Komentář: Jarní bublina splaskla s rámusem. Ščasný měl ve Spartě skončit daleko dřív

Jiří Škuba Jiří Škuba
25. 4. 2019 12:03
Nad Letnou se na jaře rozprostřela atmosféra falešného uspokojení, kvůli které Sparta zbytečně přišla o další půlrok.
Fotbalový trenér Zdeněk Ščasný
Fotbalový trenér Zdeněk Ščasný | Foto: Milan Kammermayer

Když před třemi lety jednal Jindřich Trpišovský se Spartou, jeho angažmá bylo na spadnutí. O tom, že míří na Letnou, ostatně byli na beton přesvědčeni i trenérovi asistenti. Z dohody však sešlo těsně před podpisem. Důvod? Na poslední chvíli prý vyplavaly na povrch odlišné názory na některé taktické věci, na kterých se kouč neshodl s majitelem Sparty Danielem Křetínským.

Sparta se místo toho pustila na hrbolatou cestu, plnou překvapivých a intuitivních rozhodnutí.

Nenáviděným a zesměšňovaným symbolem sparťanské dekadence se stal Andrea Stramaccioni. Za jeho působení nosili chuligáni na trénink rakev, to on dostával jednosměrnou letenku zpátky do Itálie.

I přes miliardovou investici do hráčského kádru Sparta slavila poslední titul před pěti lety. Největší zodpovědnost za to ale nese muž, který ve zmíněném období působil dvakrát v roli trenéra a jednou ve funkci sportovního ředitele.

Včerejší spontánní vyjádření Zdeňka Ščasného po totálním výbuchu v Edenu jako by ilustrovalo celé jeho působení na Letné: o osobní odpovědnosti ani slovo. (Ne)schopnost sebereflexe Ščasný ostatně předvedl už v době, kdy jako trenér na podzim kritizoval hráče, které sám jako sportovní ředitel přivedl.

Po podzimní depresi týmu pomohly jarní výsledky, které ne vždy odpovídaly předvedené hře. Nad Letnou se rozprostřela atmosféra falešného uspokojení, kvůli které Sparta zbytečně přišla o další půl rok.

Obloukem pojďme na začátek - v období sparťanského dobrodružství a snahy o internacionalizaci se Slavia dohodla s trenérem Trpišovským. Dala mu prostor, dala mu podporu a do určité míry se poučila z bláznivého utrácení za předražené zahraniční hvězdy. 

Rozdíl mezi oběma slavnými kluby večer viděli všichni. A jak naprosto trefně komentoval ve studiu ČT Sport bývalý útočník Tomáš Pešír, na Spartě nebylo vidět nic. Taktika, systém, kvalita. Nic.

Resuscitace polomrtvého obra začíná od nuly a bude trvat delší dobu. Vedení Sparty nyní musí vybrat toho vhodného kouče, na další přešlapy už nemá čas.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Portugalský parlament schválil eutanazii i asistovanou sebevraždu

Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou sebevraždu u smrtelně nemocných pacientů. Informovala o tom agentura AFP, podle které se závěrečné hlasování očekává do začátku léta. Zda zákony vstoupí poté brzy v platnost, není ale jasné. Výhrady k nim totiž vyjádřil prezident, který má právo veta. Poslanci jej však mohou přehlasovat.

Portugalský parlament, Shromáždění republiky, dnes debatoval o pěti podobných návrzích zákona, které legalizují eutanazii a asistovanou sebevraždu. Pohodlnou většinou nakonec schválil všech pět. Například zákon, který předložila vládní Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, podpořilo 127 poslanců, 86 jich bylo proti a deset se zdrželo. U ostatních norem byl poměr hlasů podobný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy