Ščasný předvedl geniální tah a po pohárovém triumfu tvrdil: Jsem rád, že vůbec stojím

Rudolf Černík
2. 5. 2019 14:24
Zažil první velký triumf v trenérské kariéře. Český kouč Michal Ščasný dovedl fotbalisty Spartaku Trnava k vítězství ve Slovenském poháru i díky odvážnému tahu.
Fotbalisté Spartaku Trnava slaví vítězství ve Slovenském poháru
Fotbalisté Spartaku Trnava slaví vítězství ve Slovenském poháru | Foto: Eleonóra Szombatová / www.spartak.sk

Syn nedávného kouče pražské Sparty přivedl Spartak Trnava k triumfu ve Slovenském poháru po dlouhých 21 letech. A středeční finále bylo pořádně dramatické. Ščasného hoši vedli nad Žilinou 3:0, jenže náskok během čtvrthodiny ztratili a po prodloužení si na trofej sáhli až díky penaltovému rozstřelu.

fotbal, Slovenský pohár 2018/2019, trenér Michal Ščasný
fotbal, Slovenský pohár 2018/2019, trenér Michal Ščasný | Foto: Eleonóra Szombatová / www.spartak.sk

Před jeho začátkem vytáhl Ščasný geniální tah. V konci prodloužení vystřídal českého gólmana Petra Bolka, jeho náhradník Dobrivoj Rusov pak zneškodnil dva pokusy soupeře.

"Bavili jsme se o té možnosti už na tréninku. Dobrivoj nás podržel už ve čtvrtfinále proti Košicím, které taky rozhodly penalty. Na ně je přímo expertem a vyšlo mu to i teď," citovala slovenská média Ščasného juniora. 

Infarktový průběh zápasu se Ščasným dost zamával. "Jsem vůbec rád, že stojím," oddechl si čtyřicetiletý pražský rodák. "Dost složitě se to prožívalo. Vést 3:0 a postupně inkasovat na 3:3 je těžké, ale ukázali jsme obrovskou sílu po mentální stránce. Klobouk dolů před chlapci, nevěděl jsem, jak mužstvo zareaguje. Pro mě to bylo dost strašné," usmíval se Ščasný.

Bývalý hráč Sparty či Žižkova prožívá v roli hlavního trenéra první měsíce. Na podzim dělal asistenta krajanovi Radoslavu Látalovi, který Trnavu dovedl k prvnímu mistrovskému titulu po 45 letech i k senzačnímu tažení pohárovou Evropou, ovšem na podzim skončil poté, co se v klubu rozhodl nepokračovat hlavní mecenáš.

Díky triumfu ve Slovenském poháru má Spartak jistotu předkola Evropské ligy pro příští ročník. "Chlapci zažili Evropskou ligu a chtěli jsme si to zopakovat," přikyvoval Ščasný, ale hned dodal: "Tohle vítězství nám sezonu nespasilo. Stále nás totiž v lize čeká boj o záchranu."

Trnava sice vede tabulku skupiny o udržení, ale na barážovou příčku má jen pět bodů náskok, na přímou sestupovou pak jen o bodík víc.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy