Šéf Citizens Mubarak se snaží po rozsudku zakopat válečnou sekeru, volal bossovi UEFA

mar mar
18. 7. 2020 17:43
Předseda Manchesteru City Khaldún Al Mubarak se po roztržce s prezidentem UEFA Aleksanderem Čeferinem snažil urovnat vztahy po důležitém rozhodnutí týkajícího se účasti City v následujících dvou sezonách evropských pohárů. Nakonec arbitráž CAS na začátku týdne dvouletý zákaz pro City kvůli porušení finančního fair play zrušila.
Khaldún Al Mubarak.
Khaldún Al Mubarak. | Foto: Reuters

Předešlé události ovšem přinesly řadu slovních přestřelek. City se ohrazovalo vůči zákazu i pokutě ve výši přibližně 30 milionů eur. Rozhodnutí soudu přesto v uplynulém týdnu kritizovala řada fotbalových osobností včetně Josého Mourinha a Jürgena Kloppa.

Přidal se i prezident La Ligy Javier Tebas, který řekl, že případ měl projednávat jiný orgán než arbitrážní soud CAS. "Je další z těch, co nám nepřejí. Asi závidí skvělému anglickému fotbalu a Premier League. Nejspíš je to vynikající právní expert. Příště se ho asi půjdeme zeptat, ke kterému soudu máme jít a který soudce má rozhodovat," řekl ironicky trenér City Pep Guardiola. "Pane Tebasi, budeme v Lize mistrů i příští rok. Naše finanční fair play bylo v pořádku," vzkázal na dálku.

Slovní přestřelka se před arbitráží odehrála i na trase UEFA - Manchester City. Šéf anglického klubu Al Mubarak se proto snažil po rozsudku narychlo urovnat pošramocené vztahy. Poté, co byl zrušen trest pro City.

Oba vysoce postavení mužové fotbalového prostředí měli podle Sportsmailu vést dlouhý telefonický rozhovor, který se nesl v přátelském duchu. Cílem bylo smazat na poměry vysoké fotbalové politiky velmi vyostřené výměny názorů mezi Al Mubarakem a Čeferinem.

Konkrétní obsah rozhovoru na veřejnost zatím nevyplaval, ale účel podle všeho splnil. Hovor inicioval Al Mubarak, byl údajně velmi srdečný a měl by být výchozím bodem nového vztahu mezi arabským šéfem City a jeho slovinským protějškem v čele UEFA.

"Ukázalo se, kde je pravda, a můžeme se ukázat na hřišti," ulevilo se trenéru Guardiolovi. "Měli by se nám omluvit. Pokud by na naší straně bylo něco špatně, rozhodně bychom přijali trest od kohokoli. Věříme, že jsme udělali všechno správně a i nezávislí soudci nám teď dali za pravdu," vyžadoval kouč druhého týmu Premier League omluvu.

Guardiolovi nejasnosti okolo případu City ležely hodně na srdci. "Pro fotbal je to jen dobře. Postupovali jsme podle úplně stejných pravidel jako všechny kluby v Evropě. Hodně lidí říkalo, že podvádíme. Neexistovala presumpce neviny, ale teď jsme šťastní, že se to objasnilo," dodal.

V Anglii se dokonce spekulovalo o tom, že by Guardiola klub opustil v případě zákazu hrát evropské poháry. "Zůstal bych tu, nehraje to pro mě roli. I kdyby nás poslali do League Two (čtvrtá nejvyšší anglická soutěž), tak bych tu zůstal," ujistil fanoušky.

před 3 hodinami

Atlético porazilo Villarreal a vede španělskou ligu o pět bodů

Fotbalisté Atlética Madrid ve španělské lize zvítězili na hřišti Villarrealu 2:0 a upevnili si první místo. Svěřenci trenéra Diega Simeoneho vedou neúplnou tabulku o pět bodů před Barcelonou a navíc mají jedno utkání k dobru.

Atlético se dostalo šťastně do vedení ve 25. minutě. Po rohu hlavičkoval Stefan Savič, domácí gólman Sergio Asenjo při zákroku trefil spoluhráče Alfonsa Pedrazu a od jeho zad se míč odrazil do branky. V 69. minutě přidal pojistku střídající Joao Félix přízemní střelou.

Madridský tým v La Lize vyhrál po dvou zápasech, sedmý Villarreal naopak protáhnul čekání na vítězství na sedm kol.

Aktualizováno před 4 hodinami

Inter vede italskou ligu o čtyři body, AC Milán vyhrál v Římě

Fotbalisté Interu Milán ve 24. kole italské ligy porazili doma FC Janov hladce 3:0 a vedou tabulku o čtyři body před městským rivalem AC. "Rossoneri" vyhráli na stadionu AS Řím 2:1 a v Serii A zabrali po dvou porážkách za sebou bez vstřeleného gólu.

Inter nakročil k pátému ligovému vítězství za sebou už ve 32. sekundě, kdy otevřel skóre Romelu Lukaku. Belgický útočník v 69. minutě připravil druhý gól pro Mattea Darmiana a chvíli nato Lukakuovu střelu dorazil hlavou střídající Alexis Sánchez. Janovský tým v italské lize prohrál po sedmi kolech a je třináctý.

AC Milán dal v úvodní desetiminutovce dva góly, ale ani jeden neplatil kvůli ofsajdu. Na druhé straně zase nebyla uznána trefa Henrika Mchitarjana. První regulérní branku tak vstřelil ve 43. minutě Franck Kessié z penalty. Římský tým dobře vstoupil do druhé půle a brzy srovnal Jordan Veretout přesnou střelou. Hostům ale rychle vrátil vedení v 58. minutě Ante Rebič po otočce a přesné střele. Domácí už podruhé neodpověděli a zůstali pátí.

Bergamo zvítězilo 2:0 na hřišti Sampdorie Janov, za kterou nastoupil v základní sestavě český reprezentační záložník Jakub Jankto. Atalanta se posunula na čtvrté místo neúplné tabulky.

Jankto měl v 10. minutě jednu z prvních šancí utkání, ale jeho střelu zpoza šestnáctky zlikvidoval brankář Marco Sportiello. Bergamo poslal do vedení krátce před pauzou Ruslan Malinovskij povedenou ranou do horního růžku. V 70. minutě přidal pojistku Robin Gosens. Hosté v Serii A zvítězili potřetí za sebou, desátá Sampdoria podruhé v řadě nebodovala a neskórovala.

před 4 hodinami

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.