Strach o hvězdy. Bez fotbalu mohou propadnout alkoholu a gamblingu, varuje expert

Rudolf Černík Rudolf Černík
23. 3. 2020 10:16
Po přerušení anglické Premier League mu nepřestává zvonit telefon. Fotbalové hvězdy volají psychologovi Stevu Popeovi s prosbou o radu, co s nenadálým volnem. Respektovaný expert se obává, jak ho sportovní celebrity vyplní.
Premier League, ilustrační foto
Premier League, ilustrační foto | Foto: Reuters

 "Fotbalisté, a zejména ti slavní, potřebují jistotu zápasů před davy fanoušků. Potřebují stálý režim zápasů a přípravy na ně," cituje Popea anglický deník The Sun.

"V mnoha ohledech jsou to vlastně obsedantní lidé, kteří dělají pořád stejné věci den co den. A bez toho je jejich život jiný," pokračuje psycholog, jenž spolupracoval i se slavným enfant terrible anglického fotbalu Paulem Gascoignem, když působil v Laziu Řím. "Říkal mi, že většina lidí si nedovede představit, jaké to je, když hrajete před 60 tisíci diváků -  a pak přijdete domů, do prázdného bytu."

Podle Popea je řada fotbalistů závislých na pozornosti fanoušků a médií, na tom, aby předváděli vrcholné výkony. "Jsou závislí na fotbalu a bez něj si najdou jinou závislost. Vím dobře, jak je pro kluby těžké, aby udržely některé hráče v určitých mantinelech i v době, kdy soutěže běží," říká psycholog, který pracuje či v minulosti pracoval i s hráči Manchesteru United a velkých londýnských celků.

Pomáhá jim se závislostí na alkoholu, drogách, gamblingu a s úzkostmi a depresemi. "Co byly odloženy zápasy, nepřestal mi zvonit telefon," prozrazuje Pope. "Měl jsem přes třicet hovorů s hráči z Anglie, čtyři ze Severního Irska a přes tucet těch, co působí na kontinentu," vypočítal.

"Hráči - a je mezi nimi i řada top anglických fotbalistek, které mi také volají - nevědí, co si počít sami se sebou. Jedna fotbalistka mi psala, že se ocitla se svými spoluhráčkami před peklem. Nemá žádné instrukce, žádné vedení ani individuální tréninkové plány."

Zkušený psycholog se obává, jak s volnem naloží hráči Premier League. "Mají spoustu peněz, na první pohled by neměli mít žádné problémy. Jenže jim zoufale chybí právě ten aspekt obdivované celebrity. Pak se mohou obrátit k jiným věcem, které jsou pro ně špatné nebo destruktivní," prohlašuje. Někteří z těch, kterým pomáhal zbavit se závislosti na hazardu, mu prý prozradili, že se obávají, že spadnou do recidivy.

Pope dokonce označuje některé fotbalisty za "mentálně líné". "Řeknou jim, kdy mají trénovat, co mají jíst, na koho se obrátit, jak hrát. Mluvil jsem s hráči, kteří jsou teď ztracení, trpí stresem a úzkostmi a směřují k depresím," líčí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu. Řekl to novinářům před odjezdem z Bílého domu na předvolební akci ve státě Ohio. Potvrdil, že se rozhoduje mezi pěti uchazečkami a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a dalších politiků kvůli možným skrytým finančním darům adresovaným protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ). 

Vyšetřováni už nejsou někdejší šéf FPÖ Strache, bývalý šéf poslanců FPÖ Johann Gudenus, ani bývalý poslanec Markus Tschank.

Strache se na známém videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 mimo jiné vychloubal, že sponzorské dary nejsou převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Protikorupční prokuratura se věcí začala zabývat a kriminální policie měla prověřit organizace blízké FPÖ.

Podle vyšetřovatelů není skutečný důvod k dalšímu stíhání. Posvítili si přitom na organizace Patria Austria, Austria in Motion, Wirtschaft für Österreich a Institut für Sicherheitspolitik.

před 7 hodinami

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft dnes oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů (172,9 miliardy Kč) koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Wall Street Journal: Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností.

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy