet hovorů s hráči z Anglie, čtyři ze Severního Irska a přes tucet těch, co působí na kontinentu," vypočítal.

"Hráči - a je mezi nimi i řada top anglických fotbalistek, které mi také volají - nevědí, co si počít sami se sebou. Jedna fotbalistka mi psala, že se ocitla se svými spoluhráčkami před peklem. Nemá žádné instrukce, žádné vedení ani individuální tréninkové plány."

Zkušený psycholog se obává, jak s volnem naloží hráči Premier League. "Mají spoustu peněz, na první pohled by neměli mít žádné problémy. Jenže jim zoufale chybí právě ten aspekt obdivované celebrity. Pak se mohou obrátit k jiným věcem, které jsou pro ně špatné nebo destruktivní," prohlašuje. Někteří z těch, kterým pomáhal zbavit se závislosti na hazardu, mu prý prozradili, že se obávají, že spadnou do recidivy.

Pope dokonce označuje některé fotbalisty za "mentálně líné". "Řeknou jim, kdy mají trénovat, co mají jíst, na koho se obrátit, jak hrát. Mluvil jsem s hráči, kteří jsou teď ztracení, trpí stresem a úzkostmi a směřují k depresím," líčí.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Centrum afghánského Kábulu zasáhla silná exploze. K výbuchu došlo poblíž diplomatické čtvrti a rušného náměstí s tržištěm, kde jsou vládní budovy

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 minutami

Boeing kvůli závadě odložil plánovaný start zkušebního letu kosmické lodi Starliner

Společnost Boeing kvůli závadě odložila plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST-100 Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Plavidlo bez posádky mělo vzlétnout ve 13:20 východoamerického času (19:20 SELČ). Informovala o tom agentura Reuters

Inženýři Boeingu odhalili během příprav "známky neočekávané polohy ventilů" v pohonném systému lodi, uvedla společnost v prohlášení. Podle Boeingu byl problém objeven při kontrolách systémů lodi po několika bouřích, které region zasáhly.

"Jsme zklamáni dnešním výsledkem a potřebou odložit start Starlineru," uvedl šéf kosmického programu společnosti Boeing John Vollmer. Dodal, že týmy Boeingu a americké vesmírné agentury NASA zajistí bezpečný průběh mise, i kdyby jim to mělo trvat delší dobu.

NASA později informovala, že start zkušebního letu bude pravděpodobně přesunut na středu 4. srpna ve 12:57 východoamerického času (18:57 SELČ).

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

K volbám se letos přihlásilo 22 volebních seskupení, méně než v minulých letech

K letošním volbám do sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to ze zjištění ČTK na krajských úřadech a pražském magistrátu. Lhůta pro nominace dnes v 16:00 skončila. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Největší výběr by mohli mít voliči v Praze a v Jihomoravském kraji, kde bylo podáno 21 kandidátek. Naopak v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji se sešlo po 17 kandidátkách.

Kandidátní listiny podle očekávání podaly všechny sněmovní strany, které podle průzkumů mají šanci znovu obsadit poslanecká křesla. ANO, SPD, ČSSD a KSČM kandidují samostatně, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vytvořily koalici Spolu, koaliční kandidátku sestavili také Piráti se Starosty.

Zástupci Trikolóry se propojili se Soukromníky a Svobodnými jako jedna volební strana. Místa ve Sněmovně by si chtěl udržet rovněž Volný blok. Favorizovanější je ale podle průzkumů nové hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy