Neuer vyrovnal rekord Kahna, Schalke padlo gólem z nastavení

20. 1. 2021 20:46
Fotbalisté mistrovského Bayernu Mnichov v 17. kole německé ligy zvítězili v Augsburgu 1:0 a vedou tabulku o čtyři body před druhým Lipskem, které doma zdolalo stejným výsledkem Union Berlín.
Ozan Kabak
Ozan Kabak | Foto: Reuters

Bayern poslal do vedení ve 13. minutě z penalty polský kanonýr Robert Lewandowski. Suverénní lídr tabulky střelců si v tomto bundesligovém ročníku polepšil na 22 gólů. Favorizovaní hosté další branku nepřidali a nejtěsnější vedení mohli ztratit v 76. minutě. Alfred Finnbogason však pokutový kop na rozdíl od Lewandowského neproměnil a trefil tyč. Brankář Manuel Neuer tak se štěstím udržel 196. čisté konto v nejvyšší soutěži a vyrovnal rekord Olivera Kahna.

Domácí gólman Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý zůstali jen na lavičce, ani tam nebyl zraněný záložník Jan Morávek. Augsburg potřetí za sebou prohrál a je dvanáctý.

Lipsko také nemělo s Unionem snadnou práci. Utkání rozhodl až v 70. minutě střídající Emil Forsberg. V nastavení domácí podržel brankář Péter Gulácsi výborným zákrokem proti pokusu Mariuse Bültera. Berlínský tým prohrál poprvé po šesti kolech a patří mu šesté místo.

Schalke se v německé lize dál trápí. Doma podlehlo Kolínu nad Rýnem 1:2 gólem z třetí minuty nastavení a v tabulce zůstalo poslední o skóre za Mohučí.

Kolínu nad Rýnem zařídil vedení po půl hodině hry hlavou Rafael Czichos. V 57. minutě vyrovnal Matthew Hoppe po zmatcích v obraně hostů. Schalke nakonec remízu, která by ho posunula na předposlední pozici, neudrželo. Těsně před koncem rozhodl náhradník Jan Thielmann střelou z úhlu.

Tápající tým z Gelsenkirchenu, kterému ještě dnes chyběl navrátilec z Ajaxu Amsterodam útočník Klaas-Jan Huntelaar, v neděli přivítá Bayern Mnichov.

Německá fotbalová liga - 17. kolo:

Schalke - Kolín nad Rýnem 1:2 (57. Hoppe - 31. Czichos, 90.+3 Thielmann), Augsburg - Bayern Mnichov 0:1 (13. Lewandowski z pen.), Bielefeld - Stuttgart 3:0 (27. Klos, 47. vlastní Kempf, 86. Doan), Freiburg - Eintracht Frankfurt 2:2 (32. Sallai, 63. Petersen - 6. Younes, 76. vlastní Schlotterbeck), Lipsko - Union Berlín 1:0 (70. Forsberg).

před 8 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

před 42 minutami

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.